18.02.2012, Matěj Mayer

Českobudějovičtí vyráží dobýt KV Arenu

Č. B u d ě j o v i c e – Do konce základní části zbývá HC MOUNTFIELD odehrát tři zápasy a právě v nich se rozhodne, z jaké pozice budou startovat v play-off. Výhodnější by bylo začínat domácím dvojzápasem, a proto by bylo dobré dokončit základní část na třetím či čtvrtém místě. Českobudějovickým nyní patří čtvrtá příčka, ale aby se na ní udrželi, musí nadále bodovat. Na záda jim totiž dýchá Liberec. Jihočeši se v neděli vydají do Karlových Varů, které mají jen mizivou šanci na předkolo. Duel v KV Areně startuje už v 16 hodin.

O soupeři – HC ENERGIE KARLOVY VARY

Ještě v lednu se s Karlovými Vary pro play-off příliš nepočítalo. Západočeši patřili k nejhorším celkům soutěže a měli za sebou čtyři porážky v řadě. Zlom nastal 20. ledna v utkání se Slavií, kdy se Energetikům podařilo zvítězit 4:3 v prodloužení a nastartovali tak fantastickou šňůru devíti zápasů, ve kterých bodovali. Tato série navíc dosud nebyla přerušena a karlovarští během ní slavili čtyři výhry v normální hrací době, tři vítězství v prodloužení a dvě porážky na samostatné nájezdy. Díky těmto výsledkům se navíc Energie přiblížila elitní desítce a ucházela se alespoň o předkolo play-off.

Před posledním utkání se Zlínem ztráceli Západočeši na desátou Kometu Brno sedm bodů a v utkání s moravským týmem tedy museli zvítězit, pokud si chtěli dále udržet šanci na předkolo. Svěřenci kouče Vladimíra Kýhose ale ve Zlíně prohrávali na začátku třetí dvacetiminutovky už 2:0. Teprve ve 44. minutě zavelel k obratu Lukáš Pech a o dvě minuty později už vyrovnával nejlepší střelec extraligy Petr Kumstát. O zisku dvou bodů pro Energii Karlovy Vary rozhodl v prodloužení Petr Gřegořek.

Ztráta na nejlepší desítku klubů Tipsport extraligy po 49. odehraných kolech činí stále sedm bodů, postup Západočechů do předkola je tedy už spíše v rovině teorie. Karlovy Vary se navíc nyní nachází až na dvanácté příčce. Mezi ně a desátý Třinec se totiž ještě vklínil Litvínov, který má o bod více než Energie. Souboj o poslední postupové místo do předkola play-off bude tedy ještě zajímavý, ale Třinec by už svůj náskok ztratit neměl a to i vzhledem ke zkušenému kádru, kterým disponuje.

I kdyby Karlovy Vary už šanci na play-off neměli, bojovat musejí. Každý bod se totiž počítá i do play-out a letos se navíc bude jednat o mimořádně vyrovnanou skupinu o udržení. Poslední Slavia má totiž na kontě padesát sedm bodů, což je pouze o pět méně než jedenáctý Litvínov. Dokonce i Slavia má ještě stále teoretickou (ale naprosto mizivou) šanci na předkolo.

Na koho si dát v neděli pozor? Největší pozornost upoutali v posledních zápasech zejména tři hráči Karlových Varů. Bývalý českobudějovický obránce Petr Gřegořek nasbíral v posledních třech zápasech fantastických šest bodů (1+5), což z něj dělá jednoho z nejproduktivnějších beků extraligy. Lukáš Pech je nejproduktivnějším hráčem Energie a v posledních čtyřech zápasech nasbíral sedm bodů (2+5). Největší pozornost však asi bude budit nejlepší střelec extraligy Petr Kumstát. Ten už letos dal šestadvacet branek! I jeho bodový příspěvek z posledních čtyř zápasů byl pětibodový (3+2).

6.  HC Vítkovice Steel 	      49 	136:139 	72

7. PSG Zlín 49 104:119 72 8. HC Kometa Brno 50 135:134 69 9. Rytíři Kladno 49 122:137 69 10. HC Oceláři Třinec 49 137:137 67
11. HC VERVA Litvínov 49 129:156 62 12. HC Energie Karlovy Vary 49 130:149 61 13. BK Mladá Boleslav 48 109:144 59 14. HC Slavia Praha 48 119:147 57

Vzájemné zápasy

Pohled na vzájemné zápasy v letošní sezóně je zajímavý. Úspěšnější jsou zatím Jihočeši, kteří získali ze vzájemnýmch duelů pět bodů, zatímco Západočeši mají body čtyři. Vždy slavil vítězství v utkání domácí tým a pokaždé padlo v utkání minimálně pět gólů.

Proti Karlovým Varům se nejvíce z českobudějovických prosazoval Lukáš Květoň. Ten stihl pouze dva vzájemné duely, ale dokázal v nich vyprodukovat tři branky! Dalším hráček, kterému Karlovy Vary "sedí" je Peter Mikuš s bilancí jedné branky a dvou přihrávek. Slovenský obránce je ale momentálně na marodce.

Z Energetiků proti Jihočechům ráda hraje dvojice Lukáš Pech - Rastislav Dej. Oba si připsali v soubojích s Českými Budějovicemi tři body. Lukáš Pech za gól a dvě asistence, Rastislav Dej pomohl dokonce třemi brankami. Což je polovina jeho letošní střelecké produkce, protože zatím stihl v sezóně šest branek.

Sestavy z posledního kola

HC ENERGIE KARLOVY VARY: Mensator - Gründling, Gulaši, Lučka, P. Mocek, Gřegořek, Prošek, M. Rohan, Gawryletz - Zucker, Skuhravý, Kotrla - Kumstát, Pech, Zaťovič - Skladaný, T. Sýkora, Dej - T. Rohan, Kuběna, Vachovec.
Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

HC MOUNTFIELD: Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vydarený, Kolarz, Němeček - Šimánek, Kašpařík, Martynek - Gulaš, Kotalík, Sailer - Horna, Langhammer, L. Květoň - Kuchejda, Mertl, Červený.
Trenéři: F. Výborný a Kupka.