24.02.2015, Pavel Kortus ml.

Dali jsme do toho srdce, takhle musíme bojovat dál, burcuje Martin Heřman

BENÁTKY NAD JIZEROU - Takřka šest a půl minuty hráli ve třech, rozpadli se jim dvě elitní útočné řady. Na specifickém zimním stadionu v Benátkách nad Jizerou brzy prohrávali. Ale ani to hokejisty Motoru nepoložilo. Českobudějovičtí bojovníci srovnali brankou Davida Kuchejdy z poslední minuty stav čtvrtfinálové série na 2:2. „Musíme každý zápas hrát jako dneska, bojovat, dát tam srdíčko, a pak si myslím, že postoupíme,“ věří jeden z lídrů Martin Heřman.

Vítězný gól osmnáct vteřin před koncem snad ani nemohl přijít v lepší čas.
To nemohl. Je to přímo z říše snů. Ve druhém zápase v Benátkách jsme se vyždímali na sto dvacet procent a výhra nás nesmírně těší. Na konci první třetiny jsme přišli o Tomáše Nouzu a Rokyho Pajiče, čímž se nám úplně rozbily dvě lajny. Nějak jsme sestavu slepili dohromady a vybojovali to. Musím pochválit úplně všechny, všichni zápas odmakali celých šedesát minut. Za bojovnost jsme si zasloužili vyhrát.

Uvědomovali jste si před zápasem, že kdybyste prohráli i čtvrtý zápas série, tak už by to bylo proti houževnatému soupeři nesmírně těžké zvítězit třikrát za sebou?
To jsme si vůbec nepřipouštěli. Šli jsme do zápasu, že vyhrajeme a já osobně jsem nad tím vůbec nepřemýšlel a snažil jsem se to tak i podávat v kabině, abychom šli do zápasu s optimismem. Jsem šťastný, že to tak dopadlo.

Asi se shodneme, že vítězství bylo spíše ubojované, než že byste soupeře přehráli.
Určitě, ale takové výhry jsou nejcennější. Jsme daleko radši za vítězství 2:1 s gólem v poslední minutě, než abychom vedli v půlce zápasu 6:0 a zápas už se jen dohrával. S pondělní výhrou se nám bude i lépe regenerovat a trénovat. Ve čtvrtek k dalšímu utkání přistoupíme se stejnou bojovností, a když budeme takhle makat všichni každý zápas, tak věřím, že vyhrajeme.

Nepřipomínalo vám čtvrté čtvrtfinále první zápas série v Budvar aréně, kdy byl stav rovněž dlouho 1:1, ale gól v závěru tenkrát daly Benátky?
To bych ani neřekl. My jsme první zápas doma nehráli dobře. Měli jsme za sebou dlouhou pauzu před play off a bylo to znát. Ale ve zbývajících zápasech série už asi moc branek padat nebude. Benátky hrají výborně dozadu, my se rovněž snažíme vzadu nechybovat. Bude to boj.

Jedním z klíčových okamžiků zápasu byla ubráněná dvojnásobná oslabení, které jste hráli dohromady skoro šest a půl minuty. Zažili jste v kariéře někdy něco podobného?
To jsem nikdy nezažil. Musím se na inkriminované zákroky podívat na videu, ale při tom prvním se Tomáš Nouza klasicky zapřel, a kdyby se nezapřel, tak zůstal ležet v krvi on. Každý hráč se podobně chrání a domácí hokejista si na to najel. To podle mě nebylo na pět plus do konce.

Vy jste měl v závěru utkání s domácím obráncem tvrdý souboj v útočné třetině, který byl ale férový a čistý, ne?
Ano. Puk ležel za brankou, my jsme se na sebe podívali, šli jsme do souboje a vyhrál jsem.

Zápas byl znovu hodně vypjatý, ale jiné už to asi nebude.
Nebude. My jsme věděli, že oni hrají podobný styl a myslím si, že čtvrtý zápas Benátky hodně bolel. Takhle to na ně budeme hrát a věřím, že to bude platit.

Může čtvrtý zápas celou sérii zlomit. Benátky měly třetí výhru na dosah….
Uvidíme. Doufejme, že by je to mohlo nalomit. Musíme každý zápas hrát jako dneska, bojovat, dát tam srdíčko, a pak si myslím, že postoupíme.

Rok Pajič dostal trest ve hře, tudíž ve čtvrtek nebude k dispozici. Dokážete se s touto absencí vyrovnat?
Viděl jste i dnes, že jsme se s tím vyrovnali. Stopku mít bude asi automaticky, ale máme dost hráčů, kteří by ho mohli nahradit. I když Roky je excelentní první centr, nicméně lajna se s tím bude muset vyrovnat a hrát jiný styl. Čtvrtý zápas také rozhodla první formace chvilku před koncem. V tom problém nevidím.

Jak vám bylo tři minuty před koncem, když vaši křížnou přihrávku přes střední pásmo zachytili domácí a upalovali dva na jednoho?
Hrozně (směje se). Ale věřil jsem, že nedostaneme gól. Chtěl jsem to dávat na Míšu Švihálka, zmátl mě tam Roman Vráblík. Nakonec jsem to dal Michalovi na paty a soupeř ujížděl do brejku. Moc jsem přemýšlel, to nedělá dobrotu. Příště musím jednodušeji.