04.12.2007, Tomáš Zetek

Kůrka: Nikdo z nás není hrdina

Č. B u d ě j o v i c e - Kanadským bodováním mužstva se šplhá stále výš. V týmu HC MOUNTFIELD se dlouho rozkoukával, ale v posledních týdnech patří mezi jasně nejlepší hráče týmu. Vysloužil si i pozici v elitní útočné formaci. A duel s Plzní? Ten všechna tato fakta jen potvrdil. Tomáš Kůrka v něm dvakrát napnul síť branky západočeského týmu a velkou měrou se zasloužil o jasnou výhru svého celku. „Řekli jsme si, že musíme rozhodnout v prvních deseti minutách a povedlo se to,“ ulevil si po utkání pětadvacetiletý forvard.

Co rozhodlo o vašem vítězství v duelu s Plzní?
V první třetině bylo klíčové, že jsme si vytvářeli tlak a chodili hodně do brány. Přesně to jsme si řekli v šatně, protože jsme věděli, že se potřebujeme rychle dostat do vedení.

To se vám povedlo, takže jste museli být spokojeni…
Určitě. Prvních deset minut mělo rozhodnout utkání a to se nám povedlo.

Plzeň v první třetině vůbec nekladla odpor. Čím si vysvětlujete to, že jste se do vedení dostali tak hladce?
Přehrávali jsme je bruslařsky, protože hráli hodně staženě. Navíc máme výhodu v tom, že je útočná síla rozložena do všech čtyř formací. Každá je schopna dávat góly a rozhodovat zápasy.

Skutečnost, že máte mužstvo bez hvězd je tedy výhodou?
Obrovskou. Funguje to tak, že u nás není nikdo hrdina, ale všichni to chtějí brát na sebe kvůli týmu. Všichni chtějí dát gól proto, aby mužstvo vyhrálo a ne proto, aby byl někdo nejlepší střelec.

Když jsme u toho střílení branek. Vy se v posledních duelech činíte. K porážce Plzně jste pomohlo hned dvěma trefami…
Je to hezké, ale pro mě je nejdůležitější, že jsme vyhráli jako mužstvo.

První branku jste vstřelil v 11. minutě a zvyšoval jste už na 3:0. Z tribuny to vypadalo na lehký zásah. Souhlasíte?
Možná ano. Byla to střela od obránce, která se odrazila od protihráče mě na hrudník. Shodil jsem puk na zem a hned jsem viděl Vantu (Viktor Hübl), který stál před prázdnou brankou. Chtěl jsem mu nejdřív nahrát, ale nakonec jsem zkusil sám zakončit. Tušil jsem totiž, že by se gólman mohl stihnout přesunout. I já jsem byl ale v dobrém střeleckém úhlu, tak jsem se rozhodl pro bekhendem pod břevno.

A vyšlo to perfektně. I u další trefy vám byl na blízku Viktor Hübl, že?
Ano. Viděl jsem, jak Veselka (Ondřej Veselý) přihrává na druhou stranu hřiště Vantovi, který mě našel přesně v jízdě. Řešil jsem to střelou z voleje a podařilo se mi to dobře trefit.

Ve třetí třetině jste měl blízko k hattricku. Velká šance ale brankou neskončila. Proč?
Byla tam už prázdná brána a já jsem trefil nechtěně jejich obránce. Potom už se puk zalehl a nebyla možnost to tam dotlačit.

Mrzí vás, že jste hattricku nedosáhl?
Na jednu stranu jsem po tom moc toužil, ale na druhou je dobře, že jsem třetí gól nedal.