19.11.2007, Tomáš Zetek

Po mistrovi přiletí do Budvar Arény Orli ze Znojma

Č. B u d ě j o v i c e – Mužstvo HC MOUNTFIELD se odpoutalo ve statistikách od pražské Slavie a Karlových Varů. Myslíte si, že to je hloupost? Nikoliv. Jihočeši v nedělním utkání letos poprvé neuhráli v domácím prostředí ani bod. Už jen sešívaní a Západočeši drží lichotivou bilanci neporazitelnosti na vlastním ledě. Hráči českobudějovického celku nepochybují o tom, že se jim povede navázat na předchozí úspěchy. Podaří se jim to už v úterý od 17.30 proti týmu HC Znojemští orli?

Náš úterní soupeř - HC ZNOJEMŠTÍ ORLI

Na jihu Moravy se v létě spíše více posilovalo, než oslabovalo. Výrazná díra sice v obraně zela po Romanu Němečkovi, jenž zamířil do Slavie, ale vítkovický Lukáš Chmelíř a zejména zkušený Radim Tesařík z Třince byly adekvátními náhradami. Z kádru Orlů už navíc kromě Němečka a dále útočníka Říhy nikdo neodešel. Pouze z hostování se do Pardubic vrátil Michal Tvrdík. I v ofenzivní formaci však došlo k příletů nových Orlů. Ze skomírajícího Vsetína Znojmo přivábilo Tomáše Demela a z Vítkovic Radka Procházku.

I proto ale zatím v kraji okurek a vína panuje zklamání. Prezident klubu Jaroslav Vlasák by své ovečky rád viděl na daleko lepším místě, než je současná desátá příčka. Proč tomu tak je? Vysvětlení je jednoduché. Orli prostě nevozí body zvenku a ty jim pak chybějí. Z dosavadních jedenácti duelů na ledech soupeřů vyhráli pouze dva jediné. Zlín udolali po samostatných nájezdech 3:2 a v Ústí nad Labem letošního nováčka skolili 3:2 v prodloužení. Jinak všude prohráli. Například dvakrát shodně 0:7 v Pardubicích a na Slavii.

Poslední zápas ale nechal na letošní nezdary zapomenout. Svěřenci Václava Sýkory si doma poradili s Kladnem 5:2. Orli sice během prvních osmi minut dvakrát inkasovali, ale mezi trefami Středočechů stihl jednou kontrovat Roman Erat. Tentýž hráč ještě těsně před prvním klaksonem stačil i vyrovnat. V dalších dvou třetinách Znojmo rozhodlo o svém vítězství třemi góly. Závěr druhé třetiny navíc opepřil pěstní souboj domácího Bičánka a hostujícího Schnabela po vzoru kanadsko-americké NHL.

Jedničkou v brance Znojma je jednoznačně Jiří Trvaj, kterému kryje záda matador Jaroslav Kameš. Mezi obránci statistikám vévodí Richard Jareš, jenž si za šest asistencí a sedm přihrávek připsal už třináct kanadských bodů. Stejný počet jich na své kontě má i přirozený vůdce mužstva Jiří Dopita. Velezkušený rutinér je vedle silného slova v kabině stále neméně platný na ledě. K pěti přesným přihrávám přidal i osm branek a je rovněž nejlepším střelcem týmu.

Letošní zápasy Znojemských orlů a ledě soupeřů

1.  kolo – 14. 9. – HC Litvínov – HC Znojemští orli 4:2
3.  kolo – 21. 9. – RI Okna Zlín – HC Znojemští orli 2:3 sn.
5.  kolo – 25. 9. – HC Lasselsberger Plzeň - HC Znojemští orli 4:3 sn.
7.  kolo – 30. 9. – HC Ústečtí Lvi – HC Znojemští orli 2:3 pp.
9.  kolo –  7.10. – HC Geus Okna Kladno - HC Znojemští orli 4:2
11. kolo – 12.10. – HC Sparta Praha - HC Znojemští orli 2:1
12. kolo – 14.10. – HC Energie Karlovy Vary - HC Znojemští orli 2:1 pp.
15. kolo – 23.10. – HC Moeller Pardubice - HC Znojemští orli 7:0
16. kolo – 28.10. – HC Vítkovice Steel - HC Znojemští orli 3:2
19. kolo –  4.11. – HC Slavia Praha - HC Znojemští orli 7:0
21. kolo – 16.11. – Bílí Tygři Liberec - HC Znojemští orli 1:0 pp

Umístění Znojma v posledních pěti sezónách

2001/02   JME Znojemští Orli            extraliga  ( 7. místo)
2002/03   JME Znojemští Orli            extraliga  ( 8. místo)
2003/04   JME Znojemští Orli            extraliga  ( 6. místo)
2004/05   JME Znojemští Orli            extraliga  (11. místo)
2005/06   JME Znojemští Orli            extraliga  ( 3. místo)
2006/07    HC Znojemští Orli            extraliga  ( 7. místo)

Soupeř měl víc štěstí, hodnotil duel se Spartou Milan Černý

Nebylo mu po utkání příliš do řeči. Sám působil léta ve Spartě a je to klub jeho srdce. Jenže teď by dal Milan Černý ruku do ohně za svého zaměstnavatele, HC MOUNTFIELD. Právě holešovický tým totiž uštědřil Jihočechům první letošní porážku v Budvar Aréně.

„Vyhrálo mužstvo, které mělo víc štěstí,“ ztěžka polykal asistent kouče Černý. „Mrzí nás některé situace v útočném pásmu. Ve druhé třetině za stavu 2:1 a hlavně v závěru utkání jsme neproměnili brankové příležitosti, což nás stálo body,“ uzavřel stručný komentář duelu.

Domácí sice nebyli horší, ale náhradníka v brance Sparty Štefla překonali jen dvakrát. Dvojitá odpověď na úvodní gól hostí se vešla do třiceti sekund. To však bylo vše. Ještě do druhé pauzy Pražané vyrovnali a v závěru rozhodl brankou na 3:2 ze samostatného úniku Tomáš Netík. Do prázdné branky minutu před koncem pečetil první porážku HC MOUNTFIELD na vlastním ledě kanonýr Nedvěd.

Milan Toman: Dřív hrálo Znojmo hodně dopředu, teď brání

Ve své kariéře už toho prošel hodně. Cesta osudu je opravdu nevyzpytatelná. V posledních dvou zápasech narazil pokaždé na své bývalé chlebodárce. Kladno a Spartu. A další do této party bude i Znojmo, které Jihočeši hostí v úterý.

„Působil jsem tam tři roky a bylo to tam fajn,“ nezapomněl na roky strávené na jihu Moravy Milan Toman. „Už to ale není nic zvláštního, je to fakt dávno. Navíc je ve Znojmě už spousta vyměněných hráčů a jestli tam znám dva nebo tři, je to mnoho,“ přemýšlí podsaditý bek.

Milan Toman v kabině HC MOUNTFIELD platí za mírného flegmatika. „Abych řekl pravdu, nechci aby to vyznělo nějak blbě, ale já extraligu ani moc nesleduji,“ tvrdí českobudějovický obránce. Hledí především na své mužstvo. A to není jen fráze. Proto ani toho o nadcházejícím soupeři mnoho neví.

„Vím jen, že v poslední době měli nějakou krizi,“ tuší. Počká si však, s čím až přijdou trenéři Jandač a Černý, kteří svým svěřencům naordinují tu správnou taktiku. Nakonec si ale přeci jen něco o hře Znojma vybaví, když šáhne do paměti. „Hrají už trochu jinak, než když jsem tam tehdy působil. Dříve Znojmo hrálo hodně dopředu, dnes už spíše více brání,“ odhaluje svoje postřehy Milan Toman.

PŘEHLED DOMÁCÍCH UTKÁNÍ SE ZNOJMEM OD SEZONY 2001-2002

5.10.2001 HC České Budějovice - HC Excalibur Znojemští Orli 4:1 ( 2:0, 2:0, 0:1 )
Bartoš 2, Čierny, Rob - Havíř.

Sailer, Rob - Václav Král, Pucher, Uram, Vorel, Haman.

27.10.2002 HC České Budějovice - HC JME Znojemští Orli 2:3po pr. ( 1:1, 1:1, 0:0 - 0:1 )