13.03.2018, Denisa Józsová

CEB - KLA 1:3 - První výhru v semifinále urvalo Kladno

Semifinále play-off odstartovalo a první zápas proti Kladnu sehrály České Budějovice v Budvar aréně. Fanouškům se také představil Jaromír Jágr, jenž ale odehrál pouhých pět vteřin. Jihočeši sice dokázali srovnat stav na 1:1, poté se ale dvakrát trefili Rytíři. Ti tedy zvítězili v utkání 3:1 a ujali se vedení v sérii 1:0.

Uběhlo několik desítek vteřin a Jihočeši si připsali první gólovou šanci. Václav Nedorost poslal puk zpoza branky na Petra Vampolu, jehož střelu vykopl Cikánek betonem. Ani Středočeši však nezaháleli a vzápětí si připsali dobrou možnost. Miloslav Hořava se dostal do samostatného úniku, jenže jeho pokus vyrazil Petr Kváča vyrážečkou. Ve čtvrté minutě si připsal Motor solidní tlak, kdy branka byla blízko, jenže ani Čermák, ani žádný z jeho spoluhráčů nedostal kotouč za brankovou čáru. Rytíři poté hru vyrovnali, k čemuž jim dopomohla přesilová hra. Ti sice byli v útočném pásmu dlouho dobu, jenže gólovou příležitost si nepřipsali ani jednou. Uběhlo pár minut a početní výhodu si zahráli také českobudějovičtí hráči. Zde domácím divákům trochu zatrnulo, jelikož nahozený puk se neodrazil podle fyzikálních zákonů, přesto skončil těsně vedle branky. V téže početní výhodě měl dobrou šanci Václav Nedorost, který dostal milimetrový křižný pas, nicméně prázdnou branku netrefil. Jihočeši měli v první třetině o něco více ze hry a dokázat to mohl Miloslav Čermák. Ten se snažil dorazit Nedorostovu střelu od modré, ale hostující brankář stihl vykopnout beton. Do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu.

Start do druhé části vyšel o něco lépe Kladnu. Ladislav Zikmund si připsal dva střelecké pokusy, avšak ani jeden z nich neskončil v bráně. Vstřelit úvodní branku se pokusil Mitch Fillman, jenž pálil z první po přihrávce od Nedorosta, ovšem Cikánek vytrčil beton ke své tyči včas. Co se nepovedlo Motoru, podařilo se Kladnu. Redlich posunul puk ideálně na hůl Tomáše Kauta, který vystřelil z první a z hranice brankoviště se trefil přesně pod víko – 0:1. Jihočeši byli po inkasované brance jako opaření. Středočeši je tlačili a domácí tým měl problém se dostat přes svou obrannou modrou. Přesto mohl z ničeho nic srovnat Heřman, avšak jeho střela se odrazila od helmy kladenského gólmana těsně vedle tyčky. Na druhé straně také mohlo přijít navýšení vedení. Rána Šticha byla tečována a odrazila se od tyčky zpět do brankoviště, odkud ho odpálil Zdeněk Kutlák. Ideální možnost na srovnání měly České Budějovice v přesilové hře pět na tři, která trvala necelou minutu. Domácí hokejisté tlačili hosty v jejich obranném pásmu, ovšem ti i s trochou štěstí šli do kabin za jednobrankového vedení.

Českobudějovičtí hokejisté na svého soupeře na začátku třetí periody doslova vlétli. Snažili se obstřelovat hostujícího gólmana ze všech možných pozic, ale Cikánek vše dobře viděl a bez větších potíží pokryl. Stopku tomuto tlaku si dali domácí hráči sami, když se provinili faulem a hráli oslabení. To jim v play-off sice jde náramně, ale ztratili tím cenné dvě minuty. Jihočeši ale tlačili a dočkali se zaslouženého vyrovnání. Nedorost tečoval Pavlinovo nahození do útočné třetiny. Zde si puk sebral Petr Vampola, který objel branku a zasunul ho do odkryté části Cikánkovy svatyně -1:1. Vedení Budějovickým vydrželo jen sedmnáct vteřin. Jan Kloz dostal puk v útočném pásmu a vystřelil na zadní tyč – 1:2. Před Kváčou byl zaparkovaný domácí hráč, a tak toho moc domácí brankář neviděl. Šanci na srovnání měl Pavel Pýcha, jenž dostal dobrou křižnou přihrávku, ale místo střely z první chtěl najít dalším křižným pasem svého spoluhráče. Přihrávka byla ovšem sražena a bylo po šanci. Místo závěrečného tlaku Motor sedm minut před koncem opět fauloval. Rytíři sice nebyli nebezpeční, avšak domácím zbývalo posledních pět minut. Dvě a čtvrt minuty před koncem neměli domácí co ztratit, a tak to zkusili bez gólmana. Miloslav Hořava trefil od útočné modré prázdnou bránu a dal výsledku konečnou podobu – 1:3.

Luboš Rob (asistent trenéra Motoru): „Do zápasu jsme vstoupili dvěma nebo třemi střídáními podle našich představ. Jenže Kladno mělo o něco lepší pohyb a pasážemi, kdy jsme se nedokázali dostat do útočné třetiny a neměli dobrou rozehrávku, jsme začali být pasivnějším týmem. Důležitá byla přesilovka pět na tři, žádnou jinou jsme neměli. A když padnul vyrovnávací gól a hned v dalším střídání hosté znovu strhli vedení na svou stranu, ukázalo se, že v takovém zápase to bývá zlomový moment. O druhé přestávce jsme hráčům říkali, že jednou akcí dokážeme vývoj zápasu zlomit a udržet nerozhodný stav do prodloužení, kde už se mohlo stát cokoliv. Bohužel se to nepovedlo… Do dalšího utkání musíme nastoupit s čistou hlavou a chceme ho samozřejmě zvládnout.“

Pavel Patera (asistent trenéra Kladna): „Do utkání jsme vstoupili dobře. Začátek byl vyrovnaný a dlouho platil nerozhodný stav, který možná vyhovoval víc nám. Důležitá pasáž přišla v oslabení tři na pět, které jsme naštěstí přežili. Za druhý klíčový moment považuji rychlou reakci na vyrovnávací gól domácích. Náš tým předvedl výborný výkon, je to ale pouze první krok, jedno vítězství vůbec nic neznamená. Čekáme, že série bude vyrovnaná.“