05.08.2016, Matěj Mayer

CEB–KLA 6:2 – Kanonádu Motoru v prvním duelu přípravy odneslo Kladno

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Páteční podvečer znamenal pro českobudějovické fanoušky konec hokejového půstu, do Budvar arény totiž dorazili k prvnímu přípravnému duelu Rytíři Kladno. Motor do utkání vstoupil fantasticky, po dvanácti minutách vedl 3:0 a bezpečný náskok si udržel po celý zápas. Jihočeši předvedli sympatický výkon, zaujala hlavně výborná rozehrávka obránců a pohledné akce útočníků. Více než 3 000 diváků v Budvar aréně přihlíželo zasloužené výhře domácích 6:2.

Zatímco pro Rytíře bylo páteční utkání na ledě Budvar arény už třetím mačem v přípravném období, pro Českobudějovické se jednalo o premiéru. Ani jeden tým pochopitelně nenasadil nejsilnější sestavu, Jihočeši nechali odpočívat kompletní první formaci ve složení Čermák–Pajič–Chovan a Suchánek–Vráblík.

Motor vstoupil do zápasu doslova jako uragán. V čele s novým kapitánem Květoněm se vrhal do šancí po hlavě a pro domácí fanoušky, kterých přišla do Budvar arény spousta, byla radost koukat na hokej jejich týmu. Už v sedmé minutě skóre otevřel Martin Heřman, který těžil z dobrého čtení hry kanadského obránce Fillmana, jenž vystihl rozehrávku Kladna a posunul puk na Nouzu, který našel Heřmana před odkrytou klecí. O chvíli později hráli Rytíři oslabení a inkasovali podruhé. Střelu Pýchy od modré čáry vyrazil Hanuljak do míst, kde číhal David Kuchejda. Ten sice puk před odkrytou bránou netrefil ideálně, ale gólman Kladna si jej srazil do branky. Ve dvanácté minutě už to bylo 3:0, když přihrávku Škody z rohu kluziště zužitkoval benjamínek Tomáš Guman.

Druhá perioda už se nesla v jiném duchu. Hned na jejím začátku měli Rytíři početní výhodu pět na tři a gólman Bláha musel předvést několik těžkých zákroků. Motor se ubránit zvládl a pokračovalo se za stavu 3:0. Domácí o něco slevili ze své aktivity, ale bylo to spíše proto, že Kladno lépe bránilo. Ke konci dvacetiminutovky měli ještě Jihočeši pár šancí, ale například Květoň přečíslení svého týmu překombinoval. Rytíři tak těsně před přestávkou udeřili. Repe přihrál mezi kruhu Matěji Pekrovi a českobudějovickým fanouškům dobře známý útočník vymetl šibenici branky Bláhy.

Před třetí části Motor vystřídal gólmana a do hry šel Gába. Domácí držely otěže utkání ve svých rukou a svůj už tak bezpečný náskok ještě upevnili. Nejprve skóroval Luboš Rob, jehož střela z blízkosti skončila za dezorientovaným Hanuljakem. Mladý „Kondor“ se o chvíli později radoval znovu, to když si nešťastně puk za vlastního gólmana srazil obránce Repe. Za stavu 5:1 došlo ke snížení, o něž se postaral zkušený Zbyněk Hrdel, který měl chvilku času na střelu a puk trefil přesně ke vzdálenější tyče Gábovy klece. Z gólového výčtu to však stále nebylo vše. V 52. minutě David Kuchejda vypálil z levého kruhu a jeho pokus si našel cestu do sítě. Konečný výsledek 6:2 tak dobře vypovídal o průběhu utkání.

Skóre však ještě tak úplně konečné nebylo. Týmy si vyzkoušely i prodloužení, v němž se střelcem brzké branky stal obránce Rytířů Jurij Repe. Následovaly samostatné nájezdy, ve kterých byl jediným úspěšným exekutorem českobudějovický Tomáš Nouza.

Antonín Stavjaňa (Motor): "Po hráčích jsme chtěli, aby se v zápase objevily věci, které trénujeme. Něco z toho se povedlo, máme to na videu, takže s tím budeme pracovat. V utkání bylo oboustranně hodně šancí, Bláha i Gába zachytali solidně, kromě toho jsme ustáli dvě oslabení ve třech. Zatím se díváme na herní projev, výsledek není důležitý.“