14.10.2012, Michal Špírek

CEB - KVA 5:3 - Z vedení 3:0 nakonec bylo drama. Ale se šťastným koncem!

Č. B u d ě j o v i c e - Po druhé třetině vše vypadalo jednoznačně - HC MOUNTFIELD vedl po brankách Šimánka a Deje nad Energií o tři branky. Hosté ovšem dokázali srovnat během deseti minut třetí třetiny. A tak musel se svým prvním gólem v sezóně přispěchat Rudolf Červený, který překonal Mensatora třicet vteřin před koncem. Kotalík už jen trefou do prázdné brány upravil na 5:3.

Netradiční úvod zápasu obstarali vimperští trubači, kteří bravurně zahráli kanadskou a českou hymnu. První velkou šanci měl hostující Zaťovič, který po přihrávce Kumstáta trefil jen horní tyčku branky Kantora. Na druhé straně vznikl po akci Deje velký závar. Červený však v jasné šanci místo střely hledal spoluhráče. Domácí hala poprvé jásala při první přesilovce domácích. V poslední vteřině se totiž po pěkné kombinaci trefil Rastislav Dej a dal tak branku svému bývalému týmu. Pak nastala fáze utkání, kdy obě mužstva střídavě útočila a bránila se. Domácím se podařilo využít i další přesilovku. Po sražené střele Frühaufa puk padal před Jiřího Šimánka, který ho ze vzduchu trefil do branky. Gól musel ještě potvrdit videorozhodčí. Svoji přesilovku dobře sehráli i Energetici. Jejich velký tlak vyústil v další vyloučení domácích a přesilovce pět na tři, ale tu domácí dokázali ubránit. První třetinu tak po zásluze vyhráli domácí 2:0.

Jihočeši vstoupili aktivně i do druhé části. Jejich tlak přinesl hned dvě přesilovky za sebou. Vary obě oslabení přečkaly ve zdraví a po jejich skončení měl šanci Jiří Doležal, ale Kantor se nechtěl připravit o čisté konto. Po polovině zápasu se domácí radovali potřetí. Střelu Tomáše Rouska tečoval nejlepší domácí střelec Jiří Šimánek a potvrdil tak domácí převahu. Na druhé straně se po Noskově střele vyznamenal brankář Kantor, který jeho střelu vyrazil instinktivně ramenem. Ve zbytku druhé části již branka nepadla, ale domácí si stále udržovali svoji převahu.

Do třetí části vstoupili aktivněji hosté. K jejich první brance jim dopomohla domácí nedisciplinovanost. Přesilovku bleskově využil Petr Kumstát, který se ocitl sám před Kantorem a nedal mu šanci. Energie byla při chuti a Kantor musel likvidovat šanci Pohla. Domácí se dostali zpět do tempa a převzali útočnou aktivitu. Hosté přitvrdili a rozhodčí jejich ataky nechávali bez povšimnutí. Zvláště Ladislav Kohn si musel myslet, že na něj mají hosté spadeno. Při hře ve čtyřech domácí měli obrovský tlak, ale ujel Nosek a našel dobře najetého Františka Skladaného, který překonal Kantora podruhé. Vzápětí jel na branku sám Václav Skuhravý, ale Kantor jeho nájezd zvládnul. Energie dokázala dokonce i vyrovnat. Michal Vachovec si najel mezi obránce a trefil přesně. Domácí kouč si pak vzal oddechový čas na uklidnění týmu. Jihočeši se snažili zápas rozhodnout ještě před prodloužením. To se nakonec povedlo. Půl minuty před koncem našel Dej před brankou Rudolfa Červeného, který trefil puk do horní poloviny branky. Energie ještě zkusila power-play a do prázdné branky se vteřinu před koncem trefil Aleš Kotalík a pojistil tak domácímu týmu zasloužené tři body.

Lukáš Pech
Peter Draisaitl (České Budějovice): Byl to určitě zajímavý večer. Trochu nám trvalo, než jsme nabrali tempo po fyzicky náročném pátečním utkání ve Zlíně. Potom jsme hráli velmi dobře, ale za stavu 3:0 nemůžeme pustit soupeře k vyrovnání. Kluci přesto našli cestu jak zvítězit, ale musíme jim nějak vysvětlit, že to, co dělali ve třetí třetině, bylo nebezpečné. V případě porážky bych asi vyhledal psychiatra.

Martin Pešout (Karlovy Vary): Zápas plný paradoxů se mi hodnotí těžce. V první třetině jsme byli lepší, ale inkasovali jsme v závěru v našich oslabeních. Ve druhém dějství nás domácí přehrávali a zaslouženě vedli o tři góly. Slouží nám ke cti, že jsme to nezabalili a dokázali se vrátit do zápasu. Nakonec rozhodla trošku náhoda a jeden odražený puk od ramene domácího hráče. Porážka je pro nás krutá, zápasu by víc slušela remíza.