03.12.2016, Marek Baloun

JUN: CEM–SPA 3:4 - Dobře rozehrané utkání ztraceno v posledních pěti minutách

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Velmi dobře rozehrané utkání se Spartou, kdy Motor nastupoval do třetí třetiny s třígólovým náskokem, nakonec domácí díky nedisciplinovanosti a individuálním chybám ztratili v posledních pěti minutách třetí třetiny, kdy Sparta dokázala srovnat a půl minuty před koncem i otočit.

Už od úvodního buly se bojovalo o puk pomalu do roztrhání. Jednu chvíli musel Patera korigovat trajektorii puku vyrážečkou nebo mu nastavit betony, o chvíli později už ale na druhé straně Wolf musel krotit pětici žlutých dresů Jihočechů. První velkou šanci utkání měl domácí Jakub Káník. Při boji o puk za Wolfovou klecí se kotouč odrazil k na hraně brankoviště stojícímu forwardovi domácích, který okamžitě hledal mezeru mezi Wolfovy betony. Ten jí ale stačil rychle utěsnit a puk tak skončil pod ním. Motor poté dostal šanci otevřít skóre znovu při dvojité přesilovce, ani jedna střela však gólem neskončila. Díky tomu se opět do protiútoku dostali hráči v červených dresech, kteří byli jen kousíček od vstřelení branky, první dva rychlé pokusy ale skončily u Patery a třetí jen lízl vnější stanu jeho branky. Už to tedy vypadalo, že první dějství skončí výsledkově stejně, jako začalo, Sparta ale opět Motoru nabídla dvojitou přesilovku a tentokrát jí Michal Michal za šikovně podané přihrávky kapitána Jakuba Doktora šest sekund před sirénou využil a poslal Motor do kabin s jednobrankovým náskokem.

Sparta o to více zvýšila tlak na Paterovu klec, který se několikrát pořádně zapotil a mohl několikrát děkovat svým spoluhráčům v obraně, kteří obětavě padali do střel nebo ho nahrazovali na brankové čáře, když on nestíhal krýt všechny pokusy Pražanů lačnících po srovnání stavu. Sparta proto měla v úvodu hned dvě přesilové hry, první ale nedokázala využít a při druhé si nepohlídala duo Jakub Doktor - Jan Radoš, kdy první jmenovaný vyslal na Wolfa při brejku prudkou střelu na beton, kterou druhý jmenovaný dorazil, a podruhé při rozdílném počtu hráčů v poli inkasovala.

Třetí třetina přinesla pořádné drama a zvrat par excellence. Motor nejprve ještě přidal třetí gól, když Jakub Káník ve spolupráci s Miroslavem Tejkem zaměstnali Wolfa natolik, že na dorážku Jakuba Doktora už zareagovat nemohl, bylo to ale od domácích poslední radování. Sparta totiž také dostala příležitost vyzkoušet si přesilovku pět na tři a dvě sekundy po skončení prvního trestu se Jandus dostal k puku, který Patera vyrazil po střele Martina Svobody, a dokončil myšlenku svého spoluhráče z útoku. Pražané potom ještě třikrát putovali na trestnou lavici, čtveřice postavené trenérem Geffertem na oslabení ale Motor vždy zatlačily do rohu kluziště a následně aplikovali známé rčení Nedáš – dostaneš, když Ostap Safin i z pomocí hrany Paterovo levého betonu snížil na rozdíl jediné branky. Tento rozdíl se Sparta snažila definitivně smazat i nadále a dokonce se jí to i podařilo, když se po neúspěšné akci domácích dostal k puku Tomáš Krátký, předal ho Martinu Chloubovi, který zamířil přesně tam, kde Jiří Patera nebyl. Už to vypadalo, že zápas dospěje do prodloužení, když v tom najednou vyletělo pět párů rukou v červených dresech do vzduchu a bylo rozhodnuto. Na Pateru se už po několikáté snesla snůška střel, kterou budějovický gólman zvládal krýt, při poslední střele mu ale puk propadl výstrojí a rychlý zákrok lapačkou už přišel pozdě a Patera zůstal jen smutně ležet na ledě, zatímco Sparta se radovala ze zužitkovaného tlaku, který se snažila držet celých šedesát minut.

Luboš Rob (CEM): ,,Těžké utkání, které jsme měli i za stavu 3:1 dotáhnout do vítězného konce, ale svojí nedisciplinovaností a individuálními chybami jsme zápas prohráli"

Tomáš Hamara (SPA): ,,Bylo to vyrovnané utkání v každé třetině. Šance byly na obou stranách, nás nezlomil ani gól na 3:0, zaslouženě jsme to otočili, protože jsme posledních deset minut opravdu tlačili a pomalu jsme Motor nepustili ze třetiny."