21.10.2016, Marek Baloun

SDO: CEM - PCE 6:4 Přestřelku nakonec zvládli lépe domácí

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Deset gólů, z toho čtyři v přesilovkách. Oba týmy už od začátku předváděli kanonádu a diváci se měli na co koukat. Nakonec i díky třešničce na dortu v podobě gólu Lukáše Matyse v poslední vteřině utkání může být šťastnější Motor, který je tak neporažen už v třetím utkání v řadě.

Prvních pár minut se oba týmy pouze oťukávaly a zkoumaly, co jim druhý tým dovolí. Poté se už ale oba dva pustily do bojů a z toho zákonitě musely přijít góly. Skóre zápasu otevřeli jako první domácí, když se v přesilové hře po neúspěšném brejku Dynama chopil puku Radek Rolínek a našel Semena Mirochnikova, který se trefil mezi Jánského betony. Přesně o půl minuty už pardubický gólman inkasoval znovu. Jan Stárek v boji několika hráčů obou týmů spolu s Jánským vybojoval puk a předal ho Vojtěchu Krchovi, který si objel branku, obtočil se kolem druhé tyče a zasunul za ní kotouč dříve, než se stále bojující Jánský stačil přesunout. Dynamo se dlouho snažilo odpovědět, gólman Ovsjannikov ale ani při téměř čtyřminutové přesilovce byl neprůstřelný. I on ale stačil inkasovat. Dominik Chára sebral puk obraně a našel Michala Pochobradského, který našel skulinu, kterou budějovický gólman neměl pokrytou. Stejně jako v případě Motoru ale Dynamu stačila také půlminuta k druhé brance. Martin Kostka v rychlosti předal Romanu Libnarovi, který zužitkoval svou dobrou střeleckou pozici.

Prostřední dějství na divácké atraktivitě první třetiny nijak neubralo. Hned v druhé minutě Pardubice i díky štěstěně potrestaly zásluhou Martina Kostky vyloučení Ondřeje Vaculíka, o pět minut později už ale bylo zase srovnáno. Lukáš Matys dostal přesnou přihrávku od Matěje Tomana a nechal Jánského jen smutně sedět na ledě. Dynamo mohlo jít opět do vedení hned dvakrát, když nejdříve rozhodčí nemohl uznat gól poté, co se všech deset hráčů navalilo na bezmocného Ovsjannika a poté Pardubice jen těsně neproměnili trestné střílení po sekání Rákosníka. Motor tak aplikoval známé rčení „Nedáš – Dostaneš“ a uzmul si vedení opět na svou stranu. Matěj Toman šikovně tečoval ránu Semena Mirochnikova od modré a potrestal tak hákování Jana Olivy.

Závěrečné dějství veškerou podívanou dozdobilo. Motor nejdříve opět odskočil na rozdíl dvou branek, když po střele Vojtěcha Krcha a dorážce Jana Stárka definitivně za Jánského dopravil puk Michal Silný. O dvě minuty později ale o něj opět přišel, když se při početní výhodě dostal k puku Ondřej Matýs a když se mu nepovedlo zastrčit puk za jednu tyč, doslova rychlostí blesku objel branku a zasunul kotouč k tyči druhé. Oba týmy tak musely své tempo udržovat v nejvyšších otáčkách a kolikrát to vypadalo, že se zápas ještě zdramatizuje, ne-li pošle do prodloužení. Pardubicím se ale srovnat nepodařilo a tak sáhly k odvolání brankáře. To se jim ale nevyplatilo. Ačkoliv napoprvé vyhození domácí obrany skončilo jen těsně před brankovou čarou, obrana Dynama v posledních vteřinách utkání musela opět začínat od své branky a ve snaze zkusit ještě jednu střelu poslala, bohužel pro ně, puk až na zakázané uvolnění. Gólman Jánský se tak na poslední tři sekundy musel vrátit do branky a ještě stačil inkasovat. Matěj Toman vyhrál buly, přihrál Lukáši Matysovi a ten tak v čase 59:59 přidal pověstnou třešničku na dortu na už tak jasné tři body.

Radek Bělohlav, HC Motor České Budějovice: ,,Oproti minulým zápasům to nebyla hra, kterou bychom vyloženě chtěli. Moc jsme jí otevřeli a mohli jsme o ten zápas přijít, naštěstí jsme dnes byli produktivní a soupeře přestříleli, jak v přesilovkách, tak ve hře."

Milan Kusý, HC Dynamo Pardubice:

,,Očekávali jsme rychlý zápas, protože Budějovice s námi takhle vždy hrají. My jsme s tím relativně docela slušně bojovali, ale nasekali jsme spoustu individuálních chyb a šest gólů, na to se nedá vyhrát."