02.09.2016, Miroslav Mayer

SDO: MLB–CEB 5:0 – Dorostenci se nedokázali střelecky prosadit

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Starší dorost nevstoupil do sezóny ideálně. V Mladé Boleslavi sice svého soupeře dokázal přestřílet, ale v brance neskončil ani jeden puk z hokejek Jihočechů. Bruslaři se prosadili hned pětkrát a připsali si tak první vítězství v soutěži.

Utkání začalo v poklidném tempu odpovídajícímu prvnímu duelu nové extraligové sezóny. Hned ve čtvrté minutě byl ve slibné pozici Jan Dvořák, jenže v rozhodující moment promáchl. U kotouče byl dříve českobudějovický bek. Slušnou střelu vyslal později Oscar Flynn, ale proti němu vynikl pouze brankář Daniel Svoboda.

54 diváků v malé hale boleslavské ŠKOENERGO Arény vidělo první gólovou šanci až ve 14. minutě, kdy se dostal do přečíslení Jan Dvořák, jenž vyzval z levého kruhu ke skórování Petra Foerstera. Tato akce boleslavských odchovanců však gólem neskončila, druhý jmenovaný totiž nevystřelil dost razantně a navíc se stačil Daniel Svoboda v brance Motoru přemístit. Na druhé straně odváděl dobrou práci s kotoučem Matěj Toman, na jeho kličky byly pohledné. K jeho smůle se mu však nepodařilo vystřelit na branku. V závěru první třetiny jeli domácí ještě dva na jednoho, kapitán Vojtěch Veverka trefil ale jen gólmana.

Na začátku druhé třetiny ujeli dva na jednoho opět Bruslaři. Solidní přihrávku však ani tentokrát Vojtěch Veverka v branku nepřetavil, kotouč zamířil nad branku. Z mezikruží vystřelil Matěj Tóth, jenže kotouč srazil bránící hráč. Neujala se ani následná dorážka z hole Oscara Flynna. Krátce po polovině diváků padl v malé hale první gól. Téměř až na modré čáře se napřáhl Vojtěch Veverka, jehož tvrdá střela znamenala vedoucí branku a využitou přesilovku.

Necelé tři minuty na to se domácí radovali znovu. Za dobré střídání byl odměněn gólem Petr Foerster, jehož si u levé tyče hráči Motoru nedostatečně ohlídali a jeho zakončení podél levé tyče bylo úspěšné. Na druhé straně si najel přímo před brankáře Aleš Řezáč, jenže boleslavský gólman prostor u levé tyče utěsnil. Druhý gól měl na holi Petr Foerster, hned tři boleslavští hokejisté jeli úplně sami na Daniela Svobodu, ale tentokrát už druhý úspěšný střelec Bruslařského klubu gól nepřidal. V závěru druhé dvacetiminutovky byl za tvrdý faul na Hrachovce vyloučen do konce utkání Vojtěch Krcho, ale domácí dostali naopak 2+2 minuty za následnou bitku.

Ve třetí třetině byli Jihočeši aktivnější než v předchozích dějstvích. Za zmínku stojí třeba Michal Silný, který si najel podél mantinelu až k brance a vystřelil, ale Vlastimila Marka nepřekvapil. Tlak Motoru se stupňoval, ale ani Stanislav Dosek se po dalším střeleckém pokusu z gólu neradoval. V závěru (v posledních třech minutách) se hosté rozhodli odvolat brankáře. Po necelé minutě Bruslaři ale zpečetili zisk tří bodů.

Za rozhodnutého stavu padly ale ještě další dva góly do sítě Českých Budějovic. Oscar Flynn našel v mezikruží volného Vojtěcha Veverku, jenž nasměroval kotouč do šibenice. 25 sekund před koncem utkání pak přidal pátou branku ještě Dominik Hrachovec. První utkání NOEN Extraligy staršího dorostu tak skončilo možná až krutou porážkou pro České Budějovice, které ještě tři minuty před koncem měly na dosah případné vyrovnání.

Jiří Zörkler (BK Mladá Boleslav): Jednalo se o velice bojovný zápas. Ani jedno mužstvo nechtělo udělat chybu, což se dá v úvodu sezóny očekávat. Jak my, tak hosté jsme dřeli naplno. I proto mi je možná trochu líto Budějovic, že dostali v závěru tolik gólů, protože to byl vyrovnaný zápas. Ve třetí třetině jsme ale měli možná trochu víc sil než soupeře a to rozhodlo.

Radek Bělohlav (HC Motor České Budějovice): Za stavu 2:0 jsme se rozhodli pro power-play, utkání nebylo dlouho rozhodnuté. Výsledek 5:0 vypadá hodně krutě a nedotváří obraz hry na ledě. Ačkoliv jsme soupeře přestříleli, bohužel jsme nedokázali vstřelit branku. Nebyli jsme na těch správných místech, soupeř naopak ano, a proto zaslouženě vyhrál.