18.04.2017, Pavel Kortus ml.

CEB–JIH 2:3 – Osmá prohra s Jihlavou velkou komplikací v boji o postup

České Budějovice – Neuvěřitelná série Motoru s Jihlavou dostala poslední korálek. Jihočeši prohráli s Duklou poosmé v sezoně a jejich šance na postup se snížily. Výsledek 2:3 se v úterý v Budvar aréně narodil i přes to, že Stavjaňův tým stáhl dvoubrankové manko. V čase 50:22 ale rozhodl z protiútoku Josef Skořepa o třech bodech pro Jihlavu.

Trenér domácích Antonín Stavjaňa udělal po předchozí prohře několik změn. Na tribuně zůstal obránce Vráblík, muziku v zadních řadách tvrdil Suchánek. Do sestavy se po zranění vrátil Tomáš Nouza, mimo hru se ocitli Šulek se Škodou. Jihočeši začali od úvodu tlačit, výbornou šanci měl Hřebejk, ale sám před Svobodou selhal. Do zakončení se drali i Čermák s Chovanem, ale bez úspěchu. Dukla se k možnosti otevřít skóre dostala lacino, když v sedmé minutě rozhodčí vyloučili během padesáti vteřin tři hráče Motoru a hosté dlouhou dvojnásobnou výhodu proměnili. Důras si na vrcholu kruhů vyměnil kotouč s Davidem Kajínkem, který prostřelil Kváču. Pokračování přesilovky Českobudějovičtí zvládli a vrhli se znovu do útoku. Šikovná teč Hřebejka ale gólem neskončila, stejně jako pokus Čermáka či dorážka Pajiče. Gólman Svoboda čaroval a v dlouhé a vyhrocené první třetině gól nedostal.

Druhou periodu zahájili v přesilovce Jihlavští a navýšili v ní své vedení. Zeman našel před brankou nekrytého Filipa Semana, který nedal Kváčovi šanci. Odpověď Motoru přišla brzy. Chovan ještě z mezikruží neskóroval, ale o dvě minuty později už se domácí radovali. V signalizované výhodě střelou švihem odčaroval Svobodovo kouzlo Ján Mucha. Stavjaňův tým tlačil dál, měl k dispozici čtyřminutovou početní výhodu, Michal Chovan v ní ale trefil jen brankovou konstrukci. Zběsilé tempo v jihlavském obranném pásmu pak trošku polevilo a hosté se občas vydávali do rychlých brejků. Po jednom z vyhození zůstal na půl cesty pro kotouč Petr Kváča, situaci před dotírajícím Jiránkem ale nakonec zvládl. Ve 38. minutě si Budvar aréna užila velký návrat. Po šesti týdnech se do sestavy vrátil Tomáš Nouza, za brankou zachytil vyhození, vybruslil si do volného prostoru a z nulového úhlu našel milimetrovou skulinku ve Svobodově postoji. Před poslední třetinou tak byl stav srovnaný a šance vyrovnané.

Hodně opatrná byla závěrečná perioda, ani jeden z týmů nechtěl udělat osudovou chybu. Nepřesnosti v rozehrávce se dopustil zkraje třetiny Chovan, ale Kváča jeho zaváhání proti Důrasovi napravil. Na druhé straně byl Svoboda přeci jen ve větší permanenci, po Suchánkově střele se hodně zapotil, se štěstím ale uhájil svoji svatyni. Klíčová situace celého utkání se odehrála v desáté minutě. Střelu od modré čáry lehce tečoval Chovan, ale Svoboda skvěle zakročil. Z následného protiútoku se prosadila Dukla. Jiránek přesnou žabičkou vyzval ke skórování Josefa Skořepu, který trefil poloodkrytou branku. Zaskočení Jihočeši se chvíli oklepávali ze studené sprchy, navíc je stále rozčilovaly sporné výroky sudích. Závěrečné minuty se sice odehrály v obranném pásmu Jihlavy, ale převážně u mantinelů, kde hosté úporně drželi kotouč. Necelé dvě minuty před koncem domácí sáhli ke hře bez brankáře, ale ani přes obrovský tlak se kýžené branky nedočkali. Motor tak s Jihlavou prohrál poosmé v sezoně.

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): „Trápíme se s koncovkou. Jihlava hraje staženou obranu, zahuštěný slot před brankářem. Chyběl nám snajpr, který by to od modré prostřelil. Svoboda je výborný těsně nad ledem, takže jsme to chtěli dávat nahoru. Nikdo z hráčů se ale nedostal do takové pozice, aby puk protlačil do brány. Hosté hráli obětavě, zblokovali spoustu střel. Kdyby bylo z naší strany více chladnokrevnosti… to říkáme vždycky. Plán je jedna věc, realizace druhá.“

František Zeman (HC Dukla Jihlava): „Věděli jsme, že nás tady čeká horká půda, což se potvrdilo. Na utkání jsme se připravili a chtěli jsme urvat body. Nakonec se nám podařilo získat všechny. Ať jsme byli šťastnější nebo ne, vracíme se domů spokojeni.“