16.04.2017, Matěj Mayer

JIH–CEB 5:1 – Prokletí pokračuje. Motor letos prohrál s Jihlavou posedmé

JIHLAVA — O tom, že České Budějovice na Jihlavu hrát neumí, se toho napsalo mnoho. Jihočeši přesto jeli na Horácký zimní stadion zabojovat o čelo baráže a ukončit jihlavskou sérii šesti výher v letošních vzájemných duelech. Už od první třetiny ale domácí vedli 2:0 a stejný stav panoval i po skončení druhé dvacetiminutovky. Hned po pár sekundách třetí části proměnil přesilovku Šidlík a začalo být jasné, že Motor neuspěje ani na sedmý pokus. Dukla nakonec zvítězila 5:1 a jako prvnímu týmu se jí podařilo vyhnat z branky Petra Kváču, kterého od 51. minuty nahradil David Gába.

K devátému barážovému kolu zajížděli českobudějovičtí hokejisté na led více než neoblíbeného soupeře – Dukly Jihlava. Na klub z Vysočiny se totiž Jihočechům celou letošní sezonu nedaří. Všechny vzájemné zápasy sice skončily jednobrankovým rozdílem, ve všech ale vyhrála Dukla!

I sedmá letošní bitva mezi těmito soupeři začala v podobném duchu – vyrovnaně. Nějakou chvíli trvalo, než diváci viděli vážnější šanci, dočkali si zhruba po pěti minutách, kdy Duklu zatlačili před její brankou hosté. Nejprve dotírali Pajič s Čermákem, ale z velkého tlaku nic nevytěžili. O chvíli později mohl po odrazu od zadního mantinelu skórovat pohotový Fronk, ale brankář Svoboda byl rychlejší.

Poté se ale aktivita přesunula na hokejky Jihlavy a byla z toho úvodní branka ve 12. minutě. Obránce Václav Půža nenápadně nahazoval po vyhrané buly od modré čáry a Kváčovi puk propadl mezi betonem a lapačkou do brány. Motor byl od té chvíle bezzubý a měl problémy dostat se z vlastní třetiny. Výjimkou byla přímočará akce Heřmana, který však nestačil lépe zakončit.

Domácí byli v první třetině lepším týmem a naivních kliček Fronka ve středním pásmu využili k zisku kotouče a vstřelení druhého gólu. Radek Hubáček a Důras se rozjeli do přečíslení, prvně jmenovaný vypálil a po Kváčově zákroku do brankáře Jihočechů najel. Puk následně skončil v brance, ale po vyžádání konzultace u videa bylo jasné, že se jedná o regulérní branku. Kváča si totiž puk omylem lapačkou posunul do vlastní sítě.

I druhá perioda začala v podobném duchu. Velkou šanci měl po hezkém prokličkování až před brankáře Čachotský, který se dostal i k dorážce, ale situace dopadla úspěšně pro Motor. Hned dvě možnosti na snížení skóre měl krátce poté Fronk. Poprvé střílel přes beka a Svoboda puk chytil do lapačky, o chvíli později dostal při přečíslení přesnou přihrávku od Vlčka, ale puk mu při zpracování odskočil z hole, a střela tak nebyla důrazná.

S blížícím se koncem třetiny už České Budějovice cítily, že jim teče do bot, a tak se více hrálo v obranné třetině Jihlavy. Největší šanci na první branku Motoru měl ve 34. minutě Vak, jenž dostal přihrávku mezi kruhy, a jeho tvrdá střela cinkla o horní tyčku. Jihočeši své šance neproměnili a stav 2:0 dával domácím před třetí částí velké šance.

Ještě lépe Jihlavě bylo po jejím startu, protože se přesilovkovou střelou od modré čáry prosadil obránce Petr Šidlík a navýšil vedení Dukly na 3:0. Situace byla pro České Budějovice kritická, jenže když své šance neproměnily, přišel trest v podobě další inkasované branky. Znovu to byl Petr Šidlík, který švihem od modré překonal Kváču. Brankář Motoru dostal čtvrtý gól na lapačku, a tak své místo raději přenechal Gábovi.

Netrvalo dlouho a hosté přece jen snížili, i když už bylo velmi pozdě. Nahození Fronka od levého mantinelu se odrazilo od Svobody, za jehož záda puk dopravil bekhendem Filip Vlček. Ze strany Motoru to nicméně bylo vše. To Jihlava si ještě dopřála „bůra“, když skórovala v přesilové hře, v níž byl dokonce signalizován další trest Motoru. Seman našel krásně u pravé tyče Adama Zemana, který neměl problém uklidil puk do odkryté branky. Dukla zápas vyhrála 5:1 a výrazně se přiblížila extraligovému cíli.

Antonín Stavjaňa (ČEZ Motor České Budějovice): „Podle mě jednoznačně rozhodla první třetina, kdy šli domácí do vedení. My jsme v úvodní dvacetiminutovce prostě nenabídli ten standard agresivity jako domácí, a od toho se utkání odvíjelo. Za stavu 2:0 pro Duklu jsme se opticky snažili hrát, ale domácí pozorně bránili a takové góly, jaké dali oni, jsme my dát nedokázali.“

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): „První třetina byla z naší strany velice dobrá, ale ve druhé jsme měli v určitých fázích problémy v obranném pásmu. Soupeř byl velice aktivní. Kolikrát jsme měli i trošku štěstí a musím pochválit Míru Svobodu, který výborně zachytal, protože pár šancí soupeře už volalo po brance. Třetí třetina nebyla z naší strany neříkám že dohraná, protože takové zápasy nejdou dohrát. Už jsme tady vedli 3:0 a nedotáhli to. Ale snaha hrát zodpovědně byla v každém střídání, a to se projevilo i na výsledku.“