09.04.2017, Matěj Mayer, reportáž Matěj Hodoval

KVA–CEB 1:2 – Přesilovky rozhodly o výhře Motoru

KARLOVY VARY — Českobudějovičtí hokejisté na ledě Karlových Varů už nutně museli vyhrát, aby se udrželi ve hře o extraligovou příslušnost. Začátek utkání je ale od tohoto cíle vzdálil, protože Jihočeši inkasovali už ve 40. sekundě od úvodního hvizdu. Ze strany domácí Energie to ale bylo vše, kdežto Motor v následujícím průběhu utkání využil dvě přesilovky a skóre otočil. České Budějovice uhájily vítězství 2:1 a odsunuly Karlovy Vary na poslední pozici. Miloslav Čermák se podílel na obou gólech (1+1).

Neuběhla ani minuta od úvodního buly důležité barážové bitvy a karlovarská Energie se dostala do vedení. Milan Mikulík vrthl z pravé strany do hostujícího obranného pásma a dorážkou své vlastní střely otevřel brankové konto. Hosté z jižních Čech se po inkasované brance tlačili za vyrovnáním, avšak karlovarskou svatyni strážil David Honzík, jenž stejně jako v minulém utkání držel svůj celek a jeho hubené vedení. V šesté minutě měli domácí možnost v podobě početní výhody na navýšení vedení, nicméně hráči v modrožlutočervené uniformě nepustili energetiky do výraznější příležitosti ke skórování. Větší grády měla přesilová hra Motoru, která započala v polovině desáté minuty a která se o půl minuty později dokonce zdvojnásobila. Karlovarské příznivce vyděsil svou dělovkou Pavel Pýcha, jehož střela orazítkovala levou tyč domácí klece. Energie oslabení ubránila a po jeho skončení se mužstvo trenéra Jana Tlačila vydalo, v přečíslení tři na dva, na Petra Kváču, bohužel pro domácí nikdo neuklidil puk do odkryté brány. Koncem patnácté minuty nabídl Martin Rohan Motoru další přesilovou hru, kterou již Jihočeši využít dokázali. Kombinace skrze obranu domácích byla zakončena střelou Roka Pajiče do prázdné branky. První dvacetiminutovka další branku nepřinesla.

Energie začala druhou třetinu dalším vyloučením, po 58 vteřinách zavítal na trestnou lavici Tomáš Rachůnek. Motoru se přesilovka nezdařila, platilo tak stále nerozhodné skóre. Oslabení jsou největší slabinou Západočechů v baráži, a tak není divu, že z další početní nevýhody inkasovali druhou branku. V čase 28:02 zakončil další vskutku pohlednou souhru perfektní střelou Miloslav Čermák. O vyrovnání usiloval Tomáš Dujsík, ale před brankou hostí nebyl nikdo, kdo by jeho střelu dorazil. Největší oporou v zelenobílém dresu byl bezesporu David Honzík. Ve 34. minutě zastavil Pýchův průnik na levém křídle a v následující početní převaze Českých Budějovic znovu pokryl vše, co bylo potřeba. Ke konci byl ještě vyloučen Milan Mikulík, zbytek jeho trestu si odpykal ve třetí dvacetiminutovce.

První velkou šanci třetí periody měl v 45. minutě Ondřej Beránek, který se nádherně prosmýkl obranou Budějovic, na jeho zakončení si však počíhal mladý Petr Kváča. Karlovy Vary znovu sahaly po vyrovnání ve 49. minutě, kdy hrály přesilovou hru, střílel od modré obránce Dujsík a po zákroku Kváči klouzal touš napříč brankovištěm, nicméně brankovou čáru nepřesáhl. Po vypršení Dostálkova trestu hrál Motor ve velké pohodě, zato Karlovarští dělali chyby v rozehrávce a nedařilo se jim prosadit se v útočném pásmu. V 59. minutě se odhodlali domácí hrát s šesti muži v poli, k vidění byly urputné souboje o kotouč, na skóre už se ale nic nezměnilo. Výsledek definitivně potvrdilo karlovarské vyloučení osm vteřin před koncem zápasu. Motor si tak ze západu Čech veze cenné tři body.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Sice jsme v prvním střídání dali gól, pak jsme se ale v prvních dvou třetinách potýkali s velkou nedisciplinovaností. Měli jsme devět vyloučení a soupeř toho využil. V poslední třetině jsme se snažili s výsledkem něco udělat, soupeř ale dobře bránil a bylo těžké se prosadit.

Martin Štrba (ČEZ Motor České Budějovice): Na naší straně obrovská spokojenost. Kdybychom ho nezvládli, mohl to pro nás být klíčový zápas. Jsme rádi, že zůstáváme ve hře a pořád je tu šance na postup.

Branky a nahrávky: 25. Sochor (Pitel, Bystřický), 37. Tomas (Hoch, Kusak), 38. Kusak (Humeník), 44. Kuprijanov (Kusak, Humeník) –...

Branky a nahrávky: 02:13 Lev (Koníř, Mařík; 5/4) – 01:34 Douda (Hofman, Mareš; 5/5), 46:35 Zachariasz (Daněk, Rončka; 5/5)....