12.07.2012, Petr Novotný

Dietz: Bylo to fajn, ale triatlonista ze mě nebude

Č. B u d ě j o v i c e - Tak tohle tady ještě nebylo. Vidět hokejistu v letní přípravě v kopačkách? Nic extra. Potkat ho na kole? Bez problému. Ale vidět ho ve vodě, na kole a při běhu a všechno během jedné hodiny? To už je celkem raritka. Zatímco jiní spoluhráči v době dovolené brali do rukou golfového hole, brzy dvaadvacetiletý Stanislav Dietz si zkusil, jaké je absolvovat triatlon na slušné úrovni. „Bylo to pro mě zpestření. Lepší než se doma válet nebo jít do posilovny,“ říká bek, který se pere o místo v kádru.

Ta trať nevypadá nijak hrozivě. Tedy jen do té doby, než si ji člověk zkusí absolvovat. Zkombinovat plavání, jízdu na kole a běh není nic jednoduchého. Jeden ze závodů Jihočeského poháru v triatlonu měl netradičního účastníka. Stanislav Dietz se chopil hesla, že organizátoři rádi přivítají na trati nováčky a vyrazil. „V Tálíně to pořádá můj strejda s bratrancem, tak mi volali den předem, jestli bych si to nechtěl taky vyzkoušet,“ vysvětloval mladý obránce, jak se na start dostal. „Když se za tím závodem ohlédnu, musím říct, že to byla fakt dřina. Nejhorší pro mě bylo asi plavání,“ dodal.

Na vzdálenost dlouhou 700 metrů v Tálínském rybníku se vydal takřka s plavci profesionály. Třeba druhý v cíli František Linduška z B&H triatlonu ještě v patnácti letech závodně plaval, teprve pak se dal na triatlon. A právě především z plavců se rekrutují novéí závodníci triatlonisté. I na úrovni Jihočeského poháru pak trénují v bazénu několikrát týdně, takže být konkurenceschopný zase tolik nejde. Z vody pak budějovický bek vylezl jako čtvrtý od konce. „Plavat moc nechodím, takže to bylo docela znát,“ krčil rameny.

Následovalo kolo a 24 kilometrů na silnicích v okolí. „Tam už jsem se cítil docela dobře, ale musím uznat, že jsem toho taky moc nedohnal,“ pousmál. Fyzičku z těžkých výjezdů během soustředění měl nabranou. Nicméně limit v podobě trekingového kola oproti silničním speciálům většiny závodníků a pak absence taktiky jízdy v háku, byly znát. Čtyřiadvacet kilometrů v kopcích zvládl za slušných 51 minut. „Až potom ten běh. Byl docela dlouhý, asi šest kilometrů a tam se mi povedlo pár lidí předběhnout,“ popisoval. Celkově skončil na 43. místě mezi 55 závodníky muži. Vedle toho se na start postavilo ještě devět žen. Celou trať urazil za hodinu třiatřicet minut a sedmatřicet vteřin. Za vítězem Janem Hradeckým z E.ON Triatlon Teamu Tábor zaostal o 25:59 minuty.

„Musím říct, že mě to docela bavilo. Opravdu je to docela zpestření, zajímavá zkušenost, a když budu mít možnost a bude zase triatlon někde v okolí, půjdu si ho zkusit,“ konstatoval Stanislav Dietz. „Ale triatlonový specialista ze mě nebude. Zůstanu u hokeje. Přiznám se, že už se na brusle hrozně moc těším. Jako malý kluk.“

Ano, letní kondiční příprava byla dlouhá, ale chýlí se ke konci. Už 23. července vyrazí hokejisté HC MOUNTFIELD na led a začnou ladit formu. „Každá letní příprava má nějakou strukturu a nějaké nové prvky,“ ohlížel se za minulými měsíci Stanislav Dietz a připomněl, že loňskou přípravu absolvoval v prvoligové Třebíči. „Ta byla hodně silová. V téhle jsme hodně pracovali na fyzičce, posilovali nohy a břicho. Musím říct, že byla hodně kvalitní,“ popisoval. Když měl připomenout chvíle, které pro něj byly absolutně nejtěžší, dlouho neváhal. „Bylo to jednoznačně soustředění na Lipně. Na těch kolech to bylo peklo.“