26.01.2017, Tomáš Kučera

Ivan Hlinka na Motor uměl, v repre také učil jihočeské mladíky

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Sobotní utkání proti Ústí nad Labem se ponese v charitativním duchu. Vzpomínat se bude na legendárního útočníka Ivana Hlinku, jehož nadační fond obdrží výtěžek z aukce speciálních dresů, které obléknou v 1. třetině duelu hráči Motoru. Pojďme zavzpomínat na doby, kdy Ivan Hlinka jezdil na českobudějovický led jako velký soupeř. Nutno uznat, že to na motorácké brankáře uměl.

Centr Hlinka si s jihočeskými gólmany věděl rady

Bylo mu 18 let, když se Ivan Hlinka s křídelními útočníky Zelenkou a Rumlem poprvé představil českobudějovickému publiku v mistrovském zápase. Motor tehdy v roce 1968 doma vyhrál divokým výsledkem 9:5 a mladíček se do statistik utkání nezapsal. "Sympatickým a korektním hostům zahráli kromě brankáře Kočího ještě Piskač, Nedvěd a Hlinka," psala však následně Jihočeská pravda. Uběhl měsíc a v odvetě na litvínovském ledě už to byl právě mladíček Hlinka, který v čase 59:10 gólem na 2:1 rozhodnul po přihrávce Josefa Beránka celý zápas. A to předtím musel na šití, když ho zranil českobudějovický Kuneš. Už tehdy bylo zřejmé, že se na severočeském ledě prohání neobyčejný hráč.

A to se pravidelně potvrzovalo rok co rok i v dalších vzájemných zápasech. Hlinkova role v litvínovské sestavě byla čím dál tím silnější, až se stal zcela neochvějným šéfem černožluté sestavy. Nejlepší gólové představení proti Motoru si schoval na 21. listopad 1975. Tehdy Litvínov na jihu Čech vyhrál 6:2 a Hlinka už ve 32. minutě mohl slavit hattrick. K tomu přidal ještě asistenci a byl jednoznačným králem večera. Ještě o bod více nasbíral 24. března 1978, kdy Litvínov doma porazil Jihočechy 7:4 a Hlinka k tomu přispěl 2 góly a 3 asistencemi. 5500 diváků mělo jasno o tom, kdo je hlavní hvězdou utkání.

Celkem Ivan Hlinka proti Motoru sehrál 45 duelů, nastřílel v nich 27 gólů, na dalších 33 nahrál. Dohromady to dělá fantastických 60 bodů! Zajímavostí je jeden Hlinkův start proti Českobudějovickým v dresu Dukly Trenčín, tehdy v roce 1978 na Slovensku vojákoval a byl u remízy 2:2. Celková Hlinkova bilance výher s Motorem činí 19 zápasů, dalších 9 skončilo remízou a 17 bylo porážek. Pozoruhodné je, že se známý bouřlivák proti Motoru krotil. Inkasoval jen jeden dvouminutový trest a jedinou "desítku" v roce 1977. 5 jeho gólů bylo vítězných, 1 branka rozhodla o remíze. Pětkrát se trefil v přesilovce a dvakrát v oslabení.

Konečně ti bude máma věřit, že jsi v nároďáku

"Nic nevymejšlej, zajeď za bránu a čekej. Já přijedu," takové pokyny dostal při prvním reprezentačním srazu od mazáka Hlinky v roce 1980 tehdejší bažant Petr Míšek. Hlinka byl tehdy už obrovskou persónou s všeobecným respektem a bylo to znát. Než aby mladí obránci něco vymýšleli, chtěl po nich prostě jen to, ať mu zastaví puk, následně obvykle individuálními akcemi dokázal ničit obrany soupeře. "Tehdy se takhle opravdu hrálo, my obránci jsme hlavně nesměli udělat chybu, nějaká velká kreativita se po nás nežádala. Kdyby mě trenér nebo i Ivan načapali třeba za brankou soupeře, pěkně bych to schytal," usmíval se při historické vzpomínce Míšek. "Jediný z obránců, kdo si s Ivanem mohl zakombinovat, byl Jirka Bubla. Společně byli sehraní snad poslepu," dodal. A dnešní obchodní manažer Motoru má i jednu velmi úsměvnou vzpomínku na velkého šprýmaře. "Jako dnes si vybavuju svůj první reprezentační gól. Proti Německé spolkové republice jsem na mistrovství světa ve Švédsku zavřel oči a napálil puk do branky. Když jsem pak přijel celý šťastný na lavičku, zavolal na mě Ivan: Konečně ti máma bude věřit, že jsi v nároďáku! Celá lavička se chechtala jako blázen," usmívá se ještě dnes Hlinkův tehdejší spoluhráč Míšek.

Podobných vzpomínek na skvělého hráče a posléze i trenéra je nespočet. ČEZ Motor České Budějovice na člena Síně slávy českého hokeje znovu vzpomene v sobotu. Hrané dresy s podobiznou Ivana Hlinky oblékne Motor v první třetině duelu, následně pak půjdou do aukce, jejíž výtěžek bude předán Nadačnímu fondu Ivana Hlinky. Ten pomáhá bývalým hráčům, kteří se sami nebo jejich rodiny nacházejí v sociálně obtížné životní situaci, například zakoupením invalidních pomůcek. Odkaz téhle legendy tu s námi bude navždy...

2:0    0+0

Celkem: 45 zápasů, 19 výher, 9 remíz, 17 porážek – 27 gólů, 33 asistencí, 60 kanadských bodů, 12 trestných minut.

Vysvětlivky: VG - vítězný gól, RG - remízový gól, GPH - gól v přesilové hře, GOS - gól v oslabení, TM - trestné minuty