ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
14.08.2018, Filip Kortus

Jiří Patera se připravuje s Motorem a věří v nominaci na dvacítky

Před dvěma roky přišel do Motoru. Okamžitě se z něho stala jednička v juniorce, byl s přehledem nejlepším brankářem v soutěži a díky svým výkonům si ho na draftu NHL vybralo Las Vegas. Po sezoně v USHL mění v zámoří brankář Jiří Patera dres, stěhovat se bude do Brandonu, který si ho vybral na CHL Entry draftu. V těchto dnech se na novou sezonu připravuje s Motorem a v nadcházející sezoně bude bojovat i o pozici prvního brankáře v reprezentační dvacítce.

V jaké fázi přípravy se nacházíte?
V podstatě mám ještě měsíc a půl do začátku sezony, takže se na to snažím kondičně připravit a zároveň vypilovat technické činnosti do dokonalosti. Všichni ostatní už se delší dobu připravují na sezonu. Ať už v Česku, nebo v cizině.

Kdy se vracíte za oceán?
Dvacátého třetího srpna odlétám do Brandonu, kolem pátého září přeletím do Las Vegas. Až se z kempu vrátím, tak nám bude začínat v CHL sezona.

Finální přípravu absolvujete až v novém působišti?
Ano, přiletím tam v době, kdy bude probíhat závěrečný kemp. Kádr by se měl začít zužovat a připravovat na nový ročník.

Do nového klubu vás přivábil CHL Import draft?
Dozvěděl jsem se to, když jsem šel ve Vegas na trénink. Řekli mi, že mě Brandon draftoval a společně se mnou se tam přesune i Erik Brännström, jehož rovněž draftovalo Vegas. Měli bychom tam být dva evropští cizinci. Je to fajn kluk, byl bych rád, kdybych s ním mohl hrát.

Čekat vás bude v nadcházející sezoně kvalitnější soutěž než v té uplynulé?
Bude to pro mě nový impulz, chtěl bych se probojovat na pozici jedničky. Soutěž bude mít větší kvalitu a na tým, do kterého se chystám, mám samé dobré reference. V uplynulé sezoně tam působil Daniel Bukač a říkal mi, že tam byl maximálně spokojen. Klub má velkou fanouškovskou základnu, na zápasy chodí průměrně pět tisíc diváků. Na to se nesmírně těším.

Letošní sezonu jste odstartoval v reprezentačním dresu, dvacítku čekaly nejprve dva zápasy proti Švýcarům a poté dva ve Finsku. Kolik jste toho odchytal?
Chytal jsem polovinu zápasů, tedy jeden proti Švýcarům a jeden s Finy.

text Jiří Patera v dresu Cedar Rapids.

Úvodní duel se Suomi chytal Jakub Škarek, a přestože inkasoval hned devětkrát, tak na změnu v brankovišti nedošlo. Jak vám to trenéři odůvodnili?
Pan Varaďa mi řekl, že Kuba bojoval a snažil se do posledních minut. Respektuji to, kluci zápas odehráli špatně a od toho se odvíjel výsledek.

Do letošní sezony vstoupíte s cílem probojovat se do konečné nominace na mistrovství světa dvacetiletých?
Stoprocentně. Myslím si, že jsem se v prvních dvou zápasech ukázal v dobrém světle. Bavili se se mnou i trenéři a říkali, že jsem se jim líbil. Uvidíme, jak se bude vyvíjet sezona v Kanadě. Pokud budu pravidelně a kvalitně chytat, tak bych se měl do nominace vejít.

Po příletu z reprezentační akce se připravujete s hokejisty Motoru. Jste rád, že vám umožnili připravovat se s týmem?
Určitě, těší mě, jak se k tomu postavili a nemají s tím sebemenší problém. Moc si toho vážím.

O trénování na Slavii, kde jste před příchodem do Motoru působil, jste neuvažoval?
Ani ne. S některými trenéry v klubu vycházím dobře, ale majitelům se tehdy nelíbilo, že jsem nepodepsal smlouvu. Nechci říkat, že jsme se rozešli ve zlém, ale ideální to není. Už se pouze scházím s kluky, se kterými jsem hrál a působí tam dosud.

Kdo vám v té době nabízel smlouvu?
Přišel s tím za mnou pan Bukač. Nechtěl jsem se vázat a po sezoně se mi ozvaly Budějovice, že by o mě měly zájem. Kývl jsem, protože jsem chtěl chytat v juniorce, a to mi Motor umožnil.

Stíháte sledovat dění v Motoru i na Slavii?
Slavii moc nesleduji. Vím, jaká je tam situace, ale nijak se tím nezaobírám. Motor jsem sledoval celou sezonu a mrzelo mě, že se vypadlo už v semifinále play off. Rozhodně to bylo pro všechny zklamání, ale věřím tomu, že letos se to povede.

Od draftu, ve kterém si vás vybralo Vegas, uplynul už rok. Co se za tu dobu změnilo?
Trenéři brankářů ve Vegas se mnou neustále komunikují. Když jsem se cítil špatně, tak za mnou přijel jeden z trenérů Vegas a hrozně mi pomohl. Jak po psychické stránce, tak i po hokejové. Pomáhal mi s technikou chytání a dalšími věcmi. Hrozně mu za to vděčím, v průběhu sezony mě tím nakopl správným směrem. Po letošním draftu byl ve Vegas další nováčkovský kemp a měl jsem z něj dobrý pocit.

Měl jste zpočátku angažmá v zámoří problém s jazykovou bariérou?
Bohužel ano. Myslel jsem si, že umím anglicky velice dobře, ale rychle jsem se přesvědčil o opaku. Velkou pomocí pro mě bylo, že jsem měl skvělého spolubydlícího. Se vším mi pomáhal, měl se mnou svatou trpělivost.

text Reprezentační brankář na kempu Las Vegas.

Stihl jste za tu dobu poznat, jak to ve Vegas vypadá?
Máme stadion na druhé straně města, než je centrum. Ale jednou nás vzali městem a měli jsme možnost se podívat na všechny budovy. Něco takového jsem opravdu ještě neviděl. (úsměv)

Sledoval jste finálové tažení Vegas v NHL?
Rozhodně, dle mého nikdo nečekal, že postoupí tak daleko. Je to obrovský úspěch, přestože skončilo těsně pod vrcholem. Ukázalo, že do budoucna se s ním musí počítat. Příští rok bude patřit znovu mezi kandidáty na Stanley Cup.

V čem jste viděl jeho sílu?
Jednoznačně v bruslení. Na začátku sezony na to mělo velké množství tréninků a v zápasech se to projevovalo. Soupeřům dělalo problém tím, že všude bylo o krok dříve a neustále je dostávalo pod tlak. V play off se ke skvělým výkonům rozjel brankář Fleury, který je držel velkolepým způsobem. V průběhu sezony mělo zraněné brankáře, ale i náhradníci ho dokázali podržet.

Zmiňoval jste, že Vegas trápili zranění brankáři. Neocitl jste se v jednu chvíli na pozici druhého nebo třetího brankáře?
To těžko říct, protože pokud by mě chtělo povolat, tak by se mnou muselo podepsat smlouvu. Z toho důvodu se nezřídka stává, že na poslední chvíli nastoupí jako druhý brankář nějaký muž z daného města, který už někdy v životě chytal. Já bych tím pádem nemohl chytat v lize, kde jsem působil. Ale rozhodně bych se podpisu nebránil. (smích) Je to vlastně další z cílů, který jsem si do sezony vytýčil.

Nepřišly na vás v průběhu sezony chvíle, kdy se vám stýskalo po domově?
S tím jsem ani tolik problémy neměl. Co mi chvílemi chybělo, byla čeština. Sice se mnou byl v týmu jeden Slovák, se kterým jsme se bavili pouze naší řečí, ale nejde tak hovořit pořád. Rodina mi chyběla, ale dokázal jsem to zvládat. Ke konci sezony jsem si tam našel i přítelkyni, se kterou jsem se měl pořád lépe.

Nejsou v Americe hákliví na to, když se nehovoří jejich jazykem?
Dělali jsme to tak, že jsme si sedli vedle a bavili se tak, aby si ostatní nemysleli, že říkáme něco špatného. Nemají to rádi, protože většina lidí tam umí mluvit pouze jedním jazykem, a je pro ně skoro nepředstavitelné, když jich někdo umí více.

Sociální sítě

Před 15 lety nás ve věku 61 let navždy opustil bývalý útočník Stanislav Rob. V klubu hrál 5 sezon, kolem 100 zápasů, v nichž...

? Bohužel šňůra vítězství je u konce. Přerov byl dnes nad síly Českých Budějovic. Report si můžete přečíst na webu ??...

Už za necelou hodinu vyjedeme v této sestavě na led přerovské MEO Arény. #hcmotor #dnesnisestava #chanceliga #PREvCEB

Už za hodinu vyjedeme na led přerovské MEO Arény. Jak podle vás třetí venkovní utkání v řadě dopadne? #hcmotor #dnesnisestava...