04.10.2018, Tomáš Kučera

Petr Kváča měnil rekordní klubové tabulky

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Když v čase 44:19 zápasu proti Ústí nad Labem lovil Petr Kváča puk ze své branky po střele Vrdlovce, stalo se tak po opravdu hodně dlouhé době. Předtím totiž nepustil branku v Havířově, doma proti Kladnu a téměř celý zápas ani v Kadani. Dohromady trvala jeho série neprůstřelnosti celých 197 minut a 10 sekund. A tím se v klubové historii zařadil na třetí místo. Lepší než on byli kdysi pouze Roman Turek a před hodně dávnou dobou i Karel Dědič.
Rekordní klubové tabulky má Motor asi nejpodrobněji vedené ze všech klubů u nás. Přehled o tom, jak dlouho dokázali jihočeští brankáři odolávat náporům soupeřů, je tedy dokonalý. Nejdelší sérii v nejvyšší soutěži dokázal v listopadu roku 2009 držet současný prezident Motoru Roman Turek, který nepustil gól téměř čtyři zápasy v řadě. Žádný jiný klub historii nejvyšší soutěže nedokázal držet delší sérii bez obdržené branky, než České Budějovice v tomto období. A pouze další jihočeský odchovanec Vladimír Hudáček držel déle osobní neprůstřelnost, tehdy v barvách Zlína.

To Karel Dědič v roce 1935 nepustil branku přes 210 minut! Tehdy to bylo v soutěžích Jihočeské župy a Mistrovství českého venkova, což byla přece jen nižší úroveň, přesto je jeho výkon skutečně obdivuhodný. Vynuloval tehdy postupně střelce Písku, Strakonic, ČLTC Plzeň a Mladé Boleslavi. Branku dostal až ve finále Mistrovství Čech od nejlepšího klubu země a možná celé Evropy LTC Praha. Hrálo se tehdy ale ještě na 45 minut, nikoli na 60, a tak je jeho výkon o nějaké minuty horší než u Romana Turka, přestože nedostal gól více než 4 zápasy. Také není jisté, zda Dědič chytal úplně všechny tyto duely, nicméně je to hodně pravděpodobné, protože tehdy měl tým obvykle jediného brankáře, který nechytal pouze tehdy, kdy byl nemocen či pracovně zaneprázdněn.