ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
07.02.2019, Filip Kortus

Na gól obličejem proti Rusům se nedá zapomenout, vypráví Jáchym Kondelík

Třetím rokem působí v zámoří a za tu dobu udělal obrovský herní pokrok. Zvykl si na tamější podmínky, mluví perfektně anglicky a užívá si působení za oceánem. Více než dvoumetrový útočník a odchovanec českobudějovického hokeje Jáchym Kondelík prožívá první rok na univerzitě, kterou považuje za velký kariérní posun.

Na přelomu prosince a ledna nechyběl v sestavě dvacítky na mistrovství světa v Kanadě, kde splňoval úlohu klíčového hráče mužstva. Chodil na přesilovky i oslabení, vytvářel šance pro hlavní ostrostřelce. Sám se trefil proti Rusům, kdy se od jeho tváře odrazil kotouč do sítě.

Příznivci budějovického hokeje mohli být u televizních obrazovek pyšní na jihočeského odchovance v reprezentačním dresu. Kondelík se stal velkým příslibem do budoucna a dělá vše pro to, aby se mu sen v podobě NHL splnil. "Univerzitu považuji za ideální přechod z juniorského do dospělého hokeje. Beru to jako další krok k NHL," vypráví odhodlaně devatenáctiletý mladík.

V jaké fázi sezony se v univerzitní lize nacházíte?
Blíží se nám konec základní části, už zbývá odehrát posledních pár utkání. Bojujeme o účast v play off, pokud by se to podařilo, bylo by to skvělé. Chceme mít sezonu co nejdelší.

Z osobního hlediska jste se svými dosavadními výkony spokojen?
Rád přiznávám, že se mi daří lépe, než jsem očekával. Mám průměr necelý bod na utkání, s tím mohu být rozhodně spokojen.

Čím se univerzitní liga odlišuje od ostatních juniorských soutěží?
Tráví se tu mnohem více času v posilovně, než je zvykem. Hraje se méně zápasů, je to nastavené tak, aby se mohlo více trénovat a připravovat hráče na přechod do NHL. Je to opravdu kvalitní soutěž, stačí se podívat, kolik hráčů z univerzit bere Amerika na mistrovství světa dospělých.

Přál byste si zvládnout i vystudovat?
Pochopitelně bych rád dostudoval, ale uvidíme, jak to půjde. Do školy většinou chodím na pár hodin před odpoledním tréninkem, je náročné to obojí zvládat. Dostal jsem na studium stipendium v plné výši, jinak je to velice nákladná škola. Školné stojí ročně více než milion českých korun.

Už jste si na život v zámoří zvykl?
Ano, už jsem tu třetím rokem a jsem tu spokojený. Nejtěžší ze všeho byl začátek, kdy jsem se musel osamostatnit a spoléhat převážně sám na sebe. Už je vše v pohodě a užívám si to tady.

Přemýšlíte o tom, že byste se vrátil do Čech?
Momentálně rozhodně ne. Jednou bych se ale rád vrátil a hrál za Motor.

Na přelomu prosince a ledna jste s dvacítkou absolvoval mistrovství světa v Kanadě. Byl to pro vás vrchol juniorské kariéry?
To je jasné. Splnil jsem si tím předsezónní cíl, jsem rád, že jsem se do týmu dostal. Pomohlo mi to i do rozjeté sezony.

Dlouho jste smutnil nad porážkou 1:3 ve čtvrtfinále proti USA?
Špatný jsem z toho byl. Zápas jsme nezvládli, Američané brali postup zaslouženě. Život jde ale dál, už s tím nic neuděláme. Na dalším mistrovství si budu přát, aby to klukům v domácím prostředí dopadlo lépe.

Zapíše se vám nesmazatelně do paměti utkání právě s Rusy, kdy jste jedinou branku svého týmu vstřelil tváří?
Takový gól bych si pamatoval zřejmě v jakékoliv situaci, tím spíše, když jsem ho docílil obličejem. Bylo to vtipné a rozhodně na to nikdy nezapomenu.

Foto: uconnhuskies.com, thestar.com
Sociální sítě

I letos bude Motor pomáhat! Zápas proti Přerovu bude věnován k zisku prostředků pro centrum ARPIDA. Hrát se bude ve speciálních...

55. narozeniny slaví bývalý brankář Petr Bříza. V ČB 4 sezony, 121 zápasů (65 výher, 14 remíz, 6 shutoutů). Za @narodnitym 113...

33. narozeniny dnes slaví útočník Lukáš Endál. Přejeme všechno nejlepší, hodně zdraví a taky gólů! ??????

Motor nevídaně šlape! Za celou základní část, za celých 30 zápasů jen jednou nebodoval! Včera to odnesl Prostějov, který dostal...