ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
13.03.2019, Filip Kortus

Se Vsetínem očekávám parádní zápasy, říká před startem semifinále Aleš Totter

Jeden ze dvou kroků v play off směřující do baráže o extraligu hokejisté ČEZ Motoru zvládli. Nyní je čeká nejspíše ještě těžší oříšek v podobě valašského Vsetína. "Myslím si, že sérii nebude chybět vůbec nic," hlásí před vypuknutím semifinále asistent trenéra Motoru Aleš Totter. Série mezi dvěma týmy s největšími fanouškovskými základnami v Chance lize začne v pátek od 17:30 Na Lapači.

Čtvrtfinálovou bitvu s Havířovem jste zvládli a po výhře 4:2 na zápasy oslavili postup do semifinále. V čem jste viděl klíč k postupu?
Důležité bylo vyhrát za stavu 1:1 v Havířově. Tím jsme se dostali zpátky do vedení v sérii, které už jsme nepustili. Především venku jsme měli dobrou soudržnost, bojovnost a obětavost. Velmi dobře hrála formace Doležal – Bradley – Karabáček, která nasázela plno branek. Důležitým atributem postupu byly i speciální formace.

Co chybělo v prohraných zápasech na domácí půdě?
Domácí prostředí musíme využívat více. Nejde, abychom měli bilanci z domácího stadionu jedné výhry a dvou proher. Chybělo nám větší sebevědomí, nehráli jsme celých šedesát minut. Do příště musíme lépe zvládat momentum zápasu.

Jaké věci vám série před dalšími boji ukázala?
Měli jsme špatné vstupy do utkání, nejde, abychom museli otáčet každý zápas. Soupeř se vždy prvním gólem dostane na koně, což nechceme. Je třeba, abychom se ještě více tlačili do předbrankového prostoru a zlepšili přímočarost. Chce to hrát více s kotoučem na holi.

Brankáře jste v série prostřídávali prakticky po každém zápase. Splnili to, co jste od nich očekávali?
Pro tento systém jsme se rozhodli a gólmani už vědí plán na první dva zápasy ve Vsetíně, který pochopitelně nebudeme prozrazovat. Zatím nám to vychází. Kluci jsou čerství, navzájem si přejí a jsou ve hře. Žijí s týmem a chemie mezi nimi funguje velice dobře. Několikrát nás podrželi, oba zaslouží pochvalu.

V semifinále narazíte na Vsetín. Co vám ukázaly čtyři zápasy v základní části?
Je to útočný tým, který chce hrát s kotoučem. Všechno to s nimi byly vyrovnané zápasy. Myslím si, že to budou parádní hokeje. Rozhodne několik drobností. Záležet bude na momentální připravenosti a síle obou týmů. Proti Prostějovu rovněž jako my prostřídali brankáře, takže jejich nasazování může být velice důležitý aspekt. Musíme být připraveni na speciální formace, kterými nakonec rozhodli sérii s Prostějovem. Pro nás bude důležité, abychom rozšířili produktivitu na více hráčů a rozložili mezi ně i čas na ledě. Série může být dlouhá a musíme být připraveni. Výbornou práci odvádí při přípravě s videem Franta Bombic, každá maličkost bude důležitá.

Sérii budete tentokrát začínat na ledě soupeře. Bude to velká změna?
Nemyslím si. Podívám-li se na to po prvním kole play off, tak to pro nás třeba může být i drobná výhoda. Je možné, že se nám bude začínat venku lépe. Považuji první utkání za strašně důležité, protože v něm můžeme hodně získat. Pro jakýkoliv tým není jednoduché, aby vyhrál tři domácí zápasy za jeden týden. V úterý se jim to povedlo, uvidíme, jak se s tím poperou teď. Psychicky na tom budou dobře, po vyhraném sedmém zápase z nich sršelo sebevědomí. Uvítali jsme, že s Prostějovem museli hrát sedm zápasů.

Na Lapači panuje bouřlivá atmosféra, hostující týmy to tam nemají lehké. Je dobře, že jste si v sezoně ověřili, že se odsud dá odvézt vítězství?
Hokej, jaký hrají doma, nám poměrně vyhovuje. Hraje se útočně, nahoru dolů. Diváci tam fandí velmi dobře. Přál bych si, aby rozhodčí nepodlehli prostředí a byli nad věcí. Jinak si myslím, že sérii nebude chybět nic.

Po jednom z incidentů dostal Vsetín podmínku na uzavření stadionu pro jedno soutěžní utkání. Zaznamenal jste to?
Nikdo si nepřeje, aby hrál před prázdným hledištěm. Poté to ztrácí jakýkoliv náboj. Vedení Vsetína jistě dělá vše pro to, aby k něčemu takovému nedošlo. V Havířově už se toho odehrálo dost, věřím, že se vše podstatné bude odehrávat jen na ledě.

Velkým tématem celé série bude budějovický odchovanec a nejproduktivnější hráč základní části Chance ligy Luboš Rob mladší. Budete se na něho speciálně zaměřovat?
Vsetín je kompaktní tým a my se soustředíme především sami na sebe. Na obou střídačkách jistě nějaké taktické šachy budou probíhat, ale nikoho osobně hlídat nebudeme. Nebezpečí číhá ze strany více hráčů.

Vyřazovací část je o detailech. Budete se zaměřovat i na specifické kluziště Na Lapači?
Rozhodně, v tom je poměrně velký rozdíl. Něco si k tomu řekneme. Změny budou v zakládání útoků, nastřelování kotoučů do útočného pásma a v dalších věcech. Je to další detail, který nesmíme podcenit.

Zároveň proti sobě narazí týmy, na které chodí po celou sezonu nejvíce fanoušků z celé soutěže. Je to věc, na kterou se mimořádně těšíte?
Snad bude na všechny zápasy vyprodáno, to by bylo skvělé. Plno by mělo být i na zápasech Jihlavy s Kladnem, věřím, že na obě série budou plné stadiony. Všichni se na to těší, je to úplně něco jiného než v základní části. Je krásné, když se začíná blížit jaro a vy neustále chodíte na zimák a chcete si to prodlužovat dál a dál. Uplynulý rok mužstvo vypadlo v semifinále a sezona se hodnotila negativně. Nikdo si nepřeje, abychom skončili před branami baráže. Může se tam stát cokoliv, dělí nás od ní jedna série. Chybí nám jen jeden krůček. Když nic nevypustíme a nevynecháme jakoukoliv drobnost ve hře, tak věříme, že se tam dostaneme. Máme kvalitu na to, abychom to se Vsetínem zvládli.

Sociální sítě

Obra´nce JAKUB SUCHA´NEK rozebi´ra´, jak se prˇipravuje na novou sezonu nebo co rˇi´ka´ na novy´ forma´t souteˇzˇe. Nejen na to...

Jen dvacet pět let věku a přesto největší pamětník ;) Útočník RADEK PROKEŠ se totiž může pyšnit tím, že jako jediný ze současného...

Věděli jste, že Radek Prokeš je jediným hráčem z aktuálního kádru, který si zahrál i v úvodní sezóně Motoru v první lize 2013/14?...

Na golmanských trénincích je kromě naší dvojice - Marek Čiliak a Jan Strmeň - také přítomen reprezentační brankář Šimon Hrubec!...