07.04.2019, Denisa Józsová

B5: CEB - PCE 3:4 - Motor po dobrém výkonu padl s lídrem baráže

České Budějovice už mají pomalu ale jistě nůž na krku. V dosavadním průběhu baráže získaly jen dva body, takže proti Dynamu musely nutně bodovat, při nejlepším za tři body. Vstup do utkání ale neměl Motoru zrovna ideální, jelikož brzy prohrával o dva góly. Jihočeši se sice hnali za vyrovnáním, ale nakonec padli 3:4.

Začátek nebyl v podání Motoru vůbec špatný. Ihned v první minutě dostal přihrávku Václav Karabáček, jehož stihl Kacetl vychytat. Na brankovišti se ještě snažil dorážet Martin Jandus, ovšem neuspěl. I další velkou šanci měly České Budějovice. Zdeněk Doležal dostal přihrávku, přehodil si jí na bekhend, ale kotouč mu nakonec sjel z hokejky a gólman hostí nemusel zasahovat. Jihočeši sice měli převahu většinu první třetiny, přesto jako první inkasovali. Pardubice se totiž prosadily v početní výhodě. Nicolas Schaus vypálil od mantinelu. Kotouč se otřel o Václava Prospala mladšího, který zamířil nechytatelně mezi betony Jana Strmeně – 0:1. Domácí hokejisté měli možnost vyrovnat v přesilové hře, jenže místo dání branky jen inkasovali. Ondřej Machala ujel se svým spoluhráčem do přečíslení a vypálil. Jeho střelu sice dokázal domácí gólman vyrazit, jenže ke kotouči se nejrychleji dostal Jan Mandát, jenž ho dorazil za bezmocného brankáře – 0:2. Budějovice tak šly do kabin s dvoubrankovou ztrátou.

Ve druhé třetině měli Jihočeši ještě zbytek přesilové hry, ve které inkasovali, a dokázali jí využít. Jakub Babka poslal kotouč na Zdeňka Doležala, jenž vyslal parádní ránu na přední tyč. Ondřej Kacetl si to tam nepohlídal a už to bylo jen o gól – 1:2. Jihočeši se poté snažili tlačit svého soupeře, avšak znovu se prosadili Východočeši. Přečkali oslabení a krátce poté si vzali zpět dvougólový náskok. Petr Sýkora se prohnal skrze útočné pásmo a zkusil to na přední tyč. Nakonec nejspíše našel místečko mezi rukou a tělem Strmeně – 1:3. Motor se vůbec nevzdával a snažil se pálit z každé pozice. Postupně vyzkoušeli jeho pozornost Václav Prospal, Jakub Babka a René Vydarený. Ani jeden z nich branku nevstřelil. To až jiný hráč dvacet vteřin před koncem druhé periody. Ondřej Kachyňa posunul od tyče kotouč na Karla Plášila, jenž si sjel před branku a skvělou ranou nedal gólmanovi hostí šanci. České Budějovice tak šly do poslední části s mankem jedné branky.

Třetí třetina začala opět velkou šancí českobudějovických hokejistů. Nejprve pálil Cody Bradley a kotouč se snažil tečovat Doležal, což se mu nepovedlo. Následně se však do gólové šance Václav Karabáček, ovšem gólman hostí stihl betony sklapnout včas. Tak se rozvlnila síť na druhé straně. Vzniklo přečíslení tři na jednoho. Jan Kloz poslal puk přesně na hůl Rostislava Marosze, jenž se střelou z první nemýlil. Roman Přikryl se ho snažil ještě dojet, ale o kousek na puk nedosáhl – 2:4. Pak se hrálo také vy čtyřech, a to přineslo branku pro Motor. Kutlák našel skvělou přihrávkou mezi obránce Martina Nováka, kterému puk sice sjel, přesto ho dostal za Kacetlova záda – 3:4. Ve třetí třetině jsme znovu viděli rozporuplný moment, po kterém mohli být fanoušci domácích právem naštvaní. Motor hrál výhodu, když se k puku na hranici brankoviště dostal Karel Plášil, jenž roztáhl Kacetla, kterého posléze překonal. Branka ovšem nemohla být uznána, jelikož sudí těsně před tím zapískal. Jaká to podobná situace ze zápasu se Vsetínem, kdy se podobně „prosadil“ Zdeněk Kutlák. Jihočeši byli zdravě naštvaní a v početní výhodě měli dobré šance. Tu největší měl asi Lukáš Endál, ale toho krajem lapačky vychytal gólman Dynama. Motor se hnal za vyrovnáním, zkusil to bez gólmana, ale nakonec o branku padl.

Václav Prospal (trenér Motoru): „Sráží nás produktivita, efektivita, jde to ruku v ruce s detaily, o kterých jsem už mluvil po minulých zápasech. Měli jsme parádní start do zápasu, v závěru první třetiny se ale Pardubice osmělily, my jsme se neudrželi na kotouči a do kabiny odcházeli za stavu 0:2. Je to fantastický, fantastický sport, ale někdy stojí za ho*no a je krutý. Dostali jsme špatný gól na 1:3, určitě ho ale nebudu svádět na brankáře. Mohl jsem Strmeně vyndat a dát tam Kváču. Proti Kladnu ale Honza chytil dvacet střel, tak proč by dneska nenastoupil? I on si to za celý rok zaslouží.“

Richard Král (asistent trenéra Pardubic): „Vyrovnané utkání, asi nejtěžší zápas baráže. Budějovice měly velmi dobrý pohyb a dokázaly si vytvořit šance. Zbrzdila nás zbytečná vyloučení, kvůli nim jsme domácím nabídli přesilovky. O to je naše výhra cennější.“