01.02.2006, Antonín Vansa, foto Robert Straka

Bomba! Jihočeši v důležitém zápase dokázali porazit lídra

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po dvě třetiny to nebyla pro drtivou většinu návštěvníků Budvar Arény příjemná podívaná. Hostující Slavia šla rychle do vedení a čtyřicet minut si víceméně hlídala svůj náskok. Závěrečná část hry vše kompletně změnila. České Budějovice v ní daly dvě branky a radují se z důležitého vítězství nad extraligovým lídrem! „Slavia je velmi kvalitní a atraktivní soupeř. My jsme ukázali, že proti takovým mužstvům umíme zahrát,“ uvedl jeden z nejzkušenějších domácích útočníků Petr Sailer.
Českobudějovičtí hokejisté v úterním večeru dokázali z minima vytěžit maximum. Po dvě třetiny byli horší svého soupeře, ale nakonec se radovali z nesmírně důležitých tří bodů. „My potřebujeme v současné době bodovat v každém zápase a to se nám nyní celkem daří. Doufám, že to bude pokračovat ještě nějakou dobu,“ usmíval se domácí útočník Ondřej Veselý. V úvodu však hráči v červených dresech spíše tahali nohy z medu. Slavia byla o dost aktivnější, rychle dostala domácí squadru pod tlak a v čase 3:40 vystřelila z hodně nenápadné pozice vedoucí branku. Bednář si vzal volný kotouč a pohotově jej napálil do Turkovy klece. Navíc o tři minuty později uháněl sám na domácího brankáře Radek Duda a zastavil jej pouze faul slovenského beka Haranta. Ve vůbec největší šanci úvodní části hry zaváhal Josef Beránek. V čase 8.46 střílel z výborné pozice do poloodkryté branky bývalého reprezentačního brankáře, jenže ten fantasticky zasáhl vyrážečkou. To měl být gól na 0:2 a mohlo být v Budvar Aréně rozhodnuto. „V první třetině jsme byli opravdu trochu nervózní, ale důležité bylo, že jsme díky Romanovi inkasovali jen jednou a byli jsme celou dobu ve hře,“ uvedl Veselý, který souhlasil s názorem, že Slavia si v prvních deseti minutách svou lehkovážností při zakončení v konečném důsledku prohrála celé střetnutí. „Asi se tím vedením trošku uspokojili a mysleli si, že vše půjde samo,“ řekl střelec letošních pěti branek.
Ve druhé třetině pokračovala optická převaha Pražanů, ale domácí hokejisté se postupem času přeci jen začali více osmělovat. V čase 22.57 minul po hezké Sailerově přihrávce odkrytou branku Hübl, Hřebejk o dvanáct minut později nedokázal za Hronka doklepnout pokus Jindřicha Kotrly. „Začali jsme být více na puku a hlavně se nám povedlo dát hodně šťastný gól, který nás vrátil do hry,“ spokojeně povídal Veselý. Viktor Hübl by asi musel dlouho vzpomínat, kdy naposledy dal podobnou branku. V poslední minutě prostřední části hry sice Jihočeši pěkně vyšívali u mantinelu, ale do vyložené šance se dostat nedokázali. Hüblovi došla v jeden moment trpělivost, nahodil z ostrého úhlu kotouč na gólmana Slavie a překvapená Budvar Aréna slavila vyrovnání - 1:1! A koneckonců, štěstí měl při své trefě i Veselý. Na začátku dvaapadesáté minuty se dostal do nájezdu Michal Hudec, leč kotouč mu utekl a slovenský rychlík musel za branku, odkud také poslal touš na Hronka. Ten jej pouze vyrazil před sebe a pohotový Veselý zavěsil podél brankářova betonu. „Puk se mi odrazil přímo na hokejku. Naštěstí jsem ji měl volnou a mohl jsem kotouč poslat do branky. Ale byl to hodně šťastný gól,“ popisoval svůj zásah Veselý.
Slavia se za stavu 2:1 opět začala hrnout do útoku, ale domácí tým už si výhru vzít nenechal. Bojovným výkonem si zajistil důležitý tříbodový zisk. „Přesto Slavia ukázala, že je velmi silná. Má kvalitní tři útoky a když je na puku, strašně těžko se brání,“ pochválil hru extraligového lídra Veselý. Pro Jihočechy se však i přes výhru mnoho nemění. Třinec doma porazil Znojmo, ani Karlovy Vary ještě nevypadly z boje o účast mezi nejlepšími osmi. Doma si poradily se Zlínem v poměru 4:1. „Ten jediný výsledek jsem zaregistroval. Jinak nic. Ale my v kabině to stejně moc nesledujeme. Musíme se soustředit hlavně na sebe,“ zdůraznil Ondřej Veselý.

Velmi slušný výkon podal na levém křídle druhého útoku zkušený útočník Petr Sailer. Navzdory nepříznivému vývoji střetnutí se mohl po závěrečné siréně radovat z výhry 3:1. „Bylo pro nás důležité, že i přes rychlé vedení soupeře jsme neustále praktikovali aktivní hru a drželi jsme se tak v zápase,“ upozornil forvard, který v minulosti právě slávistický dres navlékl. S vršovickým klubem se tehdy dokonce radoval ze zisku mistrovského titulu. Českobudějovický celek se v úterním podvečeru složitě vyrovnával s aktivní obranou pražského protivníka. Slavia měla v prvních dvou třetinách znatelnou střeleckou převahu, přesto svítil po čtyřiceti minutách hry na světelné kostce nad ledem stav 1:1. „Nechtěli jsme hrát vyloženě z obrany. Ale Slavia je velmi nebezpečná, výborně řeší brejkové situace a proto jsme museli myslet i na zadní vrátka. Z toho vyplynula slávistická herní aktivita,“ podotkl Sailer.
Extraligového nováčka postavila na nohy velmi laciná branka Viktora Hübla, kterou si Hronek rukou nešťastně srazil za svá záda. A Jihočechům také výrazně pomohla situace z dvaapadesáté minuty. Marek Tomica u hrazení jasně podrazil domácího centra Hübla, přesto se ve hře pokračovalo a Beránek chytrou tečí dosáhl branky. Slavia v tu chvíli mohla jít do vedení. Soudce Šindler však omluvně zvedl ruce nad svou hlavu a branku neuznal. „Stál jsem blízko hlavního rozhodčího. Jakmile Viktor naletěl do mantinelu, sudí zapískal,“ odhalil důvod, proč nebyl gól uznán, Sailer. Slávističtí hráči se pokusili vyhádat si zásah. Hned v pěti se sjeli kolem plzeňského arbitra a svou argumentaci vystupňovali tak, že Boris Žabka inkasoval osobní desetiminutový trest. „Neuznaný gól asi Slavii ovlivnil. Její hráči se začali hádat a přestali se koncentrovat na hru. My jsme toho využili. Tak to v hokeji bývá,“ šibalsky se usmál třicetiletý útočník. Na druhé straně totiž za obranu pláchl Michal Hudec, z ostrého úhlu poslal touš před Hronka, slávistický brankář odvrátil nebezpečí jen před sebe a důsledný Veselý vrátil černou pryž do sítě - 2:1.
Jandačovi hoši si už nechtěli nechat jednobrankový náskok sebrat. Obětavým výkonem odvraceli jeden slávistický atak za druhým. Rozhodnout se tak mělo až v poslední minutě. Dvaatřicet sekund před koncem poslední dvacetiminutovky si vyžádal hostující kouč Růžička oddechový čas, odvolal brankáře a do hry nasadil své nejlepší muže. Tomáš Vak však uhrál důležitou buly proti Beránkovi, Jihočeši dvakrát dostali puk z pásma a sekundu před třetím klaksonem svou výhru pojistili. „Vyváželi jsme puk z hloubky vlastní třetiny, Radek Bělohlav byl nabruslený přede mnou, tak jsem mu dal puk,“ popisoval gólový moment Sailer. Odmítl, že by zkušenému útočníkovi Bělohlavovi chtěl svou pobídkou dopomoci k první brance sezony. „Takhle jsem nad tím nepřemýšlel. Člověk při hře nemá čas sledovat nějaké statistiky. Rozhodující bylo, že byl v lepší pozici a měl to na ruku. Přestože jsem na něj řval, ať střílí, že je málo času, puk mi vrátil a musel jsem to zakončit sám,“ usmíval se zástupce kapitána českobudějovického celku.

Slávisté si mohou drbat hlavu. V českobudějovické Budvar Aréně měli rozhodně na zisk všech tří bodů. Navzdory báječnému nástupu do duelu zpět do Prahy nevezou ani jeden. „Rozhodlo to, že jsme nedali šance, které jsme si vypracovali. Vyloženě jsme si vylámali zuby na skvěle chytajícím Turkovi,“ našel hlavní důvod porážky nejlepší slávistický hráč večera Radek Duda. Růžičkovi svěřenci šli poměrně rychle do vedení, když ve čtvrté minutě přesně zamířil Jaroslav Bednář. V dalších momentech však vyšli Pražané naprázdno. Aktivní Ivo Prorok v osmé minutě nepropálil Turka, když využil zaváhání Vydareného, Beránek v nejjasnější příležitosti celého duelu trefil jen vyrážečku domácího obra. V čase 14.56 zase Sobotka po báječné přihrávce od Davida Hrušky trefil pětatřicetiletého gólmana do prsou. „Byli jsme nemohoucní, ale Turek měl opravdu výjimečnou formu,“ chválil výkon mistra světa z Vídně 1996 slávistický bouřlivák.
Obrat přinesla hodně nenápadná akce. Po složitých manévrech u hrazení najednou nahodil puk směrem na Hronka Viktor Hübl a nešťastný hostující brankář si prakticky sám vstřelil vyrovnávající gól. A pořádná porce štěstí pomohla Jihočechům i v polovině závěrečné části hry. Na počátku všeho byl neuznaný gól hostujícího mužstva. Přestože Josef Beránek chytrou tečí dopravil kotouč za Turkova záda, sudí Šindler branku neuznal, protože údajně zapískal již předtím v obavě o zdraví Viktora Hübla, jehož nešťastným zákrokem poslal hlavou proti hrazení Marek Tomica. „Mám pocit, že jsem opravdu pískání uslyšel. Pro nás je to určitě škoda. Byl to rozhodující moment,“ uznal Duda. Už za třicet sekund totiž Budvar Aréna zvedala ruce nad hlavu v oslavě gólu Ondřeje Veselého. A navíc, za další půl minutu mohla Slavia prohrávat o dvě branky. Ale při nájezdu Jindřicha Kotrly se skvěle vrátila do obrany litvínovská posila Ivo Prorok. „Nemám pocit, že bychom byli z gólu Veselého nějak skleslí. Prostě jsme dostali gól a museli jsme se z toho co nejdříve dostat. Času na zvrat jsme pořád ještě měli dost,“ zdůraznil nejtrestanější hráč vršovického celku.
Jenže Slavia už vyrovnat nedokázala. České Budějovice předvedly báječný taktický výkon, Tomáš Vak vyhrál prakticky všechna klíčová vhazování v poslední desetiminutovce a sekundu před koncem pečetil českobudějovickou výhru střelou do prázdné branky Petr Sailer. „Odvíjelo se to od toho gólu domácích na 2:1. Budějovičtí si mohli dovolit hrát jednoduše a jen dostávali puky ze třetiny. Nic víc nepotřebovali,“ podotkl Duda. „Naopak my jsme pořád chodili do plných a bylo strašlivě těžké se prosadit. Ale pro oko diváka to byla určitě nejzajímavější pasáž,“ poznamenal hokejista, který svou extraligovou kariéru začínal v konkurenční Spartě Praha. Slávisté si prohrou v Českých Budějovicích řádně zkomplikovali boj o první místo po základní části Tipsport extraligy. Liberec dokázal doma přehrát Vítkovice 4:2 a stáhl svou ztrátu na pouhé tři body. „Řeknu upřímně, že je mi úplně jedno, z jakého místa do osmičky půjdeme. Play-off je úplně nová soutěž, kde se začíná od nuly,“ rezolutně odmítl veškeré diskuse o výhodnější první pozici Radek Duda.