25.09.2009, Roman Šperňák

Bylo to strašně důležité utkání, říká Milan Gulaš

Č. B u d ě j o v i c e – Hokejisté HC MOUNTFIELD předvedli perfektní obrat. Vítkovice ještě ve 38. minutě vedly nad českobudějovickým klubem o tři góly, ale o své luxusní vedení ještě ve druhé třetině přišly. Po přesilovkovém gólu Tomáše Kůrky domácí snížili a po následné teči Milana Gulaše dotáhli stav na rozdíl jednoho gólu. „Byl to takový impuls a určitě nás to nakoplo,“ tvrdil útočník Milan Gulaš.

Váček si nás postavil a pak jsme to sehráli, říká Gulaš

Ten zápas se mohl zdát jako rozhodnutý. Vítkovický celek přijel na jih Čech jako lídr tabulky, který dosud neprohrál. Ve čtyřiatřicáté minutě se dostal do vedení tři nula a domácí celek zatlačil před vlastní bránu. Šance střídala šanci. Když už to vypadalo, že českobudějovický celek může snížit, Jiří Šimánek neproměnil svůj osamocený úprk na Šindeláře a domácí snaha se zdála dost zoufalá.

Jenže pak přišlo velké probuzení. V přesilovce se trefil Tomáš Kůrka a dal první gól svého celku. „Byl to takový impuls, zlomový bod, takové probuzení,“ vysvětloval střelec zápasu Milan Gulaš, který byl po utkání vyhlášen nejlepším hráčem střetnutí. „Po tom, co jsme snížili, to bylo takový vyústění toho tlaku na bránu,“ popisoval svou první branku, kdy tečoval střelu Petra Gřegořka.

A pak přišla jeho lahůdka. Uplynulo jen několik vteřin ze třetí třetiny a hrálo se od začátku. Stav byl 3:3. Tomáš Vak vyhrál buly a poslal puk přímo na hůl Milana Gulaše a ten se do puku opřel nevídaně. „My to takhle zkoušíme s Váčkem hrát pořád. On je výborný na buly a i trenér po nás chce, abychom si tyhle situace připravovali,“ vysvětloval hráč. „Pak jde jen o to abych trefil bránu. Dneska se mi to povedlo, takže je to vážně super.“

Tomáš Vak poslal v klíčovém momentu puk po své levici a právě tam Gulaš během zápasu často nestával a spíše se pohyboval po jeho pravici. „Je to o tom, kam si nás Váček postaví,“ popisoval hráč. „Koukne na to, jakého má proti sobě bulaře a pak řekne, kam se máme postavit.“ Tentokrát to vyšlo perfektně a v poslední desetiminutovce povedlo domácím utkání otočit. „Je to pro nás úplně perfektní. Byl plnej kotel, suprový fanoušci a tohle byl strašně důležitý zápas.“

Sičák: Tohle se nám nesmí stávat

Návrat na jih Čech mu pořádně zhořkl. Přesto po zápase neztratil dobrou náladu. „Musíte tam dát kazetu,“ radil s úsměvem kameramanovi České televize, který se marně snažil zprovoznit kameru, aby natočil s Vladimírem Sičákem pozápasový rozhovor. Pak však přeci jenom zvážněl. „Měli jsme to výborně rozehrané, ale tohle se nám nesmí stávat,“ říkal ke ztrátě tříbrankového vedení.

Zdálo se, že zápas máte pod kontrolou, že hrajete v pohodě.
Poslední zápasy venku se nám dařilo. Byli jsme to my, kdo dával góly a rozhodoval zápasy. Ale dneska? Bohužel. Tohle se nám prostě nesmí stávat. Byly dvě minuty do konce třetiny a dostat dva góly, to je hodně špatný. Budějovice pak byly na koni a už se s tím nedalo nic dělat.

Vyčítali jste brankáři ten druhý kontaktní gól?
Tak oni oba góly byly špatný. A ten tečovaný puk? Tohle se nám nemůže stávat. Měl tam být útočník na modrý, soupeř takhle neměl střílet. Rozhodně to byl hloupý gól a všechno to byla něčí chyba, ale nemůžeme to svádět na gólmana.

Čím si ten výpadek vysvětlit?
Nezodpovědnost. Určitě nezodpovědnost. Myslím si, že jsme domácí do šancí moc nepouštěli, ale pak se to zvrtlo. Byl tam takový ten zvrat, kdy člověk hraje v zápase šest minut špatně. To se mělo přežít tím, že jsme měli hrát jednoduše, vyhazovat puky. Ale bohužel jsme to neudělali a dostali jsme góla.

Při rozhodující brance jste přežili dlouhé oslabení a pak vteřiny po konci trestu inkasovali. Bylo to hodně nepříjemné?
Bylo to takový to nedáš dostaneš. Jestli si dobře pamatuju, někdo z našich hráčů jel sám na bránu a přestřelil a pak jsme se dostali do pět na tři. Budějovice měly dneska štěstí, ale za třetí třetinu si vyhrát zasloužily.

Tradiční otázka na závěr. Bral jste ten zápas prestižně?
Od kluků to bylo takový to: Sígr! Jedem do Budějc. Domov. Musíš hrát, musíš dávat góly. Ne, já to takhle neberu. Udělal jsem co jsem mohl, ale na body to nestačilo.