26.03.2012, Matěj Mayer

Českobudějovický hokej v play-off - 3.díl

Č. B u d ě j o v i c e - Ve třetím díle o Českých Budějovicích v play-off se zaměříme nejprve na sezonu 2002/2003. V tomto roce dokázali Jihočeši v play-off skórovat pouze dvakrát a po čtyřech zápasech je vyřadila Sparta Praha. Další vyřazovací boje se hráli v Českých Budějovicích až v povýlukové sezoně 2005/2006, kdy se tým trenéra Jandače dostal senzačně až do semifinále. Na své cestě porazil Liberec a stopku mu vystavila až Slavia Praha.

Sezona 2002 / 2003

Přípravu na tuto sezonu značně zkomplikovali rozsáhlé povodně, které zatopily novou Českobudějovickou halu. Voda na první ploše dosahovala výše do třetí řady sedaček. Jihočeši museli jezdit trénovat do Jindřichova Hradce a nestihli v Budvar aréně ani jeden přípravný duel. Úvodní kolo sezony už se ale odehrálo v novém Českobudějovickém stánku. Na utkání přišlo 5 830 diváků, ale po zápase padla kritika na nevýrazné fandění i technické nedostatky. Svěřenci trenérů Jaroslava Lišky a Václava Červeného, které v průběhu sezony ještě doplnil Jaroslav Pouzar, obsadili po základní části obstojné šesté místo.

Play-off: Dvě vstřelené branky

Ze šestého místa čekala na Jihočechy třetí Sparta Praha. První dva zápasy se hrály v T-Mobile aréně. V prvním utkání rozhodla především první třetina. Sparta se v ní ujala vedení po první třetině už 3:0. Naději dal Jihočechům ve 37. minutě mladý Milan Michálek, který dorazil střelu Stanislava Procházky do odkryté klece. Víc už toho ale hosté nepředvedli, přestože měli ve druhé polovině zápasu obrovský tlak. Sparta si první vítězství pohlídala a zvítězila 3:1.

Druhé pražské utkání rozhodla Sparta opět v první třetině, v níž vstřelila dva góly. Utkání ale ovlivnila zajímavá událost. V devatenácté minutě vedla Sparta 1:0 a sám na brankáře uháněl Filip Turek. Sudí ale přerušil hru pro příliš mnoho hostujících hráčů na ledě. Poté došlo k hádce mezi trenérem Českých Budějovic Jaroslavem Pouzarem a hlavním rozhodčím, pak hostující tým opustil plochu. Po návratu obdržel jihočeský tým dvě minuty za zdržování hry a v následné dvojnásobné přesilové hře Sparty skóroval Petr Leška. Domácí přidali ještě další dvě branky a vyhráli 4:0.

Za stavu 2:0 na zápasy pro Spartu se tedy čtvrtfinálová série stěhovala na jih Čech. Třetí utkání série bylo hodně vyrovnané, v desáté minutě poslal Spartu do vedení Viktor Ujčík. Vyrovnání zařídil ve druhé třetině díky důrazu před brankou Jiří Šimánek a domácí byli zpět ve hře. Jihočeši už ale další branku přidat nedokázali a ve třetí třetině rozhodl střelou pod břevno hostující Ondřej Kratěna.

Domácí už si nemohli dovolit klopýtnutí, ale přesto byl čtvrtý duel jasně v režii hostů. Sparta vyhrála suverénně 5:0 a v semifinále se potkala se Slavií, pro České Budějovice sezona skončila. Sparta byla sice silným soupeřem, ale dva vstřelené góly ve čtyřech zápasech bylo zoufale málo.

Obránci:
Rudolf Suchánek, Daniel Babka, Stanislav Jasečko, Jan Slavík, Vladimír Gýna, Josef Jindra, Ivo Kotaška, Zbyněk Neckář, Vojtěch Svačina, Ján Mucha, Lukáš Vomela, Tomáš Tupý

Útočníci:
Luboš Rob, Filip Turek, Josef Štraub, Martin Štrba, Peter Bartoš, Petr Míka, Zdeněk Ondřej, Stanislav Procházka, František Mrázek, Jiří Šimánek, Milan Michálek, Michal Vondrka, Jiří Brož, Vladimír Škoda, Robert Kysela, Štěpán Hřebejk, Lukáš Květoň, Jan Řehoř

Sezona 2005 / 2006

Po dvouleté odmlce se hrálo po ročním působení v první lize v Českých Budějovicích opět play-off. Mužstvo se především zásluhou posil z NHL v čele s Václavam Prospalem dostalo zpět mezi elitu a ihned vyhlásilo útok na play-off. V létě prošlo mužstvo trenéra Josefa Jandače velkými změnami, ale cíl se splnit podařilo. S Romanem Turkem v bráně si dokráčeli Jihočeši pro konečné osmé místo po základní části a jejich soupeřem pro vyřazovací boje byl nejlépe postavený celek extraligy.

Play-off: Senzační vyřazení lídra základní části

Nejlepším týmem sezony po základní části byli Bílí Tygři Liberec a všem bylo jasné, kdo je v sérii favoritem. Liberec dokonce neinkasoval v základní části jako jediný tým ani 100 branek. Téměř zázrak však nastal už v prvním zápase. Českobudějovičtí sice už od osmé minuty prohrávali 0:1, ale ještě před půlkou zápasu překonal Pavla Faltu střelou ze střední vzdálenosti obránce Zdeněk Kutlák a dal hostům naději. Vyrovnané utkání už spělo do prodloužení, ale v tom přišla rána pro domácí fanoušky. V početní výhodě se ranou od modré čáry prosadila letní posila Tomáš Harant a díky jeho zásahu se Jihočeši ujali vedení v sérii. Také se stali prvním mužstvem, které dokázalo dobýt Tipsport arénu, domácí stánek Bílých Tygrů.

V druhém utkání už si domácí nechtěli dovolit zaváhání a i tentokrát se ujali vedení v zápase, když Lubomír Vaic připravil ideální pozici Andreji Podkonickému. Zhruba v půlce zápasu byl vyloučen domácí obránce Holub a to se Liberci vymstilo. Střela urostlého obránce Zdeňka Kutláka zapadla přesně do růžku branky Pavla Falty. Ještě hůře bylo domácím o pár minut později, když objel branku šikula Štěpán Hřebejk a zasunul puk za brankáře Liberce. Aby toho nebylo málo, tak střelou od červené čáry mezi betony překonal Faltu obrovitý Marek Posmyk a už nebylo příliš o co hrát. Vedení hostů 3:1 ještě navýšil v 53. minutě Kamil Brabenec, jenž dopravil do prázdné klece střelu Petra Gřegořka.

Poté se série stěhovala na jih Čech a domácí hned v úvodním zápase udělali důležitý krok pro postup do semifinále. S Libercem si totiž poradili hladce 7:3, když rozhodli už ve druhé třetině, která skončila výsledkem 5:1. Dvakrát se trefil Slovák Tomáš Harant, po jednom gólu dali Tomáš Vak, Kamil Brabenec, Michal Hudec, Jiří Šimánek a René Vydarený. Na tento duel navíc přišel do Budvar arény „plný dům“, tedy 6 421 diváků.

Stav 3:0 na zápasy byl pro Jihočechy velmi nadějný, ale postup do semifinále se ještě musel odložit. Bílí Tygři totiž vydolovali na jihu Čech výhru. Ve druhé minutě se trefil Tomáš Klimenta a dostal hosty do vedení. Ještě v první třetině hezky tečoval střelu Zdeňka Kutláka Jiří Šimánek a bylo vyrovnáno. Jihočechy nakonec popravil Jihočech Petr Šachl ve službách Liberce, který bekhendem překonal Romana Turka a zařídil prodloužení série. Ke konci tohoto duelu ale došlo k ošklivé situaci u branky Bílích Tygrů. Valdemar Jiruš fauloval Viktora Hübla a tomu zapadl jazyk a šlo mu o život. Hráč byl odnesen na nosítkách, ale vše nakonec dopadlo dobře.

Série se tedy musela stěhovat zpět do Tipsport arény, kde domácí usilovali o zvrácení série. Opět měl lépe nastartováno soupeř, který se ujal vedení už v první minutě. Hned minutu následující už ale svítila na tabuli u obou týmů stejná cifra. Na rozdíl od domácích však Českobudějovičtí skórovali do konce první dvacetiminutovky ještě třikrát a to z holí Michala Hudce, René Vydareného a Tomáše Haranta. Ve druhé třetině se trefil jen hostující Marek Posmyk a senzace byla téměř na světě. Poslední třetinu už si Jihočeši zkušeně pohlídali a mohli slavit postup do semifinále.

Ve druhém kole play-off narazili České Budějovice na druhý celek po základní části - Slavii Praha. Jihočeši byli v euforii a zvládli také první zápas této série. Utkání bylo velmi dlouho bez branek a i hra byla vyrovnaná. V čase 55:35 hráli České Budějovice přesilovou hru a prvním střelcem zápasu se stal Tomáš Vak. Ten vlastně celý zápas i rozhodl, protože Slavia se prosadit vůbec nedokázala. Naopak hosté přidali další branku v 58. minutě. René Vydarený vyslal na Petra Fraňka dělovku, která zapadla pod horní tyčku.

Slavia nechtěla dopustit další zaváhání na domácím ledě a o den později naopak ona zůstala nepřekonána. Domácí si rozdělily branky do všech třetin po jedné a zvítězili tedy 3:0. Poslední branku vstřelila Slavia do prázdné brány a asistenci na gól si přispal brankář Petr Franěk. Na utkání přišla do Sazka arény požehnaná návštěva 12 601 diváků.

Série se stěhovala na jih Čech a Jihočeši si vezli domu jednu výhru, která byla přinejmenším uspokojivá. Prvním střelcem třetího utkání se současný obránce HC MOUNTFIELD Jan Novák, tehdy v barvách Slavie Praha. Jeho branka ze třetí minuty byla na dlouhou dobu poslední. Stav 0:1 držel až do 54. minuty, pak se totiž prosadil s trochou štěstí Petr Sailer a vybojoval prodloužení. Ani v něm však branka nepadla a vítěze tak museli určit samostatné nájezdy. První dva nájezdy v podání domácího Šimánka a hostujícího Vlasáka skončili úspěšně pro střelce, další však přesně naopak. Trefil se až v šesté sérii opět Tomáš Vlasák kličkou do bekhendu. Domácí byli pod tlakem, protože Petr Sailer musel proměnit. Fraňkův beton však zakročil proti Sailerově blafáku a Slavia v sérii vedla.

Druhý duel na jihočeském ledě už byl o poznání útočnější a hlavně padalo více branek. Po dvou třetinách svítil na nové kostce stav 2:2 a všechno se mělo rozlousknout ve třetí části. A tak se také stalo. Tomáš Vak uklidil za Fraňka Sailerovu střelu a Budvar aréna explodovala. Radost ale netrvala dlouho. Hned první střela hostů ve třetí dvacetiminutovce skončila za zády Romana Turka. Bylo vyrovnáno a utkání se pomalu chýlilo do prodloužení. K tomu však nedošlo. Michal Sup se usadil před brankovištěm a šikovně tečoval puk za Turka. Díky němu se Slavia ujala vedení 3:1 v sérii a play-off v Českých Budějovicích se chýlilo ke konci.

Pátý a zároveň poslední duel Jihočechů v sezoně se hrál v Sazka aréně. Prvním střelcem zápasu byl ve 32. minutě Petr Kadlec, na jehož branku odpověděl ve 37. minutě Milan Gulaš. V utkání byli aktivnější domácí, kteří byli střelecky aktivnější. Utkání dospělo do samostatných nájezdů a v nich byli šťastnější hráči Slavie Praha, kteří nakonec vybojovali v sezoně stříbrné medaile. Českobudějovický tým skončil celkově na velmi dobrém čtvrtém místě.

- 1.9. 2005 se HC České Budějovice s.r.o. změnil na HC České Budějovice a.s.