31.10.2005, Antonín Vansa

Českobudějovický lazaret se jede porvat o body do Vítkovic

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Vyjde to na pátý pokus? Hokejisté Českých Budějovic se v poslední době výsledkově neskutečně trápí. Třikrát v řadě prohráli a zdá se, že chybí jen jeden krůček k tomu, aby se poprvé od druhého kola ocitli mimo pozice v elitní osmičce. Zamezit tomu Jihočeši mohou v úterý od 17.00 hodin na ledě Vítkovic. Proti rozjetým Ostravanům to však bude mimořádně těžká práce.
Českým Budějovicím se v poslední době přestalo dařit. Krátce před první reprezentační přestávkou se mužstvo pomalu dostává do útlumu, z něhož nedokázalo vybřednout ani v domácím souboji se Slavií Praha. Vedoucí tým extraligové tabulky na jihu Čech vyhrál 5:2. Přesto se dá říct, že výsledek je pro jihočeský celek až příliš krutý. „Brankový rozdíl podle mě neodpovídá hře. Vzhledem k vývoji utkání jsme inkasovali až příliš gólů. V první třetině jsme byli lepší a zaslouženě jsme vedli. O všem ale rozhodla druhá třetina,“ konstatoval asistent českobudějovického kouče Milan Kupka. Hned na začátku prostřední části hry vyvinula Slavia v útočném pásmu veliké úsilí, které však paradoxně korunoval dost náhodným gólem útočník David Hruška. Jeho střela z rohu kluziště zapadla za nešťastného Turka. „Takové branky prostě padají a padat budou. Slavii gól moc pomohl. Mužstvo se tím hodně nabudilo a bylo od té doby lepší,“ uznal Kupka. Během druhých dvaceti minut utkání Pražané ještě svou snahu dokázali korunovat dvěma brankami. Nejprve dal Tomica po individuální chybě Jiřího Hanzala gól na 1:2 a po hodně přísném vyloučení Michala Hudece se v přesilovce čtyř proti třem trefil i slávistický sniper Jan Novák. „Myslím si, že vzhledem ke kvalitě Slavie bylo v tu chvíli rozhodnuto,“ uvedl druhý kouč HC České Budějovice.

Přesto mohli borci v červených dresech zápas hodně zdramatizovat. Pomohla mu k tomu hrubá chyba Borise Žabky, kterého úspěšně napadalo duo Jiří Hanzal - Gulaš. Z jejich práce těžil Tomáš Mertl. Dostal se tváří v tvář Hronkovi a střelou pod vyrážečku snížil na 2:3. Očekávaný nápor Jihočechů sice opět utlumil úzkostlivý sudí Smeták, který na dvě minuty vyloučil Haranta. Ale pak domácí borci citelně zabrali a Slavia se musela obávat o své vedení. Ofenzivní činnost svých barev však neorganizovala zkušená osa mužstva, ale speciálně sestavené útoky mladých hráčů. Nejvýrazněji se prosazovala trojice Gulaš - Krátoška - Kopecký, zdatně jí sekundovali i Jiří Hanzal - Vak - Mertl. „Chtěli jsme po druhé třetině mužstvo nějakým způsobem oživit a zaskočit tak soupeře. A rozhodně ani nepopírám, že jsme se snažili ušetřit nějaké síly. Mladíci hru opravdu oživili. Velmi dobře se pohybovali, zařídili i kontaktní gól, čímž jsme se dostali do dalšího náporu. Škoda jen čtvrté branky,“ litoval Kupka gólu bouřliváka Radka Dudy, který svou trefou tři minuty před koncem vrazil pečeť na slávistické vítězství.

Série neúspěšných výsledků by se podle všech indicií promítnout i na sestavě českobudějovického celku. Dosáhnout na body by měly nově sestavené útoky. „Chtěli bychom tak dát mužstvu nový impuls. Jde jen o to, co nám vlastně dovolí zdravotní stav hráčů,“ pokrčil rameny Kupka. Nedělní duel se Slavií sledovali jen z novinářské tribuny Václav Nedorost s Josefem Jindrou, v hledišti mohlo pozorné oko diváka spatřit útočníka Jiřího Šimánka. Mezi střídačkami postávali o berlích Radek Bělohlav a Martin Hanzal, od třetí třetiny se k nim přidal i Ondřej Veselý. „Po jednom souboji u hrazení má poraněné koleno a tržnou ránu na hlavě. Ale teprve ho čeká vyšetření, takže diagnózu neznám,“ omluvil se Kupka. Posledním do party marodů je metrákový centr Tomáš Vak, který má bolestivé svalové zranění. Vše nasvědčuje tomu, že ani jeden z jmenovaného sedmera hráčů nebude Josefu Jandačovi pro úterní duel k dispozici. „Nedokážu to odhadnout. Uvidíme až v den zápasu,“ řekl Milan Kupka. Přesto by se Jihočeši pokusili i při nejhorší možné variantě poskládat čtyři útočné formace. V záloze totiž zůstává třebíčský Lukáš Květoň, který by tak zkompletoval čtvrtý útok.

Každopádně zdravotní trable českobudějovického celku jsou pozitivní informací pro vítkovický tým. Ten se dlouho vezl na vítězné vlně, ale o víkendu nedokázal bodovat. Proto by si v úterý rád zvedl sebevědomí a zdravotně zdecimovaný soupeř je ideálním menu. Navíc se Vítkovičtí stále pyšní bilancí domácích utkání bez porážky. „Sice ještě neprohráli, ale vše jednou končí. My se jedeme poprat o body, i když víme, že to bude strašně těžké,“ připomněl Kupka. Jihočeši budou poprvé akutně bojovat o svou pozici mezi osmi nejlepší týmy extraligy. V poslední době se výsledkově začínají zvedat Litvínov, Třinec, Plzeň i Karlovy Vary a všichni Jandačovu partu ohrožují. Nejreálněji však vypadá možnost, že Českobudějovické v úterý z elitní osmičky vyšoupnou Kladno a Pardubice. Kladno v regionálním derby hostí Spartu, Pardubičtí zase doma přivítají Oceláře Třinec. „Víme o umístění v tabulce i o ztrátě dalších klubů. Nedá se nic dělat. Musíme zabojovat a nějakým způsobem to zlomit,“ zdůraznil asistent hlavního kouče Českých Budějovic Milan Kupka.