ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
09.11.2018, Tomáš Tolnay

Českobudějovičtí odchovanci v sestavě českého národního týmu

V tomto týdnu má Chance liga reprezentační přestávku. Čeští reprezentanti se představí na hokejovém turnaji Karjala v rámci Euro Hockey Tour ve Finsku. I tentokrát se do výběru nového trenéra Miloše Říhy vešli exbudějovičtí hokejisté. Jmenovitě brankáři Jakub Kovář, Šimon Hrubec a útočníci Rudolf Červený s Romanem Horákem. V nominaci figuroval i Jiří Novotný, ovšem ten se musel kvůli zdravotním problémům omluvit.

Jakub Kovář (*19. července 1988 Písek)

Brankář Jakub Kovář začínal s hokejem v barvách IHC Písek. V sezoně 2005/2006 se přesunul do juniorky Českých Budějovic, kde působil dva roky. Poté se v roce 2007 stěhoval do Kanady. Zde odehrál sezónu za celky Oshawa Generals a Windsor Spitfires (OHL). V dalším roce se vrátil zpět do Českých Budějovic, kde se postupně stal dlouholetou oporou tehdejšího extraligového celku (2008-2013). V roce 2013 přijal nabídku od účastníka KHL Avtomobilist Jekatěrinburg a brzy se stal jedním z nejlepších brankářů nejvyšší ruské soutěže. Po třech letech strávených v Jekatěrinburgu se na rok přesunul do týmu Severstal Čerepovec i kvůli neshodám s trenérem Andrejem Razinem. Od sezóny 2017/2018 působí opět v Jekatěrinburgu. V letošním ročníku zažívá asi nejpodařenější vstup do soutěže, když jeho tým vyhrál 25 z 26 odehraných utkání. Sám Jakub Kovář si drží výborné statistiky mezi brankáři. V procentuální úspěšnosti zákroků mu patří druhá příčka (přes 95%) a s průměrem 1,37 gólů na zápas je celkově třetí. V reprezentaci nastoupil poprvé v roce 2011 v Gjöviku (Norsko – Česko 1:2). Představil se na čtyřech mistrovstvích světa. V roce 2014 byl členem české reprezentace na olympijských hrách v Soči.

Šimon Hrubec (*30. června 1991 Vimperk)

Gólman Šimon Hrubec začínal s hokejem v rodném Vimperku, odkud se stěhoval do dorostenecké kategorie v Českém Krumlově. Do Českých Budějovic se přesunul v roce 2007, kde si zachytal i pět utkání v extralize. Následně přestoupil do Třince, kde působí do teď a v roce 2015 s ním získal extraligové stříbro. V roce 2016 získal ocenění pro brankáře s nejvíce vychytanými čistými konty v extraligové sezoně. V národním dresu odchytal dvě utkání, obě byla na EHT.

Rudolf Červený (*6. srpna 1989 České Budějovice)

Útočník Rudolf Červený začal s hokejem v Českých Budějovicích, kde prošel všemi mládežnickými kategoriemi. V sezóně 2006/2007 si odbyl premiéru za extraligové áčko. V roce 2007 zamířil do kanadského mužstva Regina Pats (WHL). Po dvou letech se vrátil do Budějovic. V roce 2013 zamířil do Hradce Králové, kde působil neustále do ročníku 2017/2018. Letos poprvé vyzkoušel zahraniční angažmá, když podepsal smlouvu s týmem Slovan Bratislava (KHL). V probíhajícím ročníku se mu poměrně daří, když v 26 zápasech nastřádal 12 bodů (6+6). V reprezentaci se poprvé objevil v roce 2016 (Chanel One Cup). Celkem odehrál za národní tým čtyři utkání.

text

Roman Horák (*21. května 1991 České Budějovice)

Útočník Roman Horák hrál žákovský hokej v rodných Českých Budějovicích, kde posléze nastupoval za dorost a juniory. V sezóně 2007/2008 poprvé okusil českou extraligu, když nastoupil do jediného utkání. V roce 2009 byl vybrán na celkově 8. místě v draftu CHL týmem Chilliwack Bruins (WHL). Zde působil dva roky. V roce 2011/2012 si zahrál slavnou NHL, když nastoupil v barvách kanadského celku Calgary Flames. Zde hrál tři roky, kdy pendloval mezi prvním týmem a farmářským celkem Abbotsford Heat. V roce 2013/2014 byl vyměněn do týmu Edmonton. U Oliers odehrál jen dvě utkání v základní části a zbytek sezóny strávil na farmě v týmu Oklahoma City Barons. Od sezóny 2014/2015 se přesunul do ruské KHL. Zde působil čtyři roky v týmu HC Viťaz Čechov. Před letošní sezónou přestoupil do týmu HC Växjö Lakers hrající nejvyšší švédskou soutěž (SHL). V probíhajícím ročníku si v 13 zápasech připsal 10 bodů (5+5). V reprezentaci se zúčastnil dvou mistrovství světa a zahrál si i na olympijských hrách v Pchjongčchangu (2018).

Z historie

České Budějovice, potažmo celé Jižní Čechy jsou tradiční líhní hokejových talentů. Pochází odsud řada hokejových osobností sbírajících úspěchy jak v dresu Českých Budějovic, tak i na mezinárodní scéně. Vůbec prvními českobudějovickými hráči, kteří si zahráli v dresu se lvem na prsou byli v roce 1946 Čeněk Pícha s Františkem Mizerou, kteří společně s Jiřím Macelisem a Františkem Vacovským v roce 1949 slavili titul mistrů světa, což připomene letošní retro zápas. Prvním Jihočechem na olympiádě se stal v roce 1952 Vlastimil Hajšman. Dalšími hráči, kteří zanechali výraznou stopu v národním týmu byli například Miroslav Dvořák, Jaroslav Pouzar, Jiří Lála, Vladimír Caldr, Radek Bělohlav, Roman Turek, Radek Dvořák, Václav Prospal, Milan Michálek či Martin Hanzal.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej
Sociální sítě

Dnes nastoupíme opět ve stejné sestavě jako v posledním duelu. V brance však nastoupí Petr Kváča! Přidáme třetí bod a zajistíme...

Pamatujete na hokejovou tombolu 50:50? Dnes budete mít opět možnost vyhrát až 50 tisíc korun pro vás i pro českobudějovickou...

Nemáte lístek na dnešní prakticky vyprodaný zápas se Vsetínem? Nesmutněte, od 13 hodin půjdou do pokladny ještě vrácené...

Nás nezničili, my tu pořád jsme! Motor opět vévodí tabulce návštěvnosti ve druhých nejvyšších soutěžích v Evropě!...

×
×
Dnes v 17:30 | Muži
ČEZ Motor Č. Budějovice
VHK Robe Vsetín