14.01.2006, Antonín Vansa

Do čtvrté části hned s výhrou, Kladno na Jihočechy nestačilo

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Na tento zápas českobudějovická Budvar Aréna dlouho čekala. Domácí hokejisté konečně dokázali zabrat naplno. V zápase, který se vyznačoval celou řadou nepřesností, ale v žádném případě mu nechyběly vyložené šance, porazili trápící se Kladno 4:1. „V naší situaci je to splnění cíle. Nic jiného než výhru jsme ani nemohli brát," konstatoval obránce Jandačova souboru Marek Posmyk.
Podle sportovního manažera HC České Budějovice Jaromíra Látala může na účast v jarních vyřazovacích bojích stačit i dvacet bodů. První tři dílky si Jihočeši z tohoto plánu mohou odepsat. V zápase 40. kola si totiž poradili vcelku jednoznačně s Rabatem Kladno. „Je to nesmírně důležité vítězství. Všichni do jednoho jsme za něj v kabině rádi," řekl českobudějovický útočník Štěpán Hřebejk. Přitom jen tři dny před výhrou nad Kladnem si svěřenci kouče Josefa Jandače drbali hlavy za ztrátu slibně rozehraného utkání proti Znojemským Orlům. Ve třetí třetině totiž prohospodařili dvoubrankový náskok. A ani začátek pátečního večeru nevěstil nic dobrého. Trápení v koncovce hned v úvodu demonstroval Radek Bělohlav, Viktor Hübl i Petr Gřegořek. Ve vůbec největší šanci se ocitl v čase 10.35 Petr Sailer. Ve vlastním oslabení jej chytrou zadovkou uvolnil kapitán Bělohlav, ale jindy úspěšný exekutor samostatných nájezdů Sailer tentokrát selhal a vůbec netrefil Orctovu klec. „Malinká nervozita z naší strany asi byla. Všichni jsme měli v hlavách zápas se Znojmem, kdy jsme úplně zbytečně ztratili vedení 3:1," prozradil Hřebejk.
Zlom přišel až na přelomu čtrnácté a patnácté minuty. Nejprve v čase 13.58 výborně pálil v přesilovce Posmyk. Jeho ránu bolestivě schytal Orct a možná právě tento moment ovlivnil první gól Českých Budějovic, který Hřebejk vsítil jen o dvanáct vteřin později. „Určitě ho ta rána trochu rozhodila. Z ledu se zvedal hodně těžce a mám pocit, že po té střele chvíli nebyl úplně v pohodě," všiml si Hřebejk, který poslal do klece střelu Kutláka. Jeho pokus prošel zkušenému gólmanovi mezi betony. „Ale vůbec jsem nemířil. Snažil jsem se odražený puk hlavně dostat co nejdříve zpět do branky," přiznal mrštný útočník, který během pátečního večera vybojoval tři fauly na svou osobu.
Kladno se mohlo do hry vrátit na začátku třetí třetiny. Nepřesný sudí Turčan mu několikrát nabídl dvojnásobnou přesilovku. V největších šancích byl dvakrát během jednoho střídání Martin Procházka, ale pohříchu vůbec netrefil Turkovu svatyni. „Hodně nám to pomohlo. Hlavně to, když Kladno nevyužilo přesilovku pět na tři, která trvala přes minutu. Hosté v ní mohli utkání ještě pořádně zdramatizovat," upozornil Hřebejk. Leč nestalo se. Snížení obránce Davida Hájka po velmi hezké akci přišlo pozdě a navíc na něj dokázal tři minuty před koncem reagovat Kamil Brabenec. Jihočeši se tak vrátili do osmičky. Dokonce až na sedmé místo. „Ostatní výsledky vůbec nevím. Jen jsem na kostce zahlédl, že Plzeň někde vyhrála 4:3," hlásil bezprostředně po skončení duelu třiadvacetiletý forvard. V neděli jedou Jandačovi hoši na led Třince, který mimojiné díky výhře nad Rabatem dostali v tabulce pod sebe. „Bylo by super, kdybychom v Třinci nějaké body urvaly a potvrdili tak dnešní výhru," uvedl Štěpán Hřebejk.

„Bereme jedině výhru!" Tak těmito slovy se prý před zápasem hecovali českobudějovičtí hokejisté. Nakonec to dokázali. V utkání, které mělo velmi slušnou úroveň, jim Kladno nestačilo a nakonec prohrálo tříbrankovým rozdílem. „Výhra je to důležitá, ale v naší situaci je to jen splnění cíle. Nic jiného jsme ani nebrali," zdůraznil v současnosti jeden z nejlepších hráčů HC České Budějovice, obránce Marek Posmyk. Zápas hodně ovlivnil nepřesný mostecký sudí Tomáš Turčan. Snažil se sice trestat veškeré zákroky, ale ne vše zvládl na jedničku. Už v průběhu druhé třetiny naprosto nesmyslně poslal na trestnou lavici Kutláka, který bránil svého brankáře před ataky důsledného Kally. Na startu třetí části hry nejprve hodně přísně vyloučil hostujícího Libora Procházku a v čase 47.16 se mu podařil nejkurióznější kousek. Tísněný Jindřich Kotrla zalehl ve svém obranném pásmu kotouč a inkasoval dvě minuty za zdržování hry. Kladno tak dostalo možnost hrát pětašedesát vteřin v pěti proti třem. Turčan nakonec v zápase potrestal neuvěřitelných pětadvacet přestupků. „Vyloučených bylo hodně a to se hraje vždy úplně jiný hokej. My jsme však narozdíl od Kladna dokázali přesilovky využít a to možná rozhodlo," podotkl Posmyk.
A právě při jedné takové přesilovce vstřelil obrovitý zadák zřejmě nejdůležitější gól celého utkání. Kladno se sice srdnatě bránilo dvojnásobnému oslabení, ale ve chvíli, kdy jeho brankář Zdeněk Orct ztratil hůl, čekalo prakticky jen na ránu z milosti. Tu mu Posmyk uštědřil po sérii pěti ran od modré čáry. Něco takového nebylo v Budvar Aréně dlouho k vidění! „Vůbec jsem nevnímal, že Orct nemá hokejku. Vše se seběhlo v takové rychlosti, že jsem neměl čas zkoumat gólmana. O tom, že chytal bez hole, jsem se dozvěděl až na střídačce," usmíval se spokojený bek. A měl důvod. Trefou proti Kladnu vyrovnal svůj rekord v počtu vstřelených branek v jedné sezoně. Ten si vytvořil během svého působení ve Zlíně v ročníku 2001 - 2002. „Tenhle gól byl hodně šťastný. Byly to pro nás hodně těžké chvíle. Už jsme byli všichni prakticky bez sil, ale pořád jsme bušili do Orcta, až to tam naštěstí padlo. Jinak doufám, že letos jsem ještě gólově neskončil," upozornil klíčový muž českobudějovických přesilovek.
Uklidnění na hole domácích borců však třetí vstřelený gól nepřinesl. V tradičně nevalné poslední třetině sice dokázali borci v červených dresech uhájit svůj náskok při sérii oslabení, ale v čase 52.28 přišel se zápletkou obránce David Hájek. Po hezké akci se překvapivě dostal za záda Jána Muchy a poslal kotouč podél betonu Romana Turka. „Trošku nás to nahlodalo. Naštěstí jsme zase dokázali odskočit na tři góly a zápas jsme v pohodě dohráli," uvedl Posmyk. Hodně k tomu domácím hráčům přispěl brankář Roman Turek. Podal výtečný výkon, zářil především ve druhé třetině za stavu 1:0, ale i v oslabení tří proti pěti se činil. Turek byl jednoznačně jedním z nejlepších hráčů domácího celku, ne-li vůbec nejlepším. „Je to výborný gólman. Hodně nám dokáže v těžkých chvílích pomoct," chválil poslední instanci HC České Budějovice nejvyšší muž Jandačova souboru.

Kladno si pod Černou věží připsalo desátý zápas v řadě, v němž nedokázalo naplno bodovat. Zatímco ostatní týmy, bojující o osmičku, dokázaly vesměs zabrat, Rabat má dvanáct kol před koncem na osmé místo ztrátu už hrozivých deseti bodů. „Je to hodně, ale určitě se o to ještě popereme. Sice se nám play-off vzdaluje, ale rozhodně nic nevzdáváme. Potřebujeme se odrazit od domácích zápasů," těšil se na návrat na kladenský led obránce Jaroslav Špelda. Středočeši budou opravdu na poslední dva duely na ledech soupeřů chtít co nejdříve zapomenout. V úterý utrpěli debakl 2:7 na ledě Plzně, v pátek podlehli Českým Budějovicím 1:4. „Nevím, čím to je. Jsme strašně svázaní. Hledáme chyby někde jinde, než bychom je hledat měli a pak to takhle dopadá. Hrajeme pořád podle stejného mustru," zlobil se třicetiletý obránce. „Necháme si vždy utéct začátek, pak se s tím snažíme něco udělat, hrneme se dopředu a dostáváme góly z brejků," dodal.
Přitom Kladno mohlo teoreticky spoléhat na špatnou střeleckou pohodu domácího celku. Jihočeši se celou letošní sezonu v koncovce trápí a úvod pátečního střetnutí to potvrdil. Orct už na startu třetí minuty báječně zlikvidoval tutovku Bělohlava, Sailer v samostatném nájezdu zaváhal a poslal kotouč zcela mimo tři tyče. „Já jsem žádné trápení domácího mužstva neviděl. Ale góly jsme mu sami nabídli vlastní nedisciplinovaností," uvědomoval si sympatický obránce s číslem 17 na dresu. Zatímco Českobudějovičtí prakticky rozhodli zápas v přesilovkách, když se v nich trefili Hřebejk s Posmykem, Kladno ve stejné činnosti zcela vyhořelo. Hlavně v poslední dvacetiminutovce mělo v početní převaze celou řadu příležitostí ke snížení, ale žádná z nich se neujala. Dvě největší šance měl asi Martin Procházka, ale obě namířil zblízka vedle Turkovy branky. „Mohli jsme se tak dostat do hry, ale bohužel jsme opět nebyli schopní dát gól," řekl Špelda, který však nehledal klíčové momenty utkání v neefektivních přesilovkách. „Pro vývoj zápasu byla důležitá už druhá třetina, kterou jsme odehráli strašně. Dopředu jsme prakticky nechodili, naopak jsme neustále faulovali a dostávali se tak pod tlak," zdůraznil.
Sám byl ve druhé třetině velmi pilným střelcem kladenské sestavy. Za stavu 2:0 si v čase 35.47 skvěle nabruslil před Turka na nahrávku od Michaela Frolíka, ale obra v domácím brankovišti překonat nedokázal. „Já jsem už fakt marný. Za celou sezonu jsem ještě nedal gól a nepamatuji, kdy se mi stalo něco takového. Snažím se, ale nejde to," krčil rameny nad vlastní nemohoucností sympatický zadák. „Navíc proti Turkovi je strašně těžké se prosadit. Je to výborný brankář. Zabere strašně moc prostoru, rychle rozehrává puky. Pro domácí to dnes byla opravdová opora," složil poklonu mistru světa z Vídně 1996 kladenský obránce. Měl to vůbec být souboj dvou brankářských es. Z něho však o druhé přestávce sešlo. Kladenská hvězda Zdeněk Orct psychicky neunesla liknavost vlastních zadáků a do třetí části hry už ani nenastoupila. „Zdeněk toho hodně pochytá, ale my jsme mu dnes vůbec nepomohli. Nervy mu ruply podruhé za sebou, ale já se mu vůbec nedivím," sebekriticky poznamenal Jaroslav Špelda.