17.03.2006, Antonín Vansa, foto - Robert Straka

Dostali jsme facku, ze které se snad vzpamatujeme, říká Hudec

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Hokejisté Českých Budějovic mohli už v pátek ukončit čtvrtfinálovou sérii s Libercem. Leč jejich pokus byl neúspěšný. Liberec předvedl v Budvar Aréně mimořádně kompaktní výkon a zaslouženě vyhrál 2:1. Navíc Jihočeši přišli v závěru zápasu o druhého centra Viktora Hübla, který byl po zákroku libereckého beka Jiruše odvezen do nemocnice. „Něco takového jsem zažil poprvé a nic příjemného to není," soukal ze sebe útočník Jiří Šimánek.
Už úvod zápas naznačil, že to bude úplně jiný zápas, než tři předchozí. Liberecký kouč Paleček nechal na lavičce sedět například Igora Rataje a Petra Vampolu. Naopak mnoho prostoru dostal útok ve složení Víšek - Rozsíval - Klimenta. A právě toto trio se postaralo o první zásah v utkání. Už v čase 1.45 pálil z levé strany Víšek a jeho pokus doklepl za bezmocného Turka Klimenta. „Podle mě to moc velkou roli nehrálo. Do konce třetiny jsme přeci ještě stačili vyrovnat," upozornil Jiří Šimánek. Nad nepříznivým vývojem skóre si českobudějovická hala skutečně hlavu dlouho nelámala. Při přesilové hře ujel po křídle Kutlák, nahodil kotouč před branku a bystrý Šimánek sklepl kotouč za Milana Hniličku. Už ve dvanácté minutě bylo vyrovnáno. „Zdeněk to nahazoval z křídla a já se k tomu víceméně přimotal. Bylo to štěstí," komentoval svou trefu osmadvacetiletý forvard. A České Budějovice mohly jít dokonce vzápětí do vedení. Vydarený nahazoval od modré čáry a Bělohlav tečoval puk těsně před libereckým brankářem. Hnilička však vytáhl první klíčový zákrok zápasu a puk ukryl do lapačky.
Liberec o své výhře rozhodl na konci prostřední části hry. Střelu Hanzlíka Turek stačil jen vyrazit před sebe a důsledný Šachl bekhendem dorazil puk do sítě. Na gól, který padl ve 38. minutě Jihočeši nedokázali do konce třetiny reagovat. Bílí Tygři se o přestávce viditelně uklidnili, zmobilizovali své síly a nepřipustili žádný větší tlak ze strany domácích borců. „Zavinili jsme si to sami. Hráli jsme hrozně moc oslabení a sami jsme žádnou přesilovku využít nedokázali," uvedl Šimánek. Šest minut před koncem se snad všem divákům v Budvar Aréně zatajil dech. Jiruš sestřelil před Hniličkovou brankou Hübla a ten zůstal bezvládně ležet na zemi. V bezvědomí a se zapadlým jazykem! „Něco takového jsem zažil poprvé a nic příjemného to není," řekl Šimánek. „Byl jsem v tu chvíli před brankou a viděl jsem rozhodčího, že chystá vyloučení. Pak jsem se otočil a viděl Viktora bezvládně ležet. Hrozný okamžik," dodal Hüblův spoluhráč z druhého útoku.
Sudí Mikula poslal Jiruše celkem na sedm minut na trestnou lavici a po necelé minutě a půl putoval za katr i Leoš Čermák. Čtyři minuty před koncem dostali domácí borci dvouminutovou výhodu ve hře pěti proti třem! Největší šanci však měl až v jejím závěru Kamil Brabenec. Do té doby postrádala hra nápad i častější střelbu na Hniličkovu klec. „Nechci říct, že jsme byli v křeči, ale prostě byl čas proti nám. Nevyšlo nám to," litoval promarněné šance Šimánek. Liberec tak snížil stav série na 1 - 3 na zápasy a další utkání hraje ve své hale. A rodící se překvapení může ještě pořádně zdramatizovat. „Asi nikdo nečekal, že bychom Liberec mohli přejet 4 - 0 na zápasy. Prostě jsme to dnes nezvládli, ale věřím tomu, že za tři dny vše v Liberci napravíme," řekl Jiří Šimánek.

Zklamání se zračilo i ze tváře slovenského reprezentanta Michala Hudece. Přestože na ledě opět bojoval jako lev, nenechal soupeři píď ledu zadarmo, zůstaly mu po utkání oči pro pláč. Liberec se těsnou výhrou vrátil do hry o postup. „Bylo to z naší strany strašně profesorské. Upustili jsme od hry, kterou jsme předváděli v předchozích třech zápasech. To byla strašná chyba. Dostali jsme facku a snad se brzy zase vzpamatujeme," zdůraznil subtilní forvard. V utkání padaly všechny branky při nerovnoměrném počtu hráčů na ledě. Nejprve se při vyloučení Brabence prosadil pohotovou dorážkou Klimenta, Šimánek potrestal ve dvanácté minutě faul Hlavačky a vítěznou branku vstřelil liberecký útočník Petr Šachl při čtyřminutovém vyloučení Lukáše Květoně. „Je pravda, že přesilovky dnes rozhodovaly a my jsme to hrubě nezvládli. Musíme se z toho poučit," uvedl Hudec.
Největší šance na vyrovnání nepříznivého stavu měli svěřenci kouče Josefa Jandače při dvouminutové přesilovce pěti proti třem. Nejprve byl po hrubém zákroku na Viktora Hübla vyloučen Valdemar Jiruš a Liberec ještě více oslabil v čase 55.27 útočník Leoš Čermák. Při zběsilé snaze dohrát souboj trefil u mantinelu nedovoleným způsobem Zdeňka Kutláka a druhý sudí Martin Homola jej musel potrestat dvěma minutami. Jenže Jihočeši nedokázali vystoupit ze svého čtvrtečního stínu, kdy promarnili hned čtyři dvojnásobné přesilovky. Ani tentokrát se Českobudějovickým nedařilo rozbít semknutou bránící trojici. Navíc hosté velmi dobře hlídali domácího snipera od modré čáry Marka Posmyka. „Strašně se spoléháme jeden na druhého. Nikdo to neumí vzít na sebe. A když už jsme se dostali do šance, Hnilička předvedl zákrok do Zlaté helmy," sklonil poklonu uznávanému brankáři Hudec.
Ta šance byla skutečně obrovská. Posmyk pálil od modré čáry, Hnilička přes hradbu těl puk neviděl a stačil jej pouze srazit před sebe. Tam už čekal Kamil Brabenec, který udělal pohyb do strany, střílel prakticky do prázdné branky, ale Hnilička zázračně vyrazil! Po zápase českobudějovičtí hráči hodně litovali reakcí diváků po potrestaném faulu Čermáka. Led se zaplnil hadlou odpadků a unavená formace Bílých Tygrů, která nastupovala do oslabení, měla spoustu času na oddych. „Samozřejmě nám to nepomohlo. Mohli jsme využít toho, že jsme byli v přesilovce a soupeři doccházely rychleji síly. Ale teď už je to jedno. Nevrátíme to," mávl rukou Michal Hudec.

Z liberecké kabiny se ozýval pořádný řev. Severočeši se mohli poprvé ve čtvrtfinálové sérii radovat z výhry a pořádně si to užili. Navíc si nechali otevřené dveře od kabiny, aby Jihočeši o třicet metrů dál pořádně slyšeli, kdo že to v pátek zvítězil. „Rodilo se to strašně těžce. Bylo to vyloženě vydřené vítězství," soukal ze sebe zjevně psychicky vyčerpaný Milan Hnilička. Navíc mu radost z výhry zkalil moment ze čtyřiapadesáté minuty, kdy zůstal po ataku Valdemara Jiruše bezvládně ležet českobudějovický centr Viktor Hübl. „Doufám, že Viktor bude v pořádku. Já osobně jsem ještě snad neviděl nic tak hrozně vypadajícího. Přitom Valda ani nevěděl, co se stalo a že je na tom Viktor takhle zle," upozorňoval Hnilička. „Bohužel je to důsledek toho, že někteří hráči své zákroky přifilmovávají. Pak to takhle dopadá. Když se stane něco opravdu hrozného, nevěnuje se tomu taková pozornost. Sice jsme mávali na doktory okamžitě, ale pořád to nebylo dostatečně rychlé. Chtěl bych apelovat na všechny hráče, aby se vykašlali na to filmování, protože se může stát, že takhle se na ledě stane něco fakt strašného," zlobil se liberecký brankář.
Poprvé v sérii dokázal Liberec prokázat, proč obsadil po základní části extraligy první místo. Jeho hru zdobila především pozorná hra v obraně, navíc svou střeleckou formu opět prokázal Petr Šachl. Svým gólem dvě minuty před koncem druhé části hry zaznamenal vítězný gól utkání. „Včera jsme se dostali do hluboké díry, ze které se strašně špatně leze. Ale dnes jsme poprvé dokázali hrát celých šedesát minut a zvládli jsme to," liboval si Hnilička. Liberci vyšel především vstup do utkání. Kouč Josef Paleček nechal jen na lavičce Igora Rataje, Petra Vampolu a naopak dal spoustu prostoru na ledě útoku Víšek - Rozsíval - Klimenta. A právě tato formace udeřila v Budvar Aréně jako první. Už po sto vteřinách hry dostal kotouč za Turka Klimenta. „Dost nám to pomohlo. Ale byl to jen základ. Vedli jsme i doma a všichni viděli, jak to dopadlo," konstatoval Hnilička.
Hnilička odchytal v pátek na jihu Čech báječné utkání. Pochytal celkem pětadvacet českobudějovických ran a tři minuty před závěrečnou sirénou vzal domácím borcům z holí jasné vyrovnání. Posmykovu dělovku od modré čáry vyrazil jen před sebe a dojíždějící Kamil Brabenec se pohotově snažil uklidit puk do klece. Jenže Hnilička se roztáhl v brankovišti a vyrážečkou vytěsnil touš mimo. Neuvěřitelný zákrok! „Byl to instinkt a hlavně štěstí. Dal jsem jen ruce za sebe, protože jsem si myslel, že právě tam bude Brabenec střílet. Naštěstí mě to trefilo," oddychoval Hnilička. Liberec se do své Tipsport Arény vrací s jednou výhrou. Ještě jej čekají tři kroky k postupu do semifinále. Podle Hniličky jedna výhra nic neřeší. „Je to dobrý odraz. Ale musíme začít hrát mnohem disciplinovaněji. Dnes nám to vyšlo, ale jestli se pořád budeme nechávat tak hloupě vylučovat, tak dopadneme hodně špatně," upozornil reprezentační brankář České republiky.