21.10.2005, Antonín Vansa foto: Robert Straka

Dvě třetiny tentokrát na výhru nestačily, Plzeň jede domů s bodem

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Tohle zamrzí. Dvě třetiny byli českobudějovičtí hokejisté jasně lepší svých plzeňských soupeřů. Západočeši však dokázali v závěrečné třetině ztrestat letargii domácích borců a dvěma brankami vydřeli v samotném závěru remízový výsledek. „Musíme se z toho poučit. Zatáhli jsme se až moc zbytečně,“ litoval českobudějovický bek René Vydarený.
Hodně mrzutě vypadali po skončení utkání hokejisté Českých Budějovic. Po dvě třetiny si důsledně šli za vítězstvím, ale gól Dušana Andrašovského z poslední minuty řádné hrací doby jim vzal tři body. Utkání remizou i skončilo. Pro České Budějovice je to letos šestý nerozhodný výsledek na vlastním ledě. „Je to veliká škoda. V poslední třetině jsme se až moc zatáhli a doplatili jsme na to,“ smutnila letní posila jihočeského celku, obránce René Vydarený. Poslední dvacetiminutovka skutečně domácím nevyšla. Střelecky byli sice stále aktivnější než Plzeň, ale gólové šance se počítaly jen na straně celku, soustředěného kolem vynikajícího Romana Málka. „Asi jsme se moc soustředili na bránění. Zbytečně jsme se zbavovali ve vlastní třetině puků. Měli jsme to rozhodně více podržet na hokejkách,“ uvedl Vydarený, který vyloučil, že by se hráči domácího mužstva v závěrečné třetině nechali ukolébat slibným náskokem a podlehli tak dojmu o vlastní neporazitelnosti. „Nějaké podcenění rozhodně vylučuji. Věděli jsme, že Plzeň hraje na ledech soupeřů daleko lepší hokej než doma a že si na ní tím pádem budeme muset dát veliký pozor. To se nám z hlavy určitě během posledních dvaceti minut nevykouřilo,“ zdůraznil bek, který byl zařazen do širší nominace slovenského národního týmu pro únorové zimní olympijské hry v Turíně.
Pro České Budějovice je ztráta dvou bodů obrovská škoda. Hlavně v první třetině měli domácí borci fůru šancí a jen díky famóznímu Romanu Málkovi svítil na informační kostce stav 2:1. Velkou šanci spálil při přesilovce pěti proti třem Bělohlav, Veselý trefil tyč, Hudec a Kotrla trefili z prostoru mezi kruhy plzeňského brankáře jen do betonů. „Naším záměrem bylo hlavně nedělat chyby směrem dozadu. Chtěli jsme vycházet ze zabezpečené defenzivy a ze stavu 0:0. Ve chvíli, kdy jsme inkasovali, jsme museli hru otevřít a z toho pramenily ty šance,“ připomněl Vydarený. Obrovskou příležitost měl i statný slovenský bek. V čase 30.50 jej uvolnil velmi vtipnou zadovkou centr Aleš Krátoška, Vydarený ještě chtěl v situaci tří proti jednomu poslat kotouč na najíždějícího Hřebejka, ale bránící Mario Cartelli puk srazil. Chybělo pár centimetrů, aby zablokovaná přihrávka skončila za zády překvapeného Málka. „Chtěl jsem to nahrát křížem do prázdné branky. Je to škoda. Mohla to být hezká akce,“ litoval Vydarený.
V neděli pokračuje pro českobudějovické hokejisty extraliga v pardubické ČEZ Aréně. Tam je přivítá velmi silný domácí tým. Teprve na horkém východočeském ledě se uvidí, jak s psychikou svěřenců kouče Josefa Jandače vyrovnávací branka Andrašovského z času 59.23 zamávala. René Vydarený nevěří, že by nešťastný zásah slovenského šutéra měl negativní dopad na psychickou pohodu hráčů HC České Budějovice. „Hlavně si myslím, že se z toho musíme poučit. Byla to chyba a chybami se člověk učí. Ale víc pro nás to vyrovnaní neznamená,“ ujistil jeden z nejspolehlivějších beků aktuálně čtvrtého týmu extraligové tabulky.

Poprvé od otřesu mozku, který utrpěl v úvodní třetině zápasu ve Vsetíně, oblékl dres Českých Budějovic útočník Ondřej Veselý. A rozhodně hned patřil k nejlepším hráčům domácího mužstva. Svou rychlostí a bojovností dělal plzeňské obraně veliké problémy. O jeho startu bylo prý navzdory vyjádřením realizačního týmu rozhodnuto dlouho dopředu. „Původně jsem chtěl hrát už v Třinci, ale doktor mi říkal, abych neriskoval a dal tomu ještě týden klidu,“ vysvětlil odchovanec zlínského hokeje. „Ještě minulý týden jsem měl kvůli tomu otřesu pomalejší reakce a byly obavy z toho, kdybych dostal do hlavy nějaký úder, mohly by z toho být další komplikace,“ dodal Veselý.
V utkání rozhodně patřil k nejaktivnějším hráčům Jandačova souboru. Především v první třetině jej západočeská obrana nezvládala pokrýt a Veselý se tak dostal do dvou čistých šancí. V čase 13.37 jej ve druhé vlně chytře našel při nájezdu tří proti dvěma jubilant Jindřich Kotrla, ale Veselý švihem zamířil těsně mimo pravou tyč Málkovy klece. Ještě větší příležitost měl v 11. minutě. Z plzeňských obránců si udělal statické kužely, dostal se do ideální pozice, ale prudkou střelou trefil jen horní tyčku branky. To měl být rozhodně gól! V tu chvíli mohl Ondřej Veselý vyrovnat na 1:1, ale dokázal to až za další dvě minuty při dvojnásobné početní výhodě Sailer. „K tomu nemám moc co říct. Měl to být rozhodně gól,“ smutně pokyvoval hlavou nejlepší střelec loňského play-off. V utkání Veselý opět neskóroval a svou letošní bilanci jednoho vsítěného gólu nerozšířil. „Herně to asi z mojí strany není úplně nejhorší, ale nedávám góly, což mě začíná svazovat. Sám moc dobře vím, že bez gólů hokej hrát nejde,“ podotkl hráč, který si na začátku letošního ročníku vybírá obrovskou porci střelecké smůly.
Nevyužité šance proti Plzni jej mohou mrzet dvojnásobně. Jihočeši dlouho vedli 3:1, ale českobudějovický kat Dušan Andrašovský zkompletoval v závěrečné dvacetiminutovce svůj třígólový počin a zajistil svým barvám alespoň bod za remízu. „Je to obrovská škoda. Bylo to pro nás vůbec hodně smolné utkání. Plzeň nastartovala hodně přísně nařízená přesilovka pěti proti třem,“ narážel Veselý na faul Iva Kotašky, který u hrazení srazil v posledních vteřinách prostřední části hry Adamského a sudí Blecha jej poslal na dvě minuty za katr. „Plzeň dokázala snížit a celou třetí třetinu pak byla lepší. Přečíslovala nás, měla více šancí a vyrovnala,“ řekl sedmadvacetiletý útočník. Nutno však říct, že si Jihočeši o vyrovnání celou třetí třetinu koledovali. David Moravec by asi těžko vzpomínal na situaci, kdy mu dali soupeřovi zadáci tolik času na zakončení, jako tomu bylo ve 49. minutě souboje v českobudějovické Budvar Aréně. Jen fantastický reflex Romana Turka, jemuž aplaudovala slušně zaplněná hala, zamezil tomu, aby Lasselsberger vyrovnal už jedenáct minut před závěrečnou sirénou. „Asi jsme si to opravdu zkazili sami. Třetí třetinu jsme chtěli hlavně bránit a chodit do brejků, z nichž bychom rozhodli. Ale hráli jsme pasivně a na útok jsme skoro rezignovali. Nemůžeme se pak divit, že soupeř vyrovnal,“ zlobil se střelec, který do letošního roku spojil svou extraligovou kariéru výhradně s Valašskem.

Co víc si mohou Plzeňští přát? Z jihu Čech se chtěli vracet alespoň s jedním ukořistěným bodem. Podařilo se jim to navíc způsobem, který jim může v dalším průběhu sezony hodně pomoct. Až v čase 59.23 vyrovnával na konečných 3:3 slovenský útočník Dušan Andrašovský. „Vyrovnat v poslední minutě, to je paráda. Dosáhli jsme tak na bod, který bychom před utkáním brali všemi deseti,“ liboval si jeden z nejspolehlivějších střelců české Tipsport extraligy. Cesta k remízovém výsledku byla ale hodně trnitá. Západočeši sice vedli od páté minuty, kdy se trefil právě Andrašovský, ale následně se po dvě třetiny dostali do herního útlumu a po dvou odehraných částech hry se Budvar Aréna těšila z vedení 3:1. Plzeň vrátila do hry přesilovka pěti proti třem. Čtyřiačtyřicet vteřin před zazněním druhého klaksonu putoval za katr domácí bek Gřegořek, za dalších pětadvacet sekund jej následoval Kotaška. Plzeňští měli celou přestávku k detailnímu rozboru přesilovkového vzorce. A ten vyšel parádně. Po učebnicové souhře tria Moravec - Kracík - Andrašovský střílel poslední jmenovaný puk za bezmocného gólmana Romana Turka. „Je to zajímavé. Dvojnásobnou přesilovku jsme letos nedokázali využít ještě ani jednou a najednou jsme to sehráli do prázdné branky. Bylo moc dobře, že to vyšlo a vrátili jsme jim to, co udělali oni nám v první třetině,“ usmíval se spokojený kanonýr.
Kontaktní gól nastartoval vlnu ofenzivních nápadů Lasselsbergeru. Ve 44. minutě se řítil do samostatného nájezdu Kracík, ale českobudějovický gólman Turek obětavým pádem pod nohy jeho šanci zneutralizoval, ještě lépe si poradil se střelou Davida Moravce, který měl na zakončení spoustu času, ale nakonec trefil jen lapačku domácího obra. „Určitě jsme si moc věřili. Poslední třetiny nám vždycky šly. Vyšlo to i teď,“ konstatoval Andrašovský. Na vyrovnání však Plzeň dosáhla až po odvolání gólmana Romana Málka z klece. David Moravec nejprve chytře nahodil puk na Turka, vybojoval útočné pásmo a doslova tak vybídl plzeňského kouče Marka Sýkoru k vyžádání oddechového času. Třicetivteřinová porada pomohla. Plzeň semlela Jihočechy v obranném pásmu na prášek a Andrašovský třetí dorážkou v řadě vyrovnal. „Ani nevím, jak se to semlelo. Několikrát se puk odrazil od brankáře a od beků. Ze vzduchu jsem do toho plácl a padlo to do branky,“ popsal rozhodující moment utkání slovenský střelec v dresu Plzně. Andrašovský už podruhé v kariéře sebral v samotném závěru Jihočechům výhru. Před dvěma lety dal dva góly v posledních pěti minutách a odsunul tak trápící se Jihočechy do baráže. Tehdy dal Andrašovský dva góly. V pátečním utkání vstřelil ještě o jednu branku navíc. „Mám z toho velikou radost. Moc gólů teď nedávám, takže jsem za ten hattrick moc rád,“ řekl.
Radost neudělal jen sobě, ale i početné skupince plzeňských fanoušků. Ta se sice v průběhu zápasu nevyvarovala pokřiků, které hraničily s naprostou stupiditou, ale především v závěru vyburcovala své miláčky k výkonu, který nakonec pomohl Plzni k zisku kýženého bodu. „Na tyhle kratší vzdálenosti jich s námi jezdí spousta. A to i přesto, jak špatně letos hrajeme. Za jejich podporu jsme moc vděční,“ pochválil nejtvrdší jádro plzeňských příznivců střelec pátečního večera Dušan Andrašovský.