Banes Motor České Budějovice
03.10.2004, Tomáš Zetek

HC ČB se v pondělí vydá do Havířova bez Radka Martínka

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Po sobotním triumfu v Ústí se hráči HC ČB vydají v pondělí v poledne na dalekou cestu do Havířova. Od 17 hodin je totiž v tamní aréně čeká druhé utkání venku v řadě. Ani zápas s Pantery nebude procházkou růžovým sadem. Povinnost však velí Jihočechům zvítězit. Co na to trenér Josef Jandač? "Jedeme tam samozřejmě prohrát. Co jiného byste očekával...," s ironický úsměvem na rtech určuje lodivod jasný cíl. Co už není tak k smíchu, je však zranění Radka Martínka, který bude v Havířově chybět.
PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - HAVÍŘOVSKÁ HOKEJOVÁ SPOLEČNOST

Historie

Přestože je město Havířov velice mladé, (vzniklo teprve v roce 1955), počátky nynějšího hokejového klubu se datují již rokem 1928. Zpočátku to byla hra víceméně zaměřena na nácvik a trénink bruslení a výuku základních pravidel tohoto nového sportu, který do Evropy přivezli počátkem minulého století Kanaďané. Vše se pochopitelně odehrávalo pod širým nebem a jako kluziště posloužil zamrzlý rybník Liberďák, který svými rozměry z okolí nejvíce vyhovoval. Jelikož většina hráčů, kteří se scházeli po práci k této nové zábavě, byli zaměstnáni na šachtě Nová Jáma (nynější Důl Lazy), záhy došlo ke změně "ledové plochy". Rybník Panščok, na kterém se tito nadšenci začali scházet, ležel totiž hned vedle této šachty.

A již v roce 1931 došlo k registraci hokejového klubu, zastřešený Klubem českých turistů (!), pod názvem KČT Lazy. A taky došlo k přihlášení do tehdejší župní soutěže SHŽ, kterou v té době hrály mimo jiné i Vítkovice a Třinec. Pořád to byla sice soutěž závislá na počasí, ale už se nehrálo na neupraveném ledě, již jsou zmínky o první snaze vytvořit rovné kluziště s malými mantinely. Tento župní přebor hokejový klub KČT Lazy hrál až do roku 1939, kdy jeho činnost byla násilím přerušena II.světovou válkou a obnovena až po jejím skončení, na podzim v roce 1945.

Severomoravský přebor hráli předchůdci dnešních Pantherů dlouhých dvacet dva roků. Mezi úspěchy přišly zákonitě i neúspěchy a také starosti s ledovou plochou. Vedení oddílu proto vstoupilo v roce 1966 do jednání s vedením Dolu Antonín Zápotocký se žádostí o, dnes s oblibou nazývaný, generální sponzoring. Jelikož tato žádost byla podpořena patřičnými komunistickými řady, nic nestálo v cestě k dohodě. Nešlo vlastně o nic jiného, než že hráči nesměli být profesionálové, nýbrž museli být vedeni jako řadoví zaměstnanci této šachty, která jim normálně vyplácela mzdy a finančně dotovala činnost klubu.

Změnil se název klubu na AZ Havířov a došlo k přestěhování do mladého města Havířova na sice nekrytý, ale nově vybudovaný, stadion v areálu Odborného učiliště Dolu Antonín Zápotocký na ulici 40. výročí KSČ. (pozn. pro mladší: ano, opravdu se tak tato ulice jmenovala). A protože stadion byl umístěn v samém centru Havířova, který se začal zaplňovat mladými rodinami s dětmi, následně dochází k velkému rozmachu mládežnického hokeje, umocněný postupem "A" mužstva v sezoně 1967/1968 do 2.národní ligy. Začátkem sedmdesátých let mužstvo mužů postoupilo do 1.národní ligy, kde hrálo se střídavými úspěchy, aby v roce 1975 došlo k direktivní reorganizaci celé soutěže a jelikož se Havířov nacházel na spodních příčkách tabulky, byl přeřazen do 2.národní ligy.

Plných 17 let hráči několika hokejových generací usilovali o návrat do druhé nejvyšší republikové soutěže, což se jim podařilo až v roce 1992. Rokem 1995 končí smlouva s Dolem Lazy (zpět přejmenovaný z Dolu Ant. Zápotocký), po kratším období hledání se hlavním partnerem stává město a klub mění název na HC Havířov. Po počátečních nevýrazných výkonech se v sezoně 1997/98 havířovští umístili na čtvrtém místě tabulky a poprvé v historii klubu tak zasáhli do boje o postup do Extraligy.

Ten se jim sice nepovedl, ale v roce 1999 město a ostatní sponzoři koupili tuto nejvyšší republikovou soutěž od Slezanu Opava. Počáteční ambice byly větší než nadcházející skutečnost. Došlo k přejmenování klubu na HC Havířov Panthers, ale nepodařilo se sehnat silného hlavního sponzora a každoroční rozpočet klubu se naplňoval s pomocí středních a menších sponzorů . Velkým přínosem byla a je pomoc města Havířova.

Ovšem pokud finanční rozpočet nedosahuje alespoň průměru ostatních extraligových týmů, není možno zaplatit opravdu špičkové hráče, kteří by tvořili kostru týmu. A od toho se pak následně samozřejmě odvíjí i postavení v tabulce. V Extralize setrvali Pantheři čtyři roky, ale i přes snahu se jim ani jednou nepodařilo dostat do play off. Na druhé straně také ani jednou nemuseli hrát baráž o záchranu. Toto přišlo až v loňské sezoně 2002/03, kdy bohužel v baráži podlehli Kladnu a sestoupili do 1.národní ligy.

Před sezónou 2003/04 se po třech letech vrátil k havířovskému mužstvu jako hlavní trenér Richard Farda a společně se svým asistentem Pavlem Sedlákem měl za úkol stabilizovat kádr a pokusit se probojovat do play off. Po špatném začátku a špatných výkonech týmu byl odvolán a na jeho místo přišel bývalý vítkovický obránce Aleš Flašar. Ten měl již jediný úkol: vyhnout se baráži o sestup do druhé ligy. To se mu povedlo, Panteři nakonec skončili na desátém místě.

Zdroj: www.hc-havirov.cz

RADEK MARTÍNEK JE ZRANĚN - NEJLEPŠÍ BEK MIMO HRU

V Ústí při nás stálo i štěstí, přiznává sportovně Jandač

"Hoďte na ně síť! Proč jsou pořád na ledě?! Tohle není Amerika, tak bruslete pomalu!" Tyto a mnoho dalších "hlášek" muselo být slyšet na ústeckém zimním stadionu v sobotu vpodvečer. Všechna tato avíza byla směrovaná na první útočnou formaci Budějovických. Jednání o novém projektu tykájícím se smluv hráčů v NHL je na mrtvém bodě, a tudíž mohou diváci hltat umění dua Prospal - Dvořák plnými doušky. Hvězdný tandem zdatně doplňuje mladý Štěpán Hřebejk a rozhodně se nenechává svými spoluhráči z první formace nijak zahanbit. Tato trojice se největší měrou postarala o vydřené vítězství v souboji mužstev z vrcholu tabulky.
"Ano, o tom není pochyb. Dostávali mnoho času na ledě a odvděčili se za to dobrým výkonem," pěje ódy na hlavu hbitého tria trenér Josef Jandač. Utkání proti ambiciózním Lvům bylo hráno za vynikající atmosféry a vyprodaný zimní stadion aplaudoval pozásluze a sportovně oběma mužstvům. "Bylo vidět, že nastoupila mužstva ze špice tabulky, a utkání bylo tudíž velmi kvalitní, k čemuž přispěla i dobrá návštěva. Podle mého to byl určitě pro fanoušky zážitek," přemítá hokejový svátek na severu Čech velitel budějovické střídačky.

Jihočeši dopláceli v úvodní části velmi často na svou nekázeň. "První třetinu jsme nesehráli dobře. Byli jsme prakticky neustále vyloučení a v jednom z mnoha oslabení jsme také inkasovali. Ve druhém dějství se nám to podařilo otočit, ale o vedení jsme přišli. Po hrubé individuální chybě jsme dostali soupeře zpět do hry," naráží kouč na fatální hrubici Patrika Luži. Na začátku třetí třetiny se hostům podařilo díky brance Radka Dvořáka dostat do vedení, které již nepustili. "Nutno podotknout, že jsme měli v závěru také trochu štěstí. Byl to vyrovnaný hokej a utkání rozhodla naše první pětka," vysekává Jandač poklonu trojici Hřebejk - Prospal - Dvořák.
Zápas v Ústí však neměl jen světlé stránky. V závěru utkání se zranil Radek Martínek. Diagnóza ještě není potvrzena, ale pravděpodobně se jedná o zlomený prst na ruce. "Jeho zranění mne pochopitelně velmi rmoutí. Není to ještě jisté, ale asi to bude zlomenina. V Havířově nám rozhodně k dispozici nebude," neskrývá zklamání ze ztráty svého nejlepšího beka Jandač.

Vítězstvím 3:2 se posunuli Jihočeši do čela prvoligové tabulky. Čili tam, kde by je fanoušci rádi viděli co možná nejdéle. O tom, jak dlouho se HC ČB bude na výsluní vyhřívat, hodně napoví pondělní souboj v Havířově. Slezské mužstvo, jehož výkonnost má v posledních letech sestupnou tendenci, okupuje v současné době desátou příčku prvoligové tabulky. Po předloňském sestupu z extraligy se marně pokusil klub s oficiálním názvem Havířovská hokejová společnost o návrat mezi elitu, když se nedostal ani do play-off, a v letošní sezoně již upadl do prvoligového průměru.

"Do Havířova jedeme prohrát," vysype pohotově z rukávu trenér Josef Jandač odpověď na dotaz, co ve Slezsku. V zápětí se ale ironicky usměje a pokračuje: "Samozřejmě, že tam jedeme vyhrát. Co na to mám říct? Zkuste jinou otázku. Na tuhle je jasná odpověď," pohotově odvětí lodivod. I přesto, že z Ústí přivezli Jihočeši v sobotu všechny tři body, plánuje exliberecký kouč změny v sestavě. "Zmiňoval jsem již Martínka, který bude asi chybět delší dobu, což je pro nás obrovská ztráta. Plánujeme ale i další změny v sestavě," avizuje.

Jediná formace, která podle trenérových slov zůstane nepozměněna je podle očekávání ta nejproduktivnější - první. Vedle hvězdného zámořského dua se usadil Štěpán Hřebejk a spolupráce těchto tří borců rozhodně přináší své ovoce. Ze dvou utkání, které v této sestavě sehráli, zařídili pět ze šesti budějovických gólů. Co se týče brankářského postu, rozhodne se Josef Jandač tradičně až v den utkání. "O tom, kdo bude chytat, zatím jisto nemám," uzavírá.

STATISTICKÉ CENTRUM

Srovnání obou klubů v letošní sezoně

Havířovská hokejová společnost

Letošní zápasy:       9    3  0  1  1   4   18:25   11 ( +2) 
Aktuální série:       9    3  0  1  1   4   18:25   11 ( +2)
Nejproduktivnější hráč: Jiří Zdeněk – 6 bodů (3+3)
Nejlepší střelec:       Martin Bouz – 4 branky
Nejlepší nahrávač:      Jiří Zdeněk – 3 asistence
Nejtrestanější hráč:    Pavel Mareček – 22 tr.minut
Nejlepší v +/-:         Miloš Vavruša a Karel Šefčík – 5 plusových bod
Úspěšnosti brankářů:
1 – Adam Vrba   92,45%
2 - Miroslav Hanuljak 89,19%

HC České Budějovice

Letošní zápasy:       9    7  0  0  0   2   34:16   21 ( +9) 
Aktuální série:       9    7  0  0  0   2   34:16   21 ( +9) 
Nejproduktivnější hráč: Petr Sailer - 9 bodů (4+5)
Nejlepší střelec:       Štěpán Hřebejk - 5 branek
Nejlepší nahrávač:      Josef Štraub - 6 asistencí
Nejtrestanější hráč:    Josef Štraub - 29 tr.minut
Nejlepší v +/-:         Radek Martínek a Štěpán Hřebejk - 8 plusových bodů
Úspěšnosti brankářů:
1 - Jan Chábera    93,71%
2 - Josef Kučera   91,04%

Uvedeni jsou jen hráči, kteří stále působí ve svých klubech.

Sociální sítě

Branky a nahrávky: 5. Remeš (Vachun, Lev), 6. Pitel (Willmann), 29. Vachun (Mar. Kříž, Hoch), 31. Pitel (Willmann, Hoch), 39....