26.11.2009, Michal Špírek

HC MOUNTFIELD čeká duel na ledě třetího Třince

Č. B u d ě j o v i c e - Jihočeši pod vedením trenéra Františka Výborného bojují. A bodují. V posledních dvou domácích utkáních Českobudějovičtí neinkasovali a získali pět bodů. S prázdnou pak neodešly barvy HC MOUNTFIELD již čtyři zápasy. Uspějí hokejisté i na ledě silného Třince? Českobudějovičtí porazili Oceláře v obou dosavadních střetnutích sezóny, tak proč to nezopakovat i napotřetí? Utkání začíná na třineckém ledě v pátek v 17:00.

O soupeři – HC OCELÁŘI TŘINEC

Moravsko-slezská takřka neprůstřelná trojička v podobě Vítkovic, Zlína a Třince se už dlouho drží v samém popředí tabulky. Mezi tyto týmy se podařilo vklínit jen Pardubicím, které jsou aktuálně na druhé příčce. U Vítkovic se umístění v popředí tabulky očekávalo, ale málokdo věřil, že se takto bude dařit i Zlínu a Třinci. Ale při pohledu do soupisky Ocelářů není důvod pochybovat o kvalitě mužstva. Dva dobří, vyrovnaní brankáři, Tomáš Duba a Peter Hamerlík, ze kterých možná trochu překvapivě dostává více šanci sedmadvacetiletý Slovák. V obraně tvrdí muziku beci jako Zíb, Výtisk, Hrabal či Seman. Ale mezi největší sílu Třince můžeme směle zařadit ofenzivní složku hry. V útočných řadách řádí Ladislav Kohn (třetí v bodování extraligy), Martin Růžička (4.), Jan Peterek (třetí nejlepší nahrávač) či Jiří Polanský (7+15).

Posledně se třinecká skvadra prezentovala na ledě Slavie, v zádech s nepříjemnou předchozí porážkou od Pardubic 0:6, a trenér Břetislav Kopřiva netušil, co může očekávavat. "Po nedělním utkání s Pardubicemi jsme měli z dnešního zápasu opravdu obavy. Výsledek 0:6 s námi totiž opravdu zacloumal." Ale kouč Ocelářů mohl být po pražském utkání spokojen, jeho tým urval v prodloužení výhru 3:2. "Hráči dokážou být venku více zodpovědnější do obrany než doma. Kluci oproti poslednímu zápasu bojovali a hráli obětavě. I když vítězství bylo spíše štěstí," přiznal Kopřiva. Hodně se toho totiž namluvilo o rozhodující brance Květoně, kterou přes protesty slávistů rozhodčí posvětili.

Nyní bude slezský tým čelit návštěvníkům z dalekého jihu. 409 kilometrů dělí HC MOUNTFIELD a Oceláře, pro Jihočechy je to největší vzdálenost na extraligové mapě, jakou při cestách za soupeřem mohou absolvovat. Ale na první výlet do Třince vzpomínají hráči hostů v dobrém, HC MOUNTFIELD porazil soupeře v prodloužení. Třinec padl i v odvetě v Budvar Aréně a českobudějovický tým se tak spolu s Pardubicemi stal jediným, na kterou nenašly třinecké barvy v dosavadních zápasech recept. Odbourají hokejisté Třince na třetí pokus další překážku a připíšou si v úspěšné sezóně předposlední skalp, který jim za opaskem chybí?

K ZEMI! Stejně jako Jiřího Polanského skolil obránce Jan Snopek, tak si i českobudějovický klub se slezským soupeřem dvakrát poradil. Nejprve Jihočeši uspěli na třineckém ledě 3:2 po prodloužení, doma pak Oceláře porazili 4:2.
Autor: František Panec

Z kabiny HC MOUNTFIELD

HC MOUNTFIELD má šanci popáté v řadě bodovat. Podobně úspěšnou sérii už hokejisté z Českých Budějovic v letošní sezóně jednou zaznamenali, a to v rozmezí 5. až 10. kola. Jenomže potom šla forma Jihočechů strmě dolů a k podobné bilanci už se dlouho nepřiblížili. Co nepřiblížili, Českobudějovičtí do odvolání trenéra Tlačila dokázali jen jednou bodovat dvakrát po sobě. Další úspěšná série tak připadla již obrodě pod vedením Františka Výborného. Čtvrtý zápas, ve kterém Výborného svěřenci bodovali, byl domácí mač s Litvínovem.

HC MOUNTFIELD zvítězil nad rozpačitě se prezentujícím soupeřem bez větších problémů 3:0. Podruhé v řadě nemusela obsluha kostky v Budvar Aréně od začátku zápasu pohnout s položkou branek na českobudějovické straně. Druhé čisté konto Romana Turka za sebou, to je perfektní vizitka nejen pro zkušeného brankáře, ale i pro defenzivu Budějovic.

„Hrajeme trošku více z obrany, soustředíme se na hru dozadu. A to se nám daří. Potřebujeme k tomu dát také nějaké góly. To je naše taktika,“ shrnul útočník Lukáš Květoň. Ten je po 27 kolech s deseti trefami nejúspěšnějším střelcem v dresu HC MOUNTFIELD. V pondělí se Lukáš Květoň dočkal svého druhého potomka. A narození Lukáše juniora oslavil Lukáš senior vsítěním proti Litvínovu. Ale zapití syna se v českobudějovické kabině prozatím neodehrálo. „Na oslavu ještě nebyl čas. Zápasy teď jsou v rychlém sledu. Ale až bude nějaká pauza, tak určitě něco uděláme,“ usmál se Květoň. Příležitost se tak naskytne až po 13. prosinci, kdy si extraliga na chvíli oddechne v devítidenní odmlce. Do té doby čeká na Květoně a jeho spoluhráče ještě sedm zápasů, ve kterých se budou Jihočeši mimo jiné snažit zapracovat na hře v přesilovce. „To je teď náš problém. Zdá se mi, že hrozně chvátáme, nedaří se nám dostat puk do útočné třetiny. A když už se do ní dostaneme, tak se neudržíme dlouho na puku. Děláme moc chyb v rozehrávce,“ myslí si Květoň.

Utkání HC Oceláři Třinec – HC MOUNTFIELD začne ve Werk Aréně v pátek v 17:00 hodin.

"Páreček" zajímavostí

124 minut
Po takovou dobu už neinkasoval českobudějovický strážce brankoviště Roman Turek. Jak dlouho se podaří Turkovi krotit útočné choutky třineckých útočníků?

Poslední zápas Třince doma? "Kanár" s Pardubicemi... Třinečtí fanoušci si budou v utkání s HC MOUNTFIELD chtít spravit chuť po posledním zážitku z Werk Arény. Třinec zde podlehl soupeři z Pardubic výsledkem 0:6. A fanoušci Ocelářů určitě věří, že to dříve ukončí kariéru po tomto výsledku Roger Federer, než že by se po debaklu znovu musel sklonit jejich tým.

Jakub Kovář (11/90,28%/2,66)
Statistiky brankářů (zápasy/úspěšnost/průměr)
Peter Hamerlík (19/90,78%/3,02)
Tomáš Duba (10/92,81%/2,47)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.