27.09.2009, Roman Šperňák

HC MOUNTFIELD čeká duel v Mladé Boleslavi

Č. B u d ě j o v i c e – Po fantastickém zápase s Vítkovicemi, kdy hokejisté HC MOUNTFIELD dokázali otočit nepříznivý stav utkání z 0:3 na 4:3, zajíždějí Jihočeši na led svého „oblíbeného“ soupeře. S Mladou Bolesalví se jim v minulém ročníku nedařilo a s nejhorším extraligovým týmem loňského ročníku měli zápornou bilanci. Jak se jim bude dařit v té letošní sezoně? Utkání v Mladé Boleslavi začne v neděli v 19.40 hodin.

O soupeři – BK Mladá Boleslav

Letošní sezonu začal tým, který se v té minulé trápil a musel hájit extraligovou příslušnost v baráži, lépe. Hned první zápas s Libercem v úvodu sezony Středočeši přetavili ve výhru a ukázali, že jsou silní. Porazili Třinec, překvapili na ledě Karlových Varů a v posledním kole vyhráli dokonce na ledě Litvínova. Chtělo by se říct, že duel na mladoboleslavském ledě nebude žádná sranda, protože bruslařský klub před letošní sezonou obměnil kádr a dá se říct, že je silnější.

V bráně stabilizoval svoji pozici brankář Marek Schwarz. V loňské sezoně se hledal, když nastoupil až v jejím průběhu, ale v té letošní podává nadstandardní výkony. A koneckonců mu pomáhá i kvalitní obrana. "Sázíme hodně na defenzivu, kluci to přede mnou vždycky pořádně odmakají. Góly nedostáváme - a dáváme. Doufám, že nám to vydrží. Zatím jsou za námi jen čtyři kola, je třeba soustředit se na každý další zápas," uvedl pro hokej.cz Marek Schwarz. Právě do obrany klub získal zajímavá jména. Mezi ta nejznámější patří liberečtí beci Boris Žabka a Valdemar Jiruš. Vedle toho přišel z Karlových Varů Duben a z Českých Budějovic Tomáš Frolo.

V útoku je zajímavou posilou Michal Sup. Zkušený útočník odehrál loňskou sezonu v Německu a v té letošní přijal nabídku na návrat do extraligy. Z liberce přišel Lukáš Pabiška a z Plzně Peter Fabuš. A odchody? Mezi ty nejcitelnější určitě patří ztráta Jana Nováka a do Zlína přešel Michal Důras.

Nový trenér celku Vladimír Čermák však dokázal tým připravit natolik, že v úvodu soutěže rozhodně nehraje druhé housle. O tom se přesvědčili i někteří favorité. Naposledy to byl Litvínov, kde Mladá Boleslav vyhrála 2:1. „Jeli jsme do Litvínova s tím, že je silný v útoku a tlačí ho postavení v tabulce,“ vysvětloval trenér Čermák. „Chtěli jsme hrát ze zabezpečené obrany, což se nám až na některé výjimky dařilo. Jsem rád, že jsme zvládli konec zápasu a odvážíme si dva body."

RADOST. V minulé sezoně Jihočeši po zápasech proti Mladé Boleslavi mnoho radosti neměli. Změní se to v tomto ročníku?

Z kabiny HC MOUNTFIELD

Jsem stále v pozici sedmého obránce, říká Petr Macháček

Tenhle pocit ve své kariéře ještě nepoznal. Ovšem po pátečním utkání s Vítovicemi ví už i obránce HC MOUNTFIELD Petr Macháček jaké to je dát extraligový gól. Jeho rána z 55. minuty dostala Jihočechy do vedení a dokonala fantastický obrat. "Bude to asi za bůra, ale musím to ještě zjistit," říkal Petr Macháček ke svému premiérovému gólu v nejvyšší soutěži.

Byl to s Vítkovicemi těžký zápas?
Byl hodně těžký. Soupeř napadal ve třech a my jsme měli co dělat, abychom je udrželi.

Ale měl výbornou tečku.
(Úsměv) To určitě. Byl to můj první gól a jsem za to rád. Ivan Huml vyhrál výborně buly a já jsem se do toho opřel.

Ze začátku sezony jste vždy naskočil jen tak na pár střídání. Teď hrajete přeci jen víc, ne?
To ano. Ale pořád jsem sedmý bek a trenér nás točí. V tomhle je to pořád stejné. V dalších zápasech by mi tenhle gól mohl pomoct. Každý bod je dobrý. Člověk si pak víc věří a je to znát.

Jaký je to pocit takhle rozhodnout zápas?
Dobrej. Každému bych ho přál. (Úsměv)

Věřili jste ještě v obrat?
Vždycky věříte, dokud není konec zápasu. Důležitý byl konec druhé třetiny. To nás dostalo nahoru a pak jsme to otočili.

V neděli jedete do Mladé Boleslavi. Jak vidíte svoje šance tam?
I když se nám v minulé sezoně proti ní moc nedařilo, každý zápas se hraje od nuly. Hrajeme kvůli fotbalu až od 19.40 hodin, ale ani to by nám nemělo nějak vadit. Zápas s Vítkovicemi nám pomohl a pojedeme si tam pro tři body.

Zápas BK Mladá Boleslav – HC MOUNTFIELD začne v neděli v 19.40 hodin a přímým přenosem ho bude přenášet kanál ČT4 sport.

"Páreček" zajímavostí

Forma Richarda Krále
Zkušený útočník a kapitán mladoboleslavského celku Richard Král se v úvodu sezony potkal s výjimečnou formou a vede kanadské bodování svého celku a je zatím třetí v konkurenci zbytku extraligy. Při přípravě v Českých Budějovicích na konci léta vydržel na ledě jen 13 minut a potom dostal trest do konce utkání. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měl mít takovou fazonu. Ovšem zkušený harcovník nastřílel už šest branek (také třetí v extralize) a přidal tři asistence.

Televizní přenos
Poprvé v této sezoně se českobudějovický tým představí v zápase před kamerami České televize. Zápas v Mladé Boleslavi poběží v přímém přenosu na programu ČT4 Sport. Hokejové studio začne v 19.30 hodin a zápas o deset minut později.

Zdeněk Bahenský (-4)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.