28.01.2012, Matěj Mayer

HC MOUNTFIELD míří na neoblíbený led do Plzně

Č. B u d ě j o v i c e – Jihočeši splnili úkol a obě domácí utkání vyhráli. Nyní čeká hokejisty HC MOUNTFIELD další výzva. V neděli totiž zamíří do Plzně a tam se Jihočechům příliš nedaří. Plzeňští navíc v letošním ročníku na svém ledě prohráli v normální hrací době pouze jednou! V tomto ohledu jsou nejlepším týmem Tipsport extraligy. Utkání druhého proti třetímu mužstvu tabulky startuje v ČEZ aréně v 17.30.

O soupeři – HC PLZEŇ 1929

Zatímco Jihočeši sehráli v tomto týdnu dvě utkání, hráči Plzně měli zápasové volno. K poslednímu duelu nastoupilo mužstvo trenéra Jelínka 22. ledna a tento týden si tedy dopřávalo pauzu. „Teoreticky jsme měli pauzu, protože jsme nedohrávali v úterý a vynecháváme i pátek, takže jsme si mohli “dovolit“ dát v pondělí i úterý klukům volno na regeneraci. Ve středu i čtvrtek byly objemové a dvoufázové tréninky – jedna na ledě, druhá v posilovně. Od pátku se vracíme k (před)zápasovému rytmu - trénink se zkrátí, zintenzivní - vše směřuje k přípravě a taktice na neděli,“ prozradil Marian Jelínek pro webové stránky Západočechů.

Onen nedělní duel proti Kometě Brno hráči Plzně zvládli, ostatně také jako většinu zápasů hraných v ČEZ aréně. Západočeši sázejí hlavně na dobrý vstup do utkání. V posledních třech domácích utkáních dali dokonce čtyři branky v prvních minutách zápasů! V jednom z těchto případů se jednalo o duel s Českými Budějovicemi, který se odehrál 10. ledna a domácí v něm zvítězili 6:4.

Plzeňský kouč v rozhovoru pro hcplzen.cz také prozrazuje, že tým se v tréninku hodně zaměřil na hru v přesilové a hlavně na předbrankový prostor, kde padá nejvíce branek. V těchto činnostech jistě velmi pomůže i vyléčený Ondřej Kratěna, který se vrací zpátky do hry spolu s Janem Stránským, Martinem Heřmanem a Tomášem Frolem. Postrádat bude tým ze západu Čech Dušana Andrašovského, Ondřeje Havlíčka a také Tomáše Vlasáka, jejichž zranění jsou dlouhodobější.

Na koho si dát z kádru soupeře pozor? Bezpochyby na Radka Dudu. Bývalý českobudějovický útočník a známý raubíř je nejproduktivnějším hráčem celé Tipsport extraligy! Ve 42 zápasech nasbíral už 49 bodů (22+27) a pere se o titul nejproduktivnějšího hráče se dvěma Petry – Tonem (48 bodů) a Nedvěděm (48). Tradičně bude Kovářovu klec ohrožovat i skvělý tvůrce hry Martin Straka a nebo doléčený Ondřej Kratěna.

Opět souboj bratrů

Záměrně zde ještě nebyla řeč o dalším nebezpečném hráči Plzně Janu Kovářovi. Ten hraje svou nejúspěšnější sezónu kariéry a pouhý jeden bod mu schází k překonání loňského osobního rekordu v počtu bodů (38). Kdy jindy by se mu to mělo podařit než v souboji proti svému bratrovi Jakubovi? Letos ze vzájemných soubojů vychází lépe Jakub. Plzeň má sice s Českými Budějovicemi lepší bilanci, Jan Kovář se však v letošní sezóně ještě proti Jihočechům brankově neprosadil.

Vzájemné zápasy

První dva vzájemné duely se hráli na ledě Budvar arény. V tom prvním byli úspěšnější domácí, kteří v polovině zápasu vedli díky zásahům Vráblíka a Kašpaříka už 2:0. Plzeňští však ještě před koncem druhé dvacetiminutovky snížili. V posledním dějství se prosadil dvakrát Jiří Šimánek a zařídil domácím vítězství 4:2.

Druhé utkání bylo pod taktovkou Indiánů. Ti vedli až do 56. minuty 2:0. Pak se ovšem trefili Gulaš a Kašpařík a utkání muselo rozhodovat až prodloužení, ve kterém trefil výhru Západočechům obránce St. Pierre – 2:3p.

Třetí duel už se hrál v ČEZ aréně a byl na branky velmi bohatý. Na začátku druhé dvacetiminutovky vedli domácí už 3:0, ale branka Nováka v polovině utkání dala ještě hráčům HC MOUNTFIELD naději. Ve třetí třetině se podařilo hostům snížit v 55. minutě na rozdíl jediné branky – 5:4, více už ale nedokázali. Duda uklidil puk do prázdné klece a stanovil výsledek zápasu na 6:4.

Sestavy z posledního kola

HC Plzeň 1929: Mazanec - Vykoukal, Kaberle, Marušák, Hanzlík, St. Pierre, Modrý, Frolo - Duda, Kovář, Pletka - Dvořák, Straka, Johnson - Petruška, Pitule, Lev - Vostřák, Kubalík.

HC MOUNTFIELD: Kovář - J. Novák, Vydarený, Ptáček, Kranjc, Němeček, Mikuš, Kolarz - Burian, Kašpařík, Šimánek - Gulaš, Langhammer, L. Květoň - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný (27. Švihálek) - Horna, Červený, J. Marek.