ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
18.09.2011, Matěj Mayer

HC MOUNTFIELD zahajuje extraligu v Litvínově!

Č. B u d ě j o v i c e – Českobudějovický klub HC MOUNTFIELD jde konečně na to! V neděli vyzvou svěřenci trenéra Františka Výborného na souboj Litvínov. Ten měl být původně až druhým soupeřem Jihočechů v nové sezóně, ale po odložení prvního kola bude prvním střetnutím právě zápas v Litvínově. Českobudějovičtí se budou snažit navázat na výborné výsledky z přípravy a dobře vykročit do sezóny 2011 / 2012. Nedělní duel startuje na stadionu Ivana Hlinky v 17.30.

O soupeři – HC Verva Litvínov

Severočeský klub před sezónou 2011 / 2012 příliš neposílil. Z klubu odešli útočníci Jánský (Sparta), Kracík (Landshut), Černý (Turku), obránce Švarný (Slovan Bratislava) a na hostování do Mladé Boleslavi zamířil brankář Jaroslav Hübl. Možná ještě větší ztrátou však bylo ukončení kariér Romana Vopata a Vlastimila Kroupy. Tyto hráče přišli nahradit hokejisté ze slovenské extraligy – Martin Hujsa, Michal Frolík a Jan Brejčák. Poslední várkou posil byli hráči z Ústí nad Labem. Na přestup přišel brankář Martin Volke a na hostování David Pojkar s Robinem Hanzlem.

V přípravných zápasech to bylo s Litvínovem jako na houpačce. Z patnácti zápasů vyhráli Severočeši pouhých sedm a z toho ještě jeden v prodloužení. Se soupeři z extraligy vyválčil Litvínov ze sedmi zápasů jen tři vítězství. I tato bilance byla jedním z důvodů, proč deník Sport přisoudil Litvínovu v letošní sezóně až čtrnácté a zároveň tedy poslední místo.

Největší hvězdou Litvínova je zkušený útočník Martin Ručinský. Letos se stal nástupcem Romana Vopata a byl jmenován kapitánem mužstva. Vítěze olympijských her z Nagana však trápí zraněné rameno a jeho start v nedělním utkání je nejistý. Nejproduktivnějšími hráči v minulém ročníku byli s velkým předstihem Viktor Hübl a František Lukeš, na ně bude třeba dávat pozor i nyní.

Vzájemné zápasy v sezóně 2010 / 2011

Ve střetnutích HC MOUNTFIELD s Litvínovem byli minulý rok úspěšnější Severočeši. První utkání v Litvínově si domácí pohlídali a zvítězili 3:1. Ve druhém utkání v Budvar aréně už padlo podstatně více branek. Po vyrovnané první třetině rozhodli hosté ve druhém dějství a ve třetí části si už vedení udrželi. Zápas skončil 4:6. Ve třetím zápase nejprve jasně dominoval Litvínov a už ve 24. minutě vedl 3:0. HC MOUNTFIELD však dokázali vyrovnat a zápas hodně zdramatizovali. Ani to nestačilo, v 53. minutě rozhodl o vítězi utkání Černošek – 4:3. Čtvrté vzájemné střetnutí bylo jako jediné jasně v režii Českých Budějovic. V Budvar aréně si totiž domácí v první třetině vytvořili tříbrankový náskok a pak už si jen utkání v klidu pohlídali a zvítězili 5:2. V tomto utkání dal navíc František Ptáček svůj stý gól v extralize.

Zajímavosti

Stejné rozpočty
Podle deníku Sport mají oba nedělní soupeři stejný klubový rozpočet. HC MOUNTFIELD i Verva Litvínov v této sezóně disponují rozpočtem přibližně 85 milionů korun. Stejné už to ovšem není s odhadem expertů, kteří tipují, jak by se týmům v sezóně mohlo dařit. Zatímco Severočeši jsou tipovaní na poslední místo, HC MOUNFIELD je pasován na sedmou příčku.

300. zápas Tomáše Mertla
Pro útočníka českobudějovického HC MOUNTFIELD bude střetnutí v Litvínově 300. zápasem v nejvyšší soutěži. Všechny zápasy odehrál v dresu Jihočechů. Za tuto dobu si připsal 65 bodů za 34 gólů a 31 asistencí. Na trestné lavici strávil 152 trestných minut.

Předpokládané sestavy

HC Verva Litvínov: Volke (Franěk) – Pojkar, Kubát, Stříteský, Jareš, Skuhrovec, Kousalík, Černošek, Gula - Kubinčák, Hübl, Lukeš - Majdan, Hanzl, Gerhát - Frolík, Hujsa, Maxa - Bojer, Heinisch, Jenáček.

HC MOUNTFIELD: Kovář (Kantor) - Ptáček, Kranjc, Novák, Vydarený, Kolarz, Mikuš, Vráblík - Šimánek, Kašpařík, Martynek - Gulaš, Langhammer, Květoň - Sailer, Mikeska, Polodna - Kuchejda, Červený, Pšurný.

Statistiky

2. kolo
HC MOUNTFIELD

HC Verva Litvínov
7.
Umístění v tabulce v minulé sezóně
8.
52 / 23 - 6 - 4 - 19
158:131 / 85
Statistiky v minulé sezoně
(základní část)
52 / 23 - 2 - 4 - 23
133:162 / 77
Milan Gulaš 44 (23+21)
Nejproduktivnější hráč v minulé sezoně
Viktor Hübl 45 (16+29
František Lukeš 45 (14+31)
Milan Gulaš (23)
Nejlepší střelec v minulé sezoně
Peter Jánský (20)
Milan Gulaš (21)
Nejlepší nahrávač v minulé sezoně
František Lukeš (31)
František Ptáček 26 (10+16)
Nejproduktivnější obránce v minulé sezoně
Marek Černošek 16 (4+12)
Roman Pšurný (+17)
Vclav Pletka, Jiří Vykoukal, Jakub Šulc (-4)
+/- bodování v minulé sezoně
Richard Jareš (+6)
Ivan Švarný (-30)
Jan Novák (97)
Nejtrestanější hráč v minulé sezoně
Peter Jánský (91)
Jakub Kovář 92,41% - 2,47
Šimon Hrubec 88,89% - 5,00
Statistika brankářů: úspěšnost zásahů - průměr branek
Martin Volke 93,75% - 2,19
Petr Franěk 90,79% – 2,85

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.

Sociální sítě

Už zítra nás čeká výjimečný zápas! Po 60 letech Motor oblékne dresy, ve kterých slavili předchůdci dnešních hráčů pohárový triumf...

85. narozeniny dnes slaví bývalý útočník našeho klubu Zdeněk Haber. V Českých Budějovicích hrál ve 2 sezonách, kolem 20 zápasů,...

Před 90 lety sehrál náš klub první velký zápas. Ve finále o Mistra Čech vyzval neporazitelný tým LTC Praha nabitý reprezentanty a...

Před 15 lety nás ve věku 61 let navždy opustil bývalý útočník Stanislav Rob. V klubu hrál 5 sezon, kolem 100 zápasů, v nichž...