18.09.2011, Matěj Mayer

HC MOUNTFIELD zahajuje extraligu v Litvínově!

Č. B u d ě j o v i c e – Českobudějovický klub HC MOUNTFIELD jde konečně na to! V neděli vyzvou svěřenci trenéra Františka Výborného na souboj Litvínov. Ten měl být původně až druhým soupeřem Jihočechů v nové sezóně, ale po odložení prvního kola bude prvním střetnutím právě zápas v Litvínově. Českobudějovičtí se budou snažit navázat na výborné výsledky z přípravy a dobře vykročit do sezóny 2011 / 2012. Nedělní duel startuje na stadionu Ivana Hlinky v 17.30.

O soupeři – HC Verva Litvínov

Severočeský klub před sezónou 2011 / 2012 příliš neposílil. Z klubu odešli útočníci Jánský (Sparta), Kracík (Landshut), Černý (Turku), obránce Švarný (Slovan Bratislava) a na hostování do Mladé Boleslavi zamířil brankář Jaroslav Hübl. Možná ještě větší ztrátou však bylo ukončení kariér Romana Vopata a Vlastimila Kroupy. Tyto hráče přišli nahradit hokejisté ze slovenské extraligy – Martin Hujsa, Michal Frolík a Jan Brejčák. Poslední várkou posil byli hráči z Ústí nad Labem. Na přestup přišel brankář Martin Volke a na hostování David Pojkar s Robinem Hanzlem.

V přípravných zápasech to bylo s Litvínovem jako na houpačce. Z patnácti zápasů vyhráli Severočeši pouhých sedm a z toho ještě jeden v prodloužení. Se soupeři z extraligy vyválčil Litvínov ze sedmi zápasů jen tři vítězství. I tato bilance byla jedním z důvodů, proč deník Sport přisoudil Litvínovu v letošní sezóně až čtrnácté a zároveň tedy poslední místo.

Největší hvězdou Litvínova je zkušený útočník Martin Ručinský. Letos se stal nástupcem Romana Vopata a byl jmenován kapitánem mužstva. Vítěze olympijských her z Nagana však trápí zraněné rameno a jeho start v nedělním utkání je nejistý. Nejproduktivnějšími hráči v minulém ročníku byli s velkým předstihem Viktor Hübl a František Lukeš, na ně bude třeba dávat pozor i nyní.

Vzájemné zápasy v sezóně 2010 / 2011

Ve střetnutích HC MOUNTFIELD s Litvínovem byli minulý rok úspěšnější Severočeši. První utkání v Litvínově si domácí pohlídali a zvítězili 3:1. Ve druhém utkání v Budvar aréně už padlo podstatně více branek. Po vyrovnané první třetině rozhodli hosté ve druhém dějství a ve třetí části si už vedení udrželi. Zápas skončil 4:6. Ve třetím zápase nejprve jasně dominoval Litvínov a už ve 24. minutě vedl 3:0. HC MOUNTFIELD však dokázali vyrovnat a zápas hodně zdramatizovali. Ani to nestačilo, v 53. minutě rozhodl o vítězi utkání Černošek – 4:3. Čtvrté vzájemné střetnutí bylo jako jediné jasně v režii Českých Budějovic. V Budvar aréně si totiž domácí v první třetině vytvořili tříbrankový náskok a pak už si jen utkání v klidu pohlídali a zvítězili 5:2. V tomto utkání dal navíc František Ptáček svůj stý gól v extralize.

Zajímavosti

Stejné rozpočty
Podle deníku Sport mají oba nedělní soupeři stejný klubový rozpočet. HC MOUNTFIELD i Verva Litvínov v této sezóně disponují rozpočtem přibližně 85 milionů korun. Stejné už to ovšem není s odhadem expertů, kteří tipují, jak by se týmům v sezóně mohlo dařit. Zatímco Severočeši jsou tipovaní na poslední místo, HC MOUNFIELD je pasován na sedmou příčku.

300. zápas Tomáše Mertla
Pro útočníka českobudějovického HC MOUNTFIELD bude střetnutí v Litvínově 300. zápasem v nejvyšší soutěži. Všechny zápasy odehrál v dresu Jihočechů. Za tuto dobu si připsal 65 bodů za 34 gólů a 31 asistencí. Na trestné lavici strávil 152 trestných minut.

Předpokládané sestavy

HC Verva Litvínov: Volke (Franěk) – Pojkar, Kubát, Stříteský, Jareš, Skuhrovec, Kousalík, Černošek, Gula - Kubinčák, Hübl, Lukeš - Majdan, Hanzl, Gerhát - Frolík, Hujsa, Maxa - Bojer, Heinisch, Jenáček.

HC MOUNTFIELD: Kovář (Kantor) - Ptáček, Kranjc, Novák, Vydarený, Kolarz, Mikuš, Vráblík - Šimánek, Kašpařík, Martynek - Gulaš, Langhammer, Květoň - Sailer, Mikeska, Polodna - Kuchejda, Červený, Pšurný.

Roman Pšurný (+17)
Vclav Pletka, Jiří Vykoukal, Jakub Šulc (-4)
Petr Franěk 90,79% – 2,85

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.