29.10.2009, Roman Šperňák

HC MOUNTFIELD zamíří k zápasu na led Vítkovic

Č. B u d ě j o v i c e – Po pěti dnech změn jedou hokejisté HC MOUNTFIELD k zápasu ven. Na střídačce však nebude stát trenér Jan Tlačil. Českobudějovický lodivod byl v týdnu odvolán a na jeho místo přijde v reprezentační přestávce František Výborný. Dva zápasy před jeho příchodem vyplní na střídačce účast sportovního manažera Jaroslava Jágra. Na jeho tým čeká v pátek těžký soupeř - Vítkovice. Zápas začne v ostravské ČEZ aréně v 18.10 hodin a vysílá ho ČT4 Sport..

O soupeři – HC Vítkovice Steel

Byl to tenkrát velký zážitek. Vzpomínáte? Hokejisté HC MOUNTFIELD předvedli proti vítkovickému mužstvu fantastický obrat a ze stavu 0:3 přichystali tehdy neporaženému lídrovi tabulky první prohru v novém ročníku. Zvítězili 4:3. Atmosféra v hale byla výtečná, všichni byli nadšení. Jihočeši si právě vybojovali druhé místo v tabulce. Střih!

Od té doby se ale hodně změnilo. Ne možná na té vítkovické, jako na českobudějovické straně. Zatímco českobudějovický tým od onoho okamžiku pomalu a jistě chřadl, Vítkovice si drží stabilní výkonnost i postavení v tabulce. Tým kouče Aloise Hadamczika stále patří k tomu nejlepšímu, co současná extraliga nabízí. Za překvapivým vedoucím mužstvem extraligy z Třince zaostávají jen o dva body, i když i u nich už porážek značně přibylo.

Ovšem vyhýbá se jim série, kterou poznali českobudějovičtí hokejisté i diváci. Doma prohráli jen jednou v základní hrací době a dvakrát v prodloužení a současné postavení v tabulce i jejich výkony lákají diváky do hlediště ostravské arény. Průměrná návštěvnost se vyšplhala nad pět a půl tisíce diváků. Vyšší čísla vykazují už jen v Pardubicích, Brně, Plzni a na Spartě. „Vidím to hodně pozitivně. Lidi pochopili, že Vítkovice dlouhodobě hrají velice solidní hokej. Jejich podpora je nutná a za jejich vysokou návštěvnost bych jim chtěl poděkovat," řekl pro webové stránky Vítkovic kouč Alois Hadamczik.

Hadamczik už delší dobu pracuje s konsolidovaným kádrem, kterému se vyhýbají výraznější zdravotní problémy a celkem dobrý stav mohl konstatovat i před pátečním duelem. Postrádá jen dlouhodobě zraněné Krenželoka, Barinku a Strapáče. Připraveni budou i Jurečka se Sičákem, kteří mají lehčí zdravotní trable. „Strapáč již začal s tréninkem. Lukáš Krenželok už také začal s tréninkem v posilovně a s ortézou začíná i bruslit. Do reprezentační pauzy ale ještě připraveni nebudou," uvedl Hadamzik. „Kádr soupeře teď prochází určitými změnami, uvidíme, jak se to promítne na jeho hře. Předposlední utkání před pauzou ale chceme zvládnout a udržet se na špici," dodal Hadamczik.

KONEC DISKUZÍ. Českobudějovický trenér Jan Tlačil si bude muset na nějaký čas od rozhodčích odpočinout. Ti už mu na českobudějovickou střídačku nebudou jezdit vysvětlovat svá rozhodnutí, jako tomu bylo v prvním vzájemném zápase s Vítkovicemi v této sezoně.

Z kabiny HC MOUNTFIELD

Na internetových stránkách Vítkovického klubu se píše: V táboru hostů nepanuje nejlepší atmosféra. Po vyhazovu nejproduktivnějšího hráče Mountfieldu Tomáš Kůrky do Slavie Praha přišla další rána. Střídačku již nepovede Jan Tlačil a na jeho místo přijde na začátku listopadu František Výborný, který dostal také výpověď tentokrát ve Spartě Praha. Tlačilovi zlomila vaz porážka 1:4 doma s Pardubicemi, čímž budějovičtí klesli až na desáté místo tabulky jen s tříbodovým náskokem na třinácté Karlovy Vary. Na přelomu první a druhé třetiny dostaly Budějovice čtyři branky za čtyři minuty a bylo prakticky po zápase. Dočasně nyní celek povedou sportovní manažer Jaroslav Jágr s asistentem Milanem Kupkou.

Toho, že v českobudějovické kabině nepanuje v poslední době zrovna pohoda, si není problém všimnout a ví se o tom i v daleké Ostravě. Od posledního vzájemného střetnutí se Jihočeši trápí. Ze dvanácti zápasů, které od té doby Jihočeši sehráli, vyhráli jen třikrát a jednou prohráli v prodloužení. Zbytek utkání prohráli v základní hrací době a je z toho desátá příčka tabulky.

Tyto neúspěchy stály místo kouče Jana Tlačila, který ho přepustil Františku Výbornému. Dva zápasy ve Vítkovicích a s Mladou Boleslaví, které budou před nástupem nového kouče, zatím povede sportovní manažer klubu Jaroslav Jágr. „Na ty dva zápasy nemáme v plánu nějaké velké zásahy. Samozřejmě přesuny v sestavě nějaké budou, ale spíše kosmetického rázu," řekl novinářům sportovní manažer.

Ten zřejmě nebude moci počítat s útočníkem Petrem Sailerem a viróza trápí dalšího forvarda Jindřicha Kotrlu. Naopak jasno má v tom, že do branky postaví zkušeného Romana Turka.

"Páreček" zajímavostí

Nové tváře střídají staré
Českobudějovický kádr prochází řadou změn a staré známé střídají tváře nové. Dvě a půl sezony byl v klubu Tomáš Kůrka. Nyní skončil a nahradil ho útočník Tomáš Micka, který v českobudějovickém klubu nikdy předtím nehrál. Podobně je na tom i bek René Vydarený. Ten přišel po návratu Jihočechů do extraligy a v tomto týdnu se stěhoval do Sparty. Výměnou za něj přišel obránce Stanislav Hudec.

Smrt v hledišti
První vzájemné utkání obou týmů v sezoně bylo poznamenáno tragickou událostí. V době, kdy se rodil fantastický českobudějovický obrat totiž prohrával svůj bod o život jeden z diváků, kterého postihl infarkt přímo při zápase.

Denis Rehák (29 tr. minut)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.