01.02.2010, Petr Novotný, Michal Špírek

HC MOUNTFIELD zamíří na led Vítkovic

Č. B u d ě j o v i c e - Tříbodové vítězství doma nad Pardubicemi dodalo českobudějovickému HC MOUNTFIELD znovu sebevědomí v boji o předkolo play-off. Po debaklu na Slavii a porážce v Brně na tom nebyli svěřenci trenéra Františka Výborného nejlépe, ale přesto dokázali šťastně zvítězit. Teď je před nimi úkol tohle vítězství potvrdit nějakým bodem z venkovního hřiště. A na ledě Vítkovic se v poslední době naučili bodovat, podaří se jim to i tentokrát? Zápas začne v úterý v 17.30 hodin.

O soupeři – HC Vítkovice Steel

Čtvrté místo zatím drží další soupeř českobudějovického týmu z Vítkovic. Severomoravané sezonu skvěle rozjeli, dlouho drželi neporanitelnost, ale zastavili je až Jihočeši. Vítkovice pak začaly prohrávat častěji a z elitního celku se postupně stává průměrný tým, který však ještě stále klidně setrvává na čtvrté pozici.

Ovšem výsledky už tolik neoslňuje. Naposledy podlehli svěřenci trenéra Aloise Hadamczika Kometě Brno 2:4 a před olympijskou přestávkou na ně čekají ještě čtyři zápasy, z nichž tři stráví na domácím ledě a chtěli by zpátky do absolutního čela tabulky.

Vítkovice v průběhu sezony překvapily některými svými výměnami. Například tou, kdy se do Brna dekoval Václav Varaďa, aby ho vzápětí doplnil i jeden z tahounů Petr Hubáček, za nějž šel na sever Moravy Pavel Selingr.

V případě neúspěchu v úterním zápase s Českými Budějovicemi si rozhodně nebude moci vítkovický kouč stěžovat na rozsáhlou marodku svého celku, protože postrádat bude zřejmě jen obránce Richarda Stehlíka. Ten nenastoupil už v Brně kvůli viróze. Zbytek týmu by měl být v pořádku, stejně jako oba brankáři Štěpánek a Šindelář. Oba předvádějí v posledních utkáních vyrovnané výkony. Kdo se postaví do vítkovické klece je však nejisté. Doma s Litvínovem vychytal výhru Šindelář, v Brně předvedl dobrý výkon Štěpánek.

VYROVNÁNÍ Touhle střelou dokázal vyrovnat vítkovický útočník Marek Kvapil stav posledního vzájemného zápasu na jihu Čech na 2:2. Hosté pak šli do vedení a domácí museli vyrovnávat. Nájezdy pak vyzněly pro hosty.
Autor: František Panec

Z kabiny HC MOUNTFIELD

Po čtyřech porážkách si českobudějovičtí hokejisté spravili chuť v domácím utkání se silnými Pardubicemi. HC MOUNTFIELD v neděli vydřel tři body za výhru 3:2 a v extraligové tabulce se stále drží v elitní desítce. Na 11. Litvínov má náskok tří bodů. „Uhájit desítku, to je jednoznačný cíl,“ přiznává Lukáš Poživil, který bude se svými spoluhráči bojovat o další body v úterý ve Vítkovicích.

V posledních utkáních jste několikrát přišli o body právě v závěru utkání. V duelu s Pardubicemi byl tlak soupeře zase enormní…
Možná jsme v podvědomí měli poslední duely, v nichž jsme dostali góly v závěru. Stalo se a je to třeba hodit za hlavu. Závěr zápasu s Pardubicemi byl chvílemi stresový, ale je důležité, že jsme vedení udrželi. Čím více se budeme zaobírat tím, že na konci utkání se nám nedaří, tím hůř na tom budeme. Snad jsme to závěrem duelu s Pardubicemi zlomili.

Mohli jste si vybudovat náskok na své pronásledovatele pro předkolo play-off, ale místo toho jste ho prohospodařili, proč?
Nevím, ani si nemyslím, že bych byl oprávněný k tomu, abych něco analyzoval. Stalo se to, my to musíme hodit za hlavu a příště až povedeme nad někým 2:1, tak se toho nezaleknout.

Sráží tým takové momenty hodně?
To každopádně. Třeba na Kladně jsme hráli devětapadesát minut přesně to, co jsme chtěli. Za dobu, co jsme tady, jsem tam takhle zodpovědný výkon nezažil a vždycky jsme dostali lať hned v první třetině. Když pak dostanete gól v poslední vteřině, na psychice se to podepíše, ať si říká, kdo chce, co chce.

Bylo třeba tohle utkání, i to s Plzní nebo předtím v Litvínově znát třeba na Slavii?
Asi je to tak.

Výhra s Pardubicemi se nerodila lehce. O to víc tyhle důležité body potěší před zápasem s Vítkovicemi, že?
To je jasné. Byl to zase těžký zápas jako všechny teď v závěru základní části. Všechno jsou to strašně náročná utkání na psychiku. Naštěstí jsme ale v závěru udrželi těsné vedení.

Zápas HC Vítkovice Steel – HC MOUNTFIELD začne v úterý v 17.30 hodin.

Jakub Kovář (13/90,27%/2,77)
Statistiky brankářů (zápasy/úspěšnost/průměr)
Jakub Štěpánek(30/92,01%/2,57)
Filip Šindelář (18/91,75%/2,39)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.