07.12.2004, Antonín Vansa, foto Tomáš Železný

Hokejisty čeká náročný duel na východě Čech

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Krajně nepříjemný soupeř čeká hokejisty HC České Budějovice v rámci 29. kola. Ve středu od 18.00 hodin změří své síly Jihočeši s celkem Východočeské energetiky Hradec Králové. Českobudějovičtí mají svému středečnímu protivníkovi co vracet. V prvním vzájemném duelu utrpěli potupný debakl 0:5.
Hokejisté HC České Budějovice se v sobotu definitivně zbavili stínu, který je provázel po porážkách s Ústím nad Labem a s Kadaní. V prvním domácím kole druhé poloviny soutěže deklasovali na domácím ledě slaboučkou Opavu jednoznačně o šest branek 8:2. „Do poloviny zápasu jsme spíše překonávali obranu soupeře, ale byla to otázka času a v okamžiku, kdy jsme vedli, se zápas jasně vyvíjel v náš prospěch,“ liboval si českobudějovický kouč Josef Jandač. Jeho svěřenci si s Opavou hravě poradili už potřetí v probíhající sezoně a celkově slezskému celku nasázeli ve třech zápasech dvacet branek. „Soupeř nám asi vyhovuje. To se začalo prokazovat od stavu 2:1,“ usmál se osmatřicetiletý boss nedávno ještě extraligové kabiny.

Úvod zápasu na nějakou zvláštní kanonádu nepoukazoval. Už v 7. minutě předvedl tragickou minelu navrátilec do českobudějovické branky Roman Turek a opavský forvard Kamil Suchánek napálil odraženou střelu Kašíka nekompromisně do sítě. „To se stane. My chceme po brankářích, aby hodně pracovali s hokejkou. Edovo chybě nepřikládám žádnou pozornost a navíc si myslím, že kdyby takovou chybu udělal Honza Chábera, nebude se o tom vůbec mluvit,“ mávl rukou nad nezdařeným prvním dotekem zkušeného gólmana s pukem Jandač. Turkův kiks však nebyl jediným nefativem úvodní části. Jihočeši vstoupili do střetnutí hodně letargicky a očekávaný tlak se vůbec nedostavil. V červenobílém hrajícího favorita nevyburcovala k lepšímu výkonu ani zbytečně inkasovaná branka. Jediným světlým momentem byla vyrovnávací branka Radoslava Kropáče z 19. minuty, který zblízka doklepl Bělohlavovu dělovku za záda Radka Masného. „Šli jsme do zápasu se záměrem vytvořit si velký tlak v úvodní třetině. To se nám nepovedlo. V první třetině jsme byli takoví mrtvější a zlepšení se dostavilo až v okamžiku, kdy jsme zahýbali se sestavou a dali jsme branky,“ ohlížel se za nevydařeným vstupem do střetnutí Jandač.

Českobudějovický trenér musel v sobotu nečekaně částo míchat se sestavou. Za rozhodnutého stavu začínal do hry pouštět nadějného juniora Davida Kuchejdu a s ním Lukáše Květoně, kterého v závěru první třetiny nahradil v centru první útočné formace Tomáš Mertl. Už v 16. minutě však musel řešit první vážnější rébus. Po nevinném souboji odjel na střídačku rychlonohý útočník Radek Dvořák a do hry už se pro zbytek střetnutí nevrátil. Na křídle první formace ho úspěšně nahradil Luboš Rob, který se nakonec do statistik zapsal jedním gólem a dvěma přihrávkami. Na Robovo místo se posunul Štěpán Hřebejk a jeho post zaujal Jiří Šimánek. „Radek Dvořák má natažený sval. V Hradci Králové určitě nenastoupí a počítám, že by se na ledě mohl objevit ve čtvrtek a pak uvidíme, jestli bude hrát třeba již proti Ostravě,“ nechtěl se pouštět do předčasných rozborů Jandač.

Kromě Radka Dvořáka bude českobudějovickému kouči chybět i centr Josef Štraub. V Berouně si poranil postranní křížový vaz levého kolena a úterní vyšetření přineslo na jih Čech nemilou zprávu. Štraub bude muset nosit do 3. ledna na noze sádru, poté ho budou čekat rehabilitace. Zkušený útočník by se na ledě mohl znovu objevit nejdříve koncem ledna. Mimo hru jsou i obránci Patrik Luža a Ján Mucha. Nejistý je zdravotní stav obránce Petra Jančaříka, který odjel ve čtvrtek na podrobné vyšetření do východočeských Pardubic. „Zatím je na kapačkách a infuzích, aby se mu uvolnila ta zablokovaná záda. Zatím však žádné zlepšení vidět není a stále je na tom stejně, jako byl předtím, než do Pardubic odjel,“ posteskl si Josef Jandač.
Kromě této pětice bude chybět i juniorský bek Petr Macháček, který odjel na soustředění s týmem do dvaceti let do Kravař. Volné místo v českobudějovické obraně zaujme Ladislav Kolda. Nepostaví se však po bok Radka Martínka, ale až do třetí obrany k Josefu Jindrovi. „Nechci dávat dva praváky vedle sebe,“ vysvětlil trenér HC České Budějovice svůj krok. První obranu by podle posledních informací měl hrát s Radkem Martínkem bývalý liberecký zadák Angel Krstev.

Hradec Králové bude pro Českobudějovické znovu hodně nepříjemným oříškem. Východočeši sice v posledních osmi kolech uhráli pouhopouhých devět bodíků, přičemž inkasovali téměř čtyři branky na zápas, před zápasem s HC České Budějovice pro ně však mluví dlouhodobá statistika vzájemných utkání. Už v sezoně 1993/94, kdy hrál Hradec Králové naposledy extraligu, se z vítězství radovali převážně Východočeši. Dvakrát dokázali zvítězit, dvakrát remizovali 2:2 po prodloužení. Pamětníky tehdejších bojů jsou na českobudějovické straně brankář Roman Turek a útočníci Luboš Rob s Radkem Bělohlavem. Na své historické úspěchy navázali Hradečtí i na začátku letošní sezony, kdy soubor kouče Josefa Jandače deklasovali na domácím ledě jasně 5:0. A že by odveta, hraná v českobudějovické Budvar aréně, byla pro domácí procházkou růžovým sadem se také říct nedá. České Budějovice rozhodly zápas až ve třetí třetině brankami Kropáče a Šimánka. „Hradec hraje hodně agresivní hokej. V prvních dvou vzájemných zápasech však měli některé hráče z Pardubic, takže to mužstvo bylo jiné, než bude nyní,“ odhadoval Jandač. V posledním zápase Energetiků na ledě Ústí nad Labem nenastoupil z hráčů jako Hylák, Vyhlídal, Linhart, Korhoň, Pištěk, Rolínek, Kolář, Razingar, kteří patří extraligovým Pardubicím, nikdo. „Určitě očekáváme těžké utkání. Hradec Králové má velmi silný mančaft,“ uznal nakonec sílu soupeře Jandač.

Poslední vzájemný zápas hodně vyhecovaly ataky Cetkovského a Becka na českobudějovického brankáře Jana Cháberu. Nevybíravé zákroky dvojice hradeckých útočníků hodně zčeřily krev budějovických borců a je otázkou, zda se hradečtí hráči nedočkají ve středečním zápase odplaty za své chování. Jihočechy totiž posílili bitkař Angel Krstev a kanadský zadák Andrew Ference, který má ochranu vlastního brankáře ze zámoří pořádně zarytou pod kůží. „Je pravda, že zápas tím byl hodně vyhecovaný a uvidíme, jak to bude vypadat nyní. Tuším však, že Beck v utkání nenastoupí. Důvod sice neznám, ale poslední zápasy nehrál,“ podivil se českobudějovický trenér Josef Jandač.