27.12.2008, Roman Šperňák

Hokejový svátek: Na jih přijede Sparta Praha

Č. B u d ě j o v i c e – Ve svátečním duchu se ponese nedělní utkání extraligy ledního hokeje mezi hokejisty HC MOUNTFIELD a Spartou Praha. Začátek je v 17 hodin, ale vyplatí se přijít o chvilku dřív. Bude se totiž vytahovat ke střeše haly další dres. Dres českobudějovického útočníka a posléze trenéra Vladimíra Caldra. No a taky přijede obrozená Sparta a zápasy s pražským celkem vždy stojí za to.

O soupeři – HC Sparta Praha

V pátek proti Pardubicím rozhodla Sparta Praha o svém vítězství ve třetí třetině. Stejně tak nenechává na pochybách, že se po špatném úvodu soutěže opět dokázala na rozhodující momenty základní části dobře připravit. Tým vedený trenérem Františkem Výborným se po zisku třech bodů v posledním kole bodově dotáhl na druhou pozici Vítkovic a nepochybně má na to, aby se v tabulce posunul ještě výš. Od druhého místa ji dělí jen fakt, že dala o jeden gól méně než celek ze severu Moravy.

V minulém utkání sparťané dlouho nechávali fanoušky v napětí. Po první třetině byl stav nerozhodný, na začátku té druhé hosté v Tesla aréně vedli. Jenže pak se domácí trefili a ještě do konce druhé třetiny otočili stavem. "První třetinu byl soupeř lepší, naštěstí jsme neinkasovali. Pak jsme pomalu přebírali iniciativu prosadili jsme se gólově. Zápas byl ale daleko vyrovnanější, než vypadá podle skóre,“ hodnotil utkání asistent trenéra Marian Jelínek .

V utkání Pražané nemohli využít služeb stále indisponovaného Martin Ručinského a jeho případný start v zítřejším utkání je vyloučen. Už druhý zápas v řadě navíc chyběl další produktivní hráč David Broš, a jeho start v neděli v Českých Budějovicích je s otazníkem. Jenže střelecky se probudil další sniper Petr Ton a Jihočeši budou muset být na poplach.

Z tábora HC MOUNTFIELD

Domácí hokejisté naposledy brali ve víkendovém dvousouboji Třinec – Sparta v úvodu sezony šest bodů. Nyní už může být jejich počet maximálně poloviční. Ale i ten by tým Ernesta Bokroše nepochybně přivítal. A to zvlášť po pátečním nepovedeném střetnutí s Třincem.

Jihočeši místo posunu v tabulce po reprezentační pauze stagnují. Jsou sice stále na 12. místě tabulky, ale děkovat za to mohou hlavně výsledkům týmů pod sebou. Právě celky nad nimi bodují a účast v předkole play-off z desáté příčky se jim v tuhle chvíli vzdálila na šest bodů. Je to dvojnásobný rozdíl, jaký byl mezi 10. a 12. místem před dvěma zápasy.

Jenže pokud ji bude chtít tým smazat, bude muset výrazně přidat a neodehrát zápas tak, jako ho sehrál v pátek. Znovu by měl mít kouč Ernest Bokroš pohromadě celý kádr, jako ho měl v pátečním střetnutí. To nastoupil už i delší dobu zraněný obránce Milan Toman a brankář Roman Turek.

Utkání HC MOUNTFIELD – HC Sparta Praha začne v neděli v 17 hodin.

Pár zajímavostí

- Syn sportovního manažera HC MOUNTFIELD Jaromíra Látala Martin se v pátečním utkání proti Pardubicím dokázal v dresu Sparty gólově prosadit v 59. minutě. Jak dopadne duel otce a syna teď? V této sezoně je to zatím nerozhodně.

- Jako hra na vítězné vlně se dá nyní označit série Sparty Praha. Tým trenéra Františka Výborného sehrál už čtyři vítězné zápasy za sebou. Kromě dvu tříbodových vítězství se dvakrát radoval po samostatných nájezdech. Polsední pět utkání ale hrála Sparta an domácí půdě.

- Prvním utkání na jihu Čech prohrála Sparta celkem jednoznačně 1:4. Ve druhém se v pražských Holešovicích o výsledek pří vítězství 3:2 třásla. Kdo bude mít po neděli lepší bilanci?

Martin Ručinský (-9)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy - výhry / výhry v prodloužení / prohry v prodloužení / prohry - skóre / body.