03.11.2005, Antonín Vansa

Jihočechy čeká další těžký zápas, na ledě Karlových Varů

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - V pátek od 17.30 hodin odstartuje na karlovarském zimním stadionu sedmý pokus českobudějovických hokejistů o zisk plného počtu bodů. Momentálně mají v zádech sérii šesti utkání, kdy nedokázali zvítězit. Asistent trenéra Milan Kupka však sebevědomě tvrdí, že na západě Čech jeho svěřenci zabodují naplno. Opravdu to vyjde?
Série českobudějovických hokejistů bez vítězství se povážlivě natahuje. V úterý nedokázali vyhrát ani na šestý pokus a prohráli v ostravské ČEZ Aréně s domácími Vítkovicemi 0:2. „Odehráli jsme ale dobré a vyrovnané utkání. Jediným negativem bylo, že jsme nedokázali dát alespoň jeden gól,“ kroutil hlavou nad střeleckou potencí svých svěřenců asistent kouče Milan Kupka. Domácí o svém vítězství rozhodli ve 29. minutě. Juraj Štefanka poslal kotouč na Cháberu, ten jej vyrazil před sebe a aktivní Krenželok puk neomylně vrátil do sítě. Vítkovičtí své těsné vedení drželi do poslední minuty. V čase 58.52 byl za hloupý faul vyloučen Štefanka a Jihočeši dostali výhodu přesilové hry. Trenér Jandač si vyžádal oddechový čas a hned po patnácti vteřinách se jeho svěřencům podařilo udělat útočné pásmo. Přestože klíčové vhazování Brabenec vyhrál, na modré čáře se zapletl kotouč mezi nohy Haranta, čehož využila dvojice Burger - Jasečko ke vstřelení vítězné branky. České Budějovice tak podruhé v letošní sezoně odehráli střetnutí bez vstřeleného gólu. Přitom kdo ví, jak by se utkání vyvíjelo, kdyby v patnácté minutě první třetiny netrefil Aleš Krátoška tyčku. „Těžko spekulovat nad tím, jak by to vypadalo. Každopádně ta šance na gól tam byla,“ řekl Kupka. Do tlaku se Jihočeši dostali ještě ve druhé polovině třetí třetiny, ale suverénně chytající Pinc jim úspěšný zásah nedovolil.

Na druhé straně se do českobudějovické branky překvapivě postavil mladík Jan Chábera. Zkušenější Roman Turek zápas strávil jen na lavici náhradníků. Že by se však jednalo o následek hloupých gólů od Špilára ve Zlíně a od Davida Hrušky v domácím souboji se Slavií, to Milan Kupka odmítl. „Určitě to nebylo kvůli tomu. Utkání jdou prostě rychle za sebou a chtěli jsme aby si brankář odpočinul,“ uvedl důvod asistent českobudějovického kouče. Jeho slova potvrdil i Jan Chábera, jenž prý o své nominaci k zápasu věděl už od neděle. Opět podal velmi solidní výkon. Pochytal osmadvacet vítkovických střel, nestačil jen na dorážku hbitého Krenželoka. Na druhou stranu však ve 40. minutě předvedl klíčový zákrok večera, když zneškodnil střelu Šimíčka těsně nad vyrážečku. Svým postřehem udržel naději Jandačova souboru na export bodů na jih Čech. „Chytal výborně už na začátku sezony a nyní to jen potvrdil. Opět chytal skvěle,“ pochválil maskovaného mladíka Kupka.

Největším problémem současných Českých Budějovic jsou zranění. Mužstvo by zřejmě podávalo jiné výkony, kdyby mohlo využít služeb Vaka, Veselého, Bělohlava, Šimánka či Martina Hanzala. Na sever Moravy odcestovalo jen jedenáct útočníků. „Dáváme to těžko do kupy. Uvidíme, jestli někdo z marodů bude hrát ve Varech,“ pokrčil rameny Kupka. Nejreálněji vypadá návrat Martina Hanzala na led. Ten ve Zlíně v jednom z osobních soubojů u hrazení utržil hlubokou řeznou ránu na levém stehně. Kromě něj už se trenérům hlásí i Jiří Šimánek, který by rád topícímu se mužstvu pomohl. Stoprocentně se sice ještě necítí, nicméně bolesti zad pomalu ustupují. „Bude hodně záležet na jeho subjektivním pocitu a na lékařích. Ale věřím tomu, že by Jirka Šimánek zkusil páteční zápas odehrát,“ upozornil Kupka. O něco hůře už to vypadá se zařazením Tomáše Vaka a Ondřeje Veselého do sestavy. Oba se s největší pravděpodobností na ledě objeví až po reprezentační přestávce. Vak má svalové potíže, Veselý zase pochroumané koleno.

Přes lapálie se skládáním sestavy si kouč Milan Kupka před utkáním na ledě Energie věří. „Pořád říkám, že se někam jedeme pokusit vyhrát. V tuto chvíli mi to přijde alibistické. V naší situaci se nejedeme pokusit vyhrát, ale jedeme do Varů prostě zvítězit,“ odhodlaně prohlásil pětapadesátiletý kouč. Pranic mu přitom nevadí aktuální karlovarská forma. V neděli doma Západočeši jasně z ledu setřeli Zlín 5:1, v úterý otočili nepříznivě se vyvíjející utkání na Slavii Praha a v prodloužení dosáhli na výhru 4:3. A nyní se Karlovarští těší, jak svou sérii protáhnou proti zraněními oslabenému soupeři. „Podívejte se třeba na Vítkovice. Také se mluvilo o jejich úžasné domácí sérii a jak už jsem říkal, při troše štěstí jsme tam mohli bodovat. Já opravdu nevidím důvod, proč bychom neměli v Karlových Varech vyhrát. Všechno ostatní pro mě osobně bude zklamáním,“ podotkl jeden z dvojice českobudějovických koučů. Věří přitom, že mužstvo začne dobře pracovat v obranné fázi a prolomí i katastrofální střeleckou bilanci, kdy během posledních pěti střetnutí dalo pouhých pět branek. „Je to jasné. Musíme hrát dobře z obrany a konečně začít využívat šance, které máme,“ konstatoval Kupka.