04.12.2006, Tomáš Zetek

Jihočeši znovu před kamerami - v úterý doma proti Slavii

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Třetí duel ve čtyřech dnech čeká hokejisty HC MOUNTFIELD v úterý vpodvečer. Po náročném zápase v Liberci a nesmírně vysilujícím souboji s Karlovými Vary se na svém ledě střetnou českobudějovičtí hokejisté s pražskou Slavií, která v neděli prohrála v tradičním derby na hřišti Sparty. Zápas začíná před kamery ČT4 – Sport v 17.30.

PŘEDSTAVUJEME SOUPEŘE - HC SLAVIA PRAHA

Historie

Hokejisté SK Slavia patřili v dobách před první světovou válkou k nejlepším českým mužstvům. V lednu 1909 na mezinárodním turnaji v Chamonix byl první český reprezentační výběr poskládán dokonce takřka ze samých slávistů. V polovině února 1909 pak Slavia zvítězila v prvním turnaji o mistrovství zemí Koruny české a o pár dní později i v turnaji o mistrovství Čech.
Slavia se zúčastnila i prvního historického ročníku nejvyšší české soutěže v roce 1936/37. Ročník se však Pražanům nepovedl a na dlouhé roky se jednalo o poslední účast Slavie mezi elitou. Blízko k postupu měli hokejisté z Prahy v sezoně 1946/47, ale nezdařilo se a dalších téměř padesát let strávili slávisté v hokejovém podpalubí.
V sedmdesátých letech vstoupila do pražského klubu firma IPS, ale ani podpora stavebního kolosu nepomohla k lepším výsledkům. Obrat nastal až po převratu v roce 1989. Postup do nejvyšší soutěže se stal pro Pražany jednoznačnou prioritou a v sezoně 1993/94 dostala Slavia šanci utkat se o postup v baráži se Vsetínem, Hradcem Králové a Jindřichovým Hradcem. Slabší rozjezd slávisté nahradili drtivým finišem a po 57 letech postoupili do nejvyšší české soutěže!
Hned první ročník ukázal sílu Slavie. Ta se úspěšně nástrahami nejvyšší soutěže prokousala a dokonce vybojovala účast mezi elitní osmičkou. Ani tahoun Růžička však nezabránil porážce od Kladna, stejně jako rok na to od Českých Budějovic.
Po pár letech tápání se ujal funkce hlavního trenéra a zároveň sportovního manažera skončivší Vladimír Růžička a křivka výkonnosti mužstva z Edenu šla rapidně vzhůru. V ročníku 2000/01 vypadla Slavia až v semifinále se Vsetínem a v ročníku 2001/02 si vše zopakovala s tím rozdílem, že nepřešla přes Spartu Praha. Až v play-off 2003 se Slavia Praha dočkala. Pražský klub ve čtvrtfinále zničil překvapení základní části ze Vsetína, v souboji o finále přehrál díky skvělému Málkovi nudným herním projevem prezentující se Spartu Praha a zřejmě v historicky nejlepším boji o mistra ligy udolal v sedmém zápase Pardubice! To byla zatím největší úspěch Vršovických. V roce 2004 a 2006 si ještě zahrála Slavia finále, ale v obou případech odešla poražena. Naposledy to bylo v derby s pražskou Spartou, která je letos úřadujícím mistrem extraligy.

Umístění Slavie v posledních pěti sezónách

2000/01   HC Slavia Praha               extraliga  (4. místo)
2001/02   HC Slavia Praha               extraliga  (4. místo)
2002/03   HC Slavia Praha               extraliga  (1. místo)
2003/04   HC Slavia Praha               extraliga  (2. místo)
2004/05   HC Slavia Praha               extraliga  (6. místo)
2005/06   HC Slavia Praha	        extraliga  (2. místo)

Současnost
Na Slavii dlouho nepamatují tak špatný vstup do sezony jako mužstvo postihl letos. Po čtvrtině extraligových zápasů figuroval Růžičkův tým na samém chvostu tabulky. V týmu se ale udělalo pár změn a Pražané se začali zvedat. Tou největší bylo asi angažování nové gólmanské jedničky v podobě Adama Svobody. Petr Franěk byl najednou v kabině Slavie přebytečný. V posledních zápasech už je to zase stará dobrá Slavia, i když herní projev občas ještě trochu pokulhává za výsledkovým. Z posledních tří duelu sice vybojovali Růžičkovi hoši pouze dva body za výhru v prodloužení na ledě Zlína, ale jinak sbírají body pravidelně. Z posledních patnácti utkání vyšli na prázdno pouze čtyřikrát. Slavia Praha je po nedělní prohře v pražském derby na devátém místě tabulky, osm bodů za týmem HC MOUNTFIELD, který je druhý.

NEDĚLNÍ DERBY Z POHLEDU STATISTIK:

HC Sparta Praha – HC Slavia Praha 4:2 (0:0, 4:0, 0:2).
Branky a nahrávky:
28. Hlaváč (Tabaček), 34. Stehlík (Ton), 35. Netík (Hlaváč), 40. Ton (Štrba) - 47. Doležal (Kadlec), 51. Beránek (Kadlec).
Rozhodčí: Raiber - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1 Diváci: 10 593.

Ondřej Weissmann, asistent trenéra Slavie Praha po utkání na Spartě: „Viděli jsme určitě zajímavé utkání a nemyslím, že bychom byli výrazně horší. Nedokážeme ale proměnit šance, které si vytvoříme. V tom je Sparta stále ještě lepší. Proto taky zaslouženě vyhrála.“

Předpokládaná sestava:
Svoboda - Žižka, Kadlec, Graňák, Hlavačka, Drtina, Jass, Kolařík - Bednář, Beránek, Hruška - Čermák, Rataj, Sup - Havel, Vlasák, Dlouhý - Červenka, Sobotka, Doležal.
Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jiří Kalous.

ČESKÉ BUDĚJOVICE ČEKÁ TŘETÍ SOUPEŘ VE ČTYŘECH DNECH!

Josef Jandač: Zasloužili jsme si tři body. Karlovy Vary uhrály remízu díky gólmanovi.

Nedělní utkání s Karlovými Vary stálo českobudějovický tým hodně sil a šrámů po zápase bylo opravdu dost. Domácí vstoupili do duelu s Energií hodně nešťastně a hned první střídání druhé pětky hostí vedené novicem Jaroslavem Kristem skončilo gólem v Turkově síti. V posledních zápasech velmi aktivní František Skladaný pak protlačil druhý puk za strakonického rodáka podruhé a v Budvar Aréně bylo ponuré prostředí. „Měli jsme špatný vstup do utkání a rychle jsme prohrávali 0:2. Hned v polovině první třetiny jsme se potýkali se zraněními,“ posteskl si na pozápasové tiskové konferenci kouč Josef Jandač.
Už tak dost nahlodaná sestava Jihočechů, v které chyběl Nedorost, Vydarený a Macháček, dostala dalších trhlin. „Odešli tři hráči a tahle smůla se nás v posledních zápasech nepouští. Dá se říci, že jsme sestavu lepili, jak se dalo,“ zdůraznil nepopíratelný fakt Jandač. Jak je ale v jeho zvyku, nechtěl se na nic vymlouvat. A ani nemusel. Jeho svěřenci totiž hned po první obrátce zabrali a snížili. Tlak gradoval ve třetí třetině, kdy vyrovnával Hudec a Jihočeši dál mleli soupeře před jeho klecí. „Od druhé třetiny jsme se hodně zvedli a začali jsme hrát. Hráli jsme soustavně v tlaku na soupeře a šli jsme si pro body poctivě, obětavostí a odhodláním,“ řekl trenér MOUNTFIELDU.
„Myslím si, že po dvou třetinách, které jsme předvedli jsme se zasloužili tři body a ne jen dva.“ Zápas i přes obrovské šance Skuhravého na straně hostí a Veselého u domácích nenašel vítěze v prodloužení a o druhý bod si to mužstva rozdala v penaltovém dramatu. Jedinou branku Jihočechů vsítil Viktor Hübl. Za Karlovy Vary nebyl úspěšný nikdo. „Nájezdy jsou samozřejmě otázkou štěstí a to se přiklonilo k nám. Díky gólmanovi tady hosté uhráli bod,“ našel klíč ke karlovarskému úspěchu Josef Jandač.

Do utkání s Karlovými Vary nezasáhl Václav Nedorost a to i přesto, že figuroval v zápise o utkání. Sportovní manažer Jaromír Látal na pozápasové tiskové konferenci krátce naznačil, proč šikovný centr nenastoupil. „Byl tam zdravotní problém. Přišel na zápas a po vyšetření mu doktor sdělil doporučení, aby nehrál. Já si myslím, že to nebylo dobře vůči trenérům, i vůči týmu. V pondělí zasedneme, až budeme mít chladné hlavy a tu situaci rozebereme,“ řekl k případu Nedorost Látal.

V závěru utkání s Energetiky už bylo na obou týmech znát, že únava je velká. „Když se o něco hraje a není to třeba 6:1, tak se nedá koukat na únavu. Museli jsme makat,“ tvrdí českobudějovický útočník Tomáš Vak. V zápase se navíc domácí potýkali s tvrdou hrou soupeře a po závěrečné siréně museli počítat šrámy. „Myslím si, že všichni budou do úterý v pořádku, akorát Petr Sailer si obnovil zranění, takže tam se uvidí,“ nastínil situaci Vak. Nával zápasů je obrovský a do reprezentační pauzy zbývají ještě dvě utkání. Hned to úterní se Slavii si v ničem nezadá s duely v Liberci a doma s Karlovými Vary. „Je toho dost, ale musíme do toho dát všechno. Přizpůsobíme tomu regeneraci a tréninky taky nebudou náročné,“ myslí si českobudějovický expert na vhazování. Duel se Slavií by měl přinést pohledný hokej. Pražané prohráli v neděli v derby a na jih Čech přijedou určitě nažhaveni. „Chceme určitě vyhrát, musíme hrát tak dobře jako dvě třetiny s Karlovými Vary a věřím, že se nám to povede,“ tvrdí Tomáš Vak.

Roman Turek - Gřegořek, Vágner, Toman, Posmyk, Kutlák, Mucha - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Sailer, V. Nedorost, Šimánek - Veselý, Vak, Kotrla - Gulaš, Květoň, Hřebejk - Mertl.
Trenéři: Josef Jandač a Milan Kupka.

STATISTICKÉ CENTRUM

Srovnání obou klubů v letošní sezoně

HC Slavia Praha

Letošní zápasy:       30    10  5   3  12    98:101   43
Nejproduktivnější hráč: Jaroslav Bednář - 26 bodů (14+12)

Letošní zápasy:       30   13  5  2   10     92:83   51
Nejproduktivnější hráč: Viktor Hübl - 27 bodů (16+11)

5. Rudolf Suchánek        3  +  13        16

Tučně vyznačení hráči stále působí v HC Mountfield.

PŘEHLED DOMÁCÍCH UTKÁNÍ SE SLAVIÍ OD SEZONY 2001-2002

26.10.2001 HC České Budějovice - HC Slavia Praha 1:2 ( 1:1, 0:1, 0:0 )
Šimánek - Tomica, P. Kadlec.

25.1.2002 HC České Budějovice - HC Slavia Praha 3:4 ( 1:1, 1:2, 1:1 )
Jiří Novotný 3 - Štraub, J. Novák, Hejda, Branda.

18.11.2002 HC České Budějovice - HC Slavia Praha 3:2po prod. ( 0:0, 1:2, 1:0 - 1:0 )
F. Turek 2, Sailer - Jaroš, Antoš.

Rob - Sup, Krátoška.

14.10.2003 HC České Budějovice - HC Slavia Praha 0:0po prod.

11.1.2004 HC České Budějovice - HC Slavia Praha 3:0 ( 1:0, 2:0, 0:0 )
Bartoš, Ďurák, Kristek.

30.10.2005 HC České Budějovice - HC Slavia Praha 2:5 ( 1:0, 0:3, 1:2 )
Kutlák, Mertl - D. Hruška, Tomica, J. Novák, Duda, Josef Beránek.

31.1.2006 HC České Budějovice - HC Slavia Praha 3:1 ( 0:1, 1:0, 2:0 )
Hübl, Veselý, Sailer - J. Bednář.

1.4.2006 HC České Budějovice – HC Slavia Praha 1:2 na nájezdy (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0)
Sailer – Novák, rozhodující nájezd Vlasák.

2.4.2006 HC České Budějovice – HC Slavia Praha 3:4 (0:1, 2:1, 1:2)
Gřegořek, Brabenec, Vak – Duda, Vlasák, Kadlec, Sup.

16.9.2006 HC MOUNTFIELD – HC Slavia Praha 3:2 na nájezdy (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)