22.11.2009, Josef Bláha

Josef Melichar: Potřebujeme mezi sebou najít střelce

Č. B u d ě j o v i c e – Takový zápas fanoušci na jihu Čech dlouho nepamatují. Skoro pět tisíc diváků v Budvar Aréně totiž nevidělo za šedesát minut ani jeden gól. Zápas domácího HC MOUNTFIELD s Libercem rozhodla jediná branka, kterou vstřelil v prodloužení obránce Josef Melichar. „Byli jsme lepší, ale prostě jsme ten gól nemohli dát,“ řekl po utkání domácí obránce, který překonal vynikajícího brankáře Tero Leinonena v 64. minutě.

Zápas rozhodl jediný gól, který jste do liberecké branky vstřelil právě vy. Jak byste tu situaci popsal?
Byla to taková třešnička na dortu. Vynikající práci odvedli všichni kluci na ledě, ať už na začátku celé akce Váček s Veselkou, nebo potom Saily. Nakonec mi to dával před branku Mikeš a já měl před sebou otevřený prostor, gólman ležel a v brance bylo plno místo. Stačilo to jen trefit, takže všechen kredit spíš patří jim.

Trvalo to 64. minut, než jste překonali Tero Leinonena. Proč?
Byli jsme lepší, ale prostě jsme ten gól nemohli dát. On chytal velice dobře. Šancí jsme měli hodně. Neříkám, že jsme byli úplně o sto procent lepší, ale určitě jsme to byli spíš my, kdo by měl vyhrát v normální hrací době. Bylo to ale 0:0, to se prostě stává. Jsme velice rádi aspoň za ty dva body.

Leinonen sice chytal slušně, ale žádné zázračné zákroky zase nepředváděl. Souhlasíte?
Dá se to tak říct. Je třeba víc chodit do branky. Dneska už nepadají moc góly po krásných akcích, spíš jsou to vybojované dorážky nebo situace přímo na brankovišti. Je třeba mít prostě hokejku na ledě, když jde střela na branku a zametat to tam.

Střelecky se v sezoně nejprve dařilo Milanu Gulašovi, teď dává hodně branek třeba Lukáš Květoň.
Jo, máme šikovné kluky. Potřebujeme mezi sebou momentálně najít nějakého střelce, který by dal dvacet gólů za sezonu. Pokud budeme pracovat dál takhle kolektivně jako v posledních zápasech, tak někdo z nás určitě v produktivitě vyskočí. Třeba jeden z těchto dvou.

Sice jste vstřelili jediný gól a mluvíte o hledání kanonýra, ale zápas s Libercem zvládla výborně hlavně obrana, že?
Hráli jsme dobře odzadu, to je pravda. Je třeba vyzdvihnout výkon Edy Turka. Odchytal zápas jako bejk, ostatně už několikátý v řadě. Zaslouženě udržel čisté konto.

Michal Mikeska: Oba týmy jsou relativně níž než by chtěly

Připsal si asistenci u vítězné trefy obránce Melichara. Michal Mikeska předvedl v duelu proti Liberci bojovný výkon. Několikrát musel čelit ostrým nájezdům soupeřů a také se srazil s rozhodčím. „Bylo toho hodně,“ usmál se po utkání útočník HC MOUNTFIELD.

Vítěznou branku zápasu viděl Mikeska takto: „Hodil jsem to na branku, gólman to vyrazil a vznikla před ním mela. Pepa Melichar si dobře nabruslil do prostoru a mě se povedlo mu to přesně hodit.“ Zkušený obránce si věděl rady. Poslal puk do poloprázdné klece a Jihočeši se mohli radovat. Na jedinou branku se však čekalo až do času 63:42. „Oba dva týmy jsou relativně níž než by chtěly. Hodně se bránilo, až ve třetí třetině to bylo trochu víc nahoru dolů. My chceme hrát hlavně dobře z obrany a držet střední pásmo. Hlavně takhle chceme hrát ne třicet minut, ani čtyřicet, ale celý zápas. Konečně se nám to povedlo,“ chválil Mikeska. Výsledek 0:0 po třech třetinách se jen tak nevidí. „Ale hrát na 0:0 je taky dobrý. Body nám to přineslo. Samozřejmě bychom radši dávali branky, ale prostě to tentokrát nevyšlo.“

Českobudějovický útočník s číslem 11 na dresu zažil těžký mač. Už v první třetině byl ostře naražen na hrazení jedním ze soupeřů a na střídačku mu museli pomoci spoluhráči. „Dostal jsem ránu, ale byl to pěkný čistý hit. Věděl jsem, že ho inkasuju, ale zariskoval jsem a ještě se natáhl po puku. Doufal jsem, že by z toho něco mohlo být, tak jsem se to ještě pokusil hodit na branku,“ popsal situaci Mikeska. Ve druhé třetině se dokonce srazil s rozhodčím Jebavým. „To bylo taky čistý,“ smál se. „Koukal jsem na spoluhráče a jenom jsem se otočil a všiml si ho. Už bylo pozdě.“ Oba se po ošetření vrátili do utkání, v němž nakonec HC MOUNTFIELD vybojoval dva body za výhru 1:0 po prodloužení.