15.09.2006, Roman Šperňák

Jsem rád, že to dopadlo takhle a není to nic vážnějšího, tvrdí Marek Posmyk

Č e s k é B u d ě j o v i c e – Při včerejším zápase mu bylo čerstvě dvacet osm let. Oslavenec Marek Posmyk si k narozeninám nadělil dvoubodový dáreček, který zařídil svým gólem. Dva body za výhru v prodloužení s Karlovými Vary se počítají. Na narozeninové oslavy však neměl čas. Ještě dnes hrají hokejisté HC Mountfield další extraligové utkání s pražskou Slavií. „Času je málo, ale nedá se nic dělat. Musíme se připravit,“ tvrdil českobudějovický obránce.

Byl to zápas nahoru a dolů, hrálo se hodně přesilovek a bránilo se hodně oslabení,“ zhodnotil v krátkosti čtvrtý extraligový duel Marek Posmyk. V utkání byl u všeho podstatného, ale mohl mít v kolonce plusových a minusových bodů zápornou hodnotu. Nestalo se tak. Hned v první minutě prodloužení zápasu s Karlovými Vary byl nepříjemně zasažen holí do obličeje a zůstal ležet na ledě. Když už se českobudějovický obránce nezvedá, není to jen tak. „Zasáhli mě vysokou holí přímo do oka. Jsem rád, že to dopadlo takhle a není to nic vážnějšího,“ ukazoval na krvavou ránu vedle svého pravého oka. Útočník Petr Kumstát za svůj prohřešel pykal. Dostal dvouminutový trest a ten ho přišel pěkně draho. „Kamil Brabenec mi skvěle přihrál zpoza brány, já jsem si nabruslil do prostoru a jednoduše to napálil,“ popsal svůj dvoubodový zásah, který padl z přesilovky. Jihočeši hráli celkem jedenáctkrát v početní výhodě, ale proměnili až tu poslední. „Naše koncovka v přesilovkách je žalostná. Hrajeme to pořád po rozích. Chybí nám před brankou hráči, aby to tam nějak došťouchali. Snad se postupně zlepšíme,“ nebral si servítky s hrou svojí i svých spoluhráčů Marek Posmyk. Jihočeši nastoupili k zápasu bez několika stabilních opor. Chyběli dva útočníci a jeden obránce. Jestli ve hře chyběli více Sailer s Nedorostem nebo obránce Kutlák, však Posmyk nechtěl spekulovat. Přiznal, že všichni tři chyběli dost. Alespoň v zakončení, kde si například mladíci nepočínali s klidem extraligovými boji ošlehaného matadora. „Doufám, že proti Slavii alespoň někdo z nich nastoupí,“ přál si českobudějovický bek. S výsledkem zápasu byli Jihočeši spokojeni a spokojen byl i hráč sám. Přesto mu v osmé minutě utkání nebylo příliš do zpěvu, když se jen zezadu díval, jak Milan Procházka posílá hosty do vedení. Na červené čáře totiž přišel v souboji s karlovarským forvardem o puk. „Chtěl jsem to dávat na bránu, ale o brusle protihráče se puk nějak odrazil,“ vrátil se k inkriminovanému okamžiku z osmé minuty zápasu. Milan Procházka vzal kotouč a v cestě do branky mu nezabránila ani rybička Jána Muchy. Trefil se náramně. V pádu poslal kotouč bekhendem přímo do horního růžku Turkovy branky. „Trefil to vážně skvěle. Takový zásah se mu zopakovat jen tak nepovede,“ myslí si Posmyk. Za necelých 24 hodin čeká hráče českobudějovického HC Mountfield další těžké utkání. Na zápas s pražskou Slavií musí rychle zregenerovat síly. „„Času je málo, ale nedá se nic dělat. Musíme se připravit,“, uvedl Marek Posmyk a odmítl, že by se dnes tým podvědomě šetřil. “Ke každému zápasu nastupujeme na sto procent a je jedno, jestli hrajeme dva, tři nebo více dnů po sobě.“

Hrdinou karlovarského týmu mohl být v pátečním večeru v Budvar aréně brankář Lukáš Mensator. Dlouho si na něm českobudějovičtí střelci lámali zuby. V početných oslabeních dlouho odolával střelám českobudějovických hráčů. Nečinilo mu problém chytit ránu od modré, stejně jako dorážku z bezprostřední blízkosti. „Jsem rád, když se na ledě jen tak nepoflakuju, ale něco dělám. To vám potvrdí většina brankářů,“ myslí si mladý gólman. Ve 39. minutě však jeho neprůstřelnost padla. Domácí vyrovnali stav na 1:1. Brabenec našel křižným pasem u druhé tyče branky Tomana a ten svým prvním gólem v soutěžním zápase v barvách HC Mountfield vyrovnal. „Při prvním gólu prošla nějak přihrávka přes najíždějícího hráče a u tyčky se dostala až k Milanu Tomanovi.Dal mi to skvěle nad beton,“ chválil Mensator svého protihráče. A dalo se s tím něco dělat? „Šlo tam strčit ruku, ale to už jsem vážně nedokázal,“ usmíval se mladík. Proč by mu také nebylo do zpěvu. Jeho tým získal to, pro co si do Českých Budějovic přijel. „Přijeli jsem pro bod. Bod máme a jsme spokojeni,“ liboval si hráč.