ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
14.07.2017, Tomáš Kučera

Kariéru ukončil Andy Ference, jeden z 5 vítězů 1. ligy i Stanley Cupu

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Hrál v Českých Budějovicích dvakrát a vždy jen pár měsíců, přesto na jihu Čech zanechal výraznou stopu. Andrew James Stewart Ference, první Kanaďan, který kdy hrál v českobudějovickém dresu hokej, nyní oznámil definitivní konec kariéry. A kromě toho, že se v roce 2005 podílel na českobudějovickém postupu do nejvyšší soutěže, v roce 2011 jako člen organizace Bostonu Bruins slavil vítězství ve Stanley Cupu! Tuhle neobvyklou kombinaci přitom zvládlo jen 5 hráčů a z nich 3 z Českých Budějovic.
Kdo by tak mohl jako první vyhrát druhou nejvyšší soutěž u nás a zároveň i Stanley Cup? Odpověď je vcelku zřejmá, byl to Jaroslav Pouzar. Jako osmnáctiletý mladíček se 12 góly podílel na postupu do československé ligy v roce 1970. A jak je notoricky známo, s Edmontonem pak získal hned třikrát Stanley Cup v letech 1984, 1985 a 1987.

Další dvě jména nejsou výjimečně českobudějovická. Jiří Hrdina jako voják pomohl v roce 1983 Dukle Trenčín famózními 40 góly v 36 zápasech k návratu do nejvyšší soutěže, ostatně nebylo divu, už tehdy patřil do reprezentace. A stejný hráč se taktéž radoval třikrát z výhry v nejslavnější soutěži světa. V roce 1989 s Calgary Flames a v letech 1991 a 1992 s Pittsburghem. A tuto nevšední "dvojkorunu" pak získal i Richard Šmehlík, jenž byl u postupu Vítkovic v roce 1988, a v roce 2003 se jako člen New Jersey Devils radoval ze Stanley Cupu.

A následují už jen českobudějovická jména. V letech 1992 a 2005 triumfoval ve druhé nejvyšší soutěži naší země Roman Turek, aby v roce 1999 s Dallasem triumfoval v zámoří. A dalším byl právě Andrew Ference, jenž právě díky přátelství s Romanem Turkem pomáhal v Českých Budějovicích k návratu do extraligy 2005 a v roce 2011 po triumfu s Bostonem třímal nad hlavou slavný pohár Lorda Stanleyho.

A existují ještě dva českobudějovičtí hokejisté, kteří se mohou podobnou bilancí chlubit, i když oficiální statistiky jejich jména na Stanley Cupu neuznávají. Prvním byl Jaroslav Modrý, který po návratu z vojny v roce 1992 nechyběl u postupu Motoru do nejvyšší soutěže. A v roce 1995 sehrál 11 zápasů za nejlepší tým sezony NHL New Jersey Devils. Posledním pak je Stanislav Neckář. Ten v roce 2004 odehrál 2 duely play-off za Tampu Bay, která následně ve Stanley Cupu triumfovala. A rok nato, v roce 2005, měl své oblíbené vítězné doutníky v ústech opět, když s Českými Budějovicemi slavil postup do extraligy.

A kdo by mohl být dalším? Jedna alternativa se vyloženě nabízí. Ale uvidíme, zda a kdy Jaromír Jágr vyslyší volání kladenského domova.
Sociální sítě

Vloni byli Motoráci na florbalovém turnaji Street Floorball League až ve finále. Tento víkend budou na náměstí finálovou účast...

Motorácké intro ze sezony 2018-19 získalo stříbro v kategorii nejlepších propagačních hokejových videí, ale co víc, u fanoušků...

Motorácké intro ze sezony 2018-19 získalo stříbro v kategorii nejlepších propagačních hokejových videí, ale co víc, u fanoušků...

I nová posila @jan_vesely94 se pilně připravuje na novou sezonu a podle toho, jaké Honza zvedá váhy, je jasné, že není žádné...