ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
14.07.2017, Tomáš Kučera

Kariéru ukončil Andy Ference, jeden z 5 vítězů 1. ligy i Stanley Cupu

ČESKÉ BUDĚJOVICE — Hrál v Českých Budějovicích dvakrát a vždy jen pár měsíců, přesto na jihu Čech zanechal výraznou stopu. Andrew James Stewart Ference, první Kanaďan, který kdy hrál v českobudějovickém dresu hokej, nyní oznámil definitivní konec kariéry. A kromě toho, že se v roce 2005 podílel na českobudějovickém postupu do nejvyšší soutěže, v roce 2011 jako člen organizace Bostonu Bruins slavil vítězství ve Stanley Cupu! Tuhle neobvyklou kombinaci přitom zvládlo jen 5 hráčů a z nich 3 z Českých Budějovic.
Kdo by tak mohl jako první vyhrát druhou nejvyšší soutěž u nás a zároveň i Stanley Cup? Odpověď je vcelku zřejmá, byl to Jaroslav Pouzar. Jako osmnáctiletý mladíček se 12 góly podílel na postupu do československé ligy v roce 1970. A jak je notoricky známo, s Edmontonem pak získal hned třikrát Stanley Cup v letech 1984, 1985 a 1987.

Další dvě jména nejsou výjimečně českobudějovická. Jiří Hrdina jako voják pomohl v roce 1983 Dukle Trenčín famózními 40 góly v 36 zápasech k návratu do nejvyšší soutěže, ostatně nebylo divu, už tehdy patřil do reprezentace. A stejný hráč se taktéž radoval třikrát z výhry v nejslavnější soutěži světa. V roce 1989 s Calgary Flames a v letech 1991 a 1992 s Pittsburghem. A tuto nevšední "dvojkorunu" pak získal i Richard Šmehlík, jenž byl u postupu Vítkovic v roce 1988, a v roce 2003 se jako člen New Jersey Devils radoval ze Stanley Cupu.

A následují už jen českobudějovická jména. V letech 1992 a 2005 triumfoval ve druhé nejvyšší soutěži naší země Roman Turek, aby v roce 1999 s Dallasem triumfoval v zámoří. A dalším byl právě Andrew Ference, jenž právě díky přátelství s Romanem Turkem pomáhal v Českých Budějovicích k návratu do extraligy 2005 a v roce 2011 po triumfu s Bostonem třímal nad hlavou slavný pohár Lorda Stanleyho.

A existují ještě dva českobudějovičtí hokejisté, kteří se mohou podobnou bilancí chlubit, i když oficiální statistiky jejich jména na Stanley Cupu neuznávají. Prvním byl Jaroslav Modrý, který po návratu z vojny v roce 1992 nechyběl u postupu Motoru do nejvyšší soutěže. A v roce 1995 sehrál 11 zápasů za nejlepší tým sezony NHL New Jersey Devils. Posledním pak je Stanislav Neckář. Ten v roce 2004 odehrál 2 duely play-off za Tampu Bay, která následně ve Stanley Cupu triumfovala. A rok nato, v roce 2005, měl své oblíbené vítězné doutníky v ústech opět, když s Českými Budějovicemi slavil postup do extraligy.

A kdo by mohl být dalším? Jedna alternativa se vyloženě nabízí. Ale uvidíme, zda a kdy Jaromír Jágr vyslyší volání kladenského domova.
Sociální sítě

Obránce Motoru Václav Svach dnes slaví 18. narozeniny. Tak všechno nejlepší a co nejvíc startů a úspěchů v extralize! ??

Před 30 lety zemřel ve věku nedožitých 74 let bývalý útočník Leopold Vávra. V ČB 16 sezon, cca 100 mistrovských zápasů, min. 53...

Obra´nce JAKUB SUCHA´NEK rozebi´ra´, jak se prˇipravuje na novou sezonu nebo co rˇi´ka´ na novy´ forma´t souteˇzˇe. Nejen na to...

Jen dvacet pět let věku a přesto největší pamětník ;) Útočník RADEK PROKEŠ se totiž může pyšnit tím, že jako jediný ze současného...