28.11.2006, Radek Papáček

Každý den není posvícení, říká Milan Toman

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Plzeňský Lasseslsberger se zdál být jako jeden z nejpříhodnějších soupeřů, aby proti němu Jihočeši zlomili sérii čtyř zápasů bez výhry v základní hrací době. Západočeši totiž z oněch posledních čtyř utkání nevydolovali ani bod. Bylo tak jasné, že jedna neúspěšná série skončí, byla to však ta hostujícího celku. "Dnes nás tak trochu zradila koncovka," posteskl si Milan Toman. Pouze jedna vstřelená braka byla totiž na bodový zisk málo.
Při absencích obránců v posledních utkáních se posunul do první obranné dvojce, kde nastupuje spolu s Petrem Gřegořkem. Poslední dobou ale HC MOUNTFIELD rozhodně nesedí na vítězné vlně, jak tomu byli doposud českobudějovičtí fanoušci zvyklí. “Máme za sebou úspěšnou půlku sezony, nikdo nemohl čekat, že vyhrajeme všech dvaapadesát utkání. Každý den není posvícení,“ nedělal by Milan Toman z posledních nezdarů, kdy si Jihočeši za pět zápasů ani jednou nepřipsali tříbodové vítězství, žádnou vědu. Na druhou stranu také nabízí možné vysvětlení: „Kádr máme dobrý, ale když vypadnou tři, čtyři hráči, tak je to pak hodně znát." Za jedny z klíčových okamžiků zápasu považuje exsparťanský obránce nevyužité šance z první třetiny. "Měli jsme tam pár šancí, ty jsme ale neproměnili, a naopak sami inkasovali. Koncovka nás dnes tak trochu zradila,“ připustil. Největší příležitosti měli na svých holích Brabenec, Hřebejk, Kotrla, střelecké štěstí však nepřálo ani na konci druhé třetiny kanonýru Hüblovi. Všechny tyto pokusy jihočeského celku zneškodnil Roman Málek, který nedosáhl pouze na střelu Michala Hudce ze 29. minuty utkání. Ke slovenskému štírkovi, jenž zakončoval do prázdné klece, putoval puk po ose Toman - Hübl. “Ta kombinace vyplynula ze hry. Já jsem byl na levé straně, kde nemůžu střílet z voleje, a tak jsem se to snažil dát Vantovi Hüblovi, který to ještě vylepšil na Michala Hudce,“ popsal první a jediný gól svého týmu. Právě v přesilových hrách citelně chyběl například Václav Nedorost nebo Petr Sailer, jenž jsou mnoho platní i při oslabeních. “Dnes byla vlastně kompletní jen první pětka,“ posteskl si dále Toman nad rozsáhlou marodkou, kam ještě patří René Vydarený a Petr Macháček.
Domácí soubor trenéra Josefa Jandače měl lepší vstupy do prvních dvou třetin. Pokaždé, když se ale nadechoval k ráznému kroku ve vývoji zápasu, tak dostal tvrdý úder v podobě inkasované branky. Vampolův gól na 1:2 dokonale předvedl známé rčení "nedáš - dostaneš". Trefa exbudějovického hráče se nakonec ukázala být také jako vítězná, však z pohledu soupeře. "Plzeň pak již nikam nespěchala," uvedl Toman na adresu Lasselsbergeru. Jihočechům se tentokrát nedařilo v jejich jinak parádní disciplíně, což jsou přesilové hry. „Plzeň k nám rychle přistupovala. Pár střel tam bylo, jedna výhoda se nám povedla, ale nějak to prostě dnes nešlo.“ Naopak Západočechům se v poslední části podařilo dát důležitou třetí branku v početní výhodě zásluhou Důrase. Když do konce utkání zbývalo deset minut, a rozhodčí Turčan nepotrestal držení Hudcovy hole soupeřem, tak na ledě zavládly silné emoce. Výsledkem ale byl jen desetiminutový trest pro kapitána Kamila Brabence za protesty a navíc ještě následný trest do konce utkání. "Je pravda, že tam trochu emoce vypukly," poznamenal stroze hráč, který nese podíl na čtvrté brance v síti Jana Chábery. V 56. minutě utkání měli Českobudějovičtí na ledě o jednoho muže navíc a ještě se mohli pokusit o zvrat v utkání, jenže to by nesměl Milan Toman oslabit svůj tým. “Byla tam chyba v rozehrávce, hráč by šel sám na bránu,“ popisoval situaci, jenž předcházela zákroku, který byl posouzen jako hákování. Nutno však přiznat, že ani toto by na výsledku nic nezměnilo, protože v těchto chvílích Plzeň hru pevně držela ve svých rukou. Skóre pak ještě upravil Radek Matějovský, a dokonal tak zkázu MONTFIELDU.

Z českobudějovické Budvar Arény se pomalu stává kolbiště, kam si momentálně trápící se týmy jezdí vylepšit si své pošramocené sebevědomí. Po zlínském Hamé, které pokořilo MOUNTFIELD v prodloužení, se podařilo sérii nepovedených zápasů na jihu Čech utnout i Plzni. Ta v posledních čtyřech utkáních utrpěla čtyři porážky a pokaždé z nich vyšla naprázdno. “Já jsem to tak nebral, jestli tu před námi hrál Zlín nebo Sparta. Jeli jsme sem s tím, že potřebujeme urvat tři body, a to se nám nakonec povedlo,“ uvedl po skončení zápasu Petr Vampola. Tento hráč se stal součástí nedávných rošád v kádru Západočechů, které měly za účel pozvednout matné výkony mužstva. Modrý dres, jenž vyměnil za liberecký, na sebe navlékl teprve podruhé. “Připravoval jsem se na to, protože v Liberci jsem moc nehrál. Bylo tam více možností, a dopadlo to tak, že jsem v Plzni,“ poznamenal ke svému příchodu na západ Čech, kam přišel na přestup. Po prohře se Slavií se Vampola představil se svými novými spoluhráči v Českých Budějovicích, kde shodou okolností působil během sezony, kdy Jihočeši bojovali o návrat mezi elitu z 1. ligy. “Rád si na to vzpomenu. Byly to krásné časy, tenkrát se postoupilo do extraligy,“ nezanevřel na jedno ze svých dřívějších působišť.
Do samotného utkání ale Lasselsberger nevstoupil nejlépe a úvod duelu se hrál spíše pod taktovkou domácích. Na hokejkách Západočechů byla cítit mírná nervozita pod vlivem výsledků z posledních utkání, ale byli to právě paradoxně oni, kdo se radoval z úvodní branky. Ve 14. minutě zaváhala obranná dvojice Jihočechů Kutlák – Vágner, čehož dokonale využil Peter Fabuš. Slovenský forvard se nabídnuté šance nezalekl, se střelou se neukvapil a naopak chladnokrevnou kličkou, proti které Chábera neměl šanci, dostal svůj tým do vedení. První gól tak vlil do řad Plzně potřebný klid, a první třetinu pak již dokázala dovést do vítězného konce. Důležité pro vývoj utkání bylo, že když se domácímu celku podařilo v polovině utkání vyrovnat a pomalu se začal herně zvedat, tak hosté přišli hned o čtyři minuty později s rychlou odpovědí. “Určitě byl tento fakt hodně důležitý, tým který vede, to má vždy jednoduší,“ uvedl exliberecký útočník. A vítěznou branku nezaznamenal nikdo jiný, než právě Petr Vampola. Svoji důležitou trefu ale popisoval velice skromně: „Jeli jsme tři na tři. Kráca (Jaroslav Kracík - pozn. autora) na sebe výborně stáhl hráče. Já jsem šel před bránu, kam jsem také od něj dostal přihrávku a jen jsem to tam už dal.“ Svěřenci trenéra Jiřího Kučery se tak dokázali dostat do vedení i ve druhé třetině, které již pak nepustili. V prostřední části byli od rozhodčího Turčana za přestupky proti pravidlům potrestáni pouze jednou, oproti čtyřem na straně domácích. “Myslím si, že jsme byli lepším týmem a Budějovice přehrávali, což se projevilo i na počtu vyloučených,“ liboval si po zápase v útrobách zimního stadionu. Ve 36. minutě utkání pak sáhl Jiří Kučera k netradičnímu tahu a vybral si oddechový čas. Lassesbergeru se totiž naskytla možnost hrát po dobu šestatřiceti sekund ve dvojnásobné převaze. “Kdybychom dali na 3:1, byla by to pro nás velká výhoda. Bohužel se nám tak nepovedlo, ale nakonec nás to nemuselo mrzet,“ spokojeně se usmíval. Plzeň pak dokázala přidat onen třetí gól ve třetí třetině díky přesnému zásahu Michala Důrase, který tím potrestal vyloučení Jihočecha Veselého za podražení. Tři body však v kapse, jak říká sympatický útočník, pořád neměla: „Dva góly nic neznamenají, ale vedení jsme si pak již naštěstí pohlídali.“ Velký podíl na tom měl Roman Málek, jenž podal bezchybný výkon a své mužstvo několikrát svými zákroky podržel. “To, co on pochytá je neskutečné. Je to pro tým hodně velká opora,“ vysekl Vampola stručnou poklonu svému spoluhráči s brankářskou maskou na hlavě. Když pak v 56. minutě utkání ujel domácím obráncům kapitán Radek Matějovský a pokořil Cháberu počtvrté, nikdo o triumfu Západočechů již nepochyboval.