28.01.2006, Antonín Vansa, foto Robert Straka

Koledovali jsme si o prohru, říká o druhé třetině obránce Kutlák

Č e s k é   B u d ě j o v i c e - Zaplaťpánbůh za bod! Extraligový nováček byl v boji o elitní osmičku blízko nepříjemné prohry s přímým konkurentem, taktéž usilujícím o účast ve vyřazovacích bojích. Díky strhujícímu finiši nakonec Jandačovi hoši dosáhli alespoň na bod. „Podle mého názoru jsme vybojovali hodně dobrý bod," řekl centr druhé českobudějovické formace Viktor Hübl.
Neúnavně po celý zápas podporoval z pozice beka českobudějovickou ofenzivu. Po jeho střele padla úvodní branka zápasu, remízu zajistil šťastnou střelou kolem Břízova betonu. Obránce ZDENĚK KUTLÁK odehrál možná nejpodařenější zápas v letošním extraligovém ročníku.

Jak byste ve stručnosti zhodnotil dnešní utkání?
První a třetí třetina z naší strany byla perfektní. Je škoda, že jsme zaspali ve druhé dvacetiminutovce a dovolili jsme Spartě odskočit o dva góly. V prodloužení jsme měli trošku smůly.

Proč se vám druhá třetina tak hrubě nepovedla? Srazil vás vyrovnávací góly Sparty?
Určitě. Ale koledovali jsme si o to tím, že jsme trochu polevili, začali jsme hrát pasivně a to se nám nevyplatilo. Sparta toho dokázala rychle využít.

Do hry jste se mohli vrátit už v závěru druhé části hry, ale nevyužili jste dlouhou dvojnásobnou přesilovku. Myslíte, že se na vás projevila frustrace z toho, že soupeř poměrně snadno otočil z 1:0 na 1:3?
Já bych nemluvil o frustraci. Myslím si, že celou dobu předtím jsme hráli přesilovky dobře a já bych nedělal velké závěry z toho, že se nám jedna nepodařilo. Puk nám hodně odskakoval a my jsme ho nedokázali udržet na holi.

Přesto nebývá zvykem, aby si tým, který hraje ve dvojnásobném oslabení, vypracoval dvě čisté gólové šance, ne?
Sparta hrála hodně agresivně a nám to dělalo problémy. Ale jak říkám, my jsme předtím a i potom sehráli přesilovky dobře. Prostě nám tahle jedna nevyšla.

V době, kdy jste za sebou měli nevyužitou přesilovku pěti proti třem, věřili jste upřímně tomu, že utkání ještě můžete vyrovnat?
Jasně. Chtěli jsme zlomit prokletí třetích třetin, ukázat, že je hrát umíme. Je pozitivní, že jsme to nezabalili, zkusili jsme to a vyrovnali jsme.

Není škoda, že jste střetnutí nedovedli do vítězného konce? V závěru jste k tomu měli příležitosti...
Opět to je o smůle. Provází nás to celou sezonu. Do branky uklidíme naprosté minimum dorážek. Naopak týmům, které hrají proti nám, do branky spadne skoro všechno.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V letošním ročníku vede kanadské bodování jihočeského celku. V pátek ukázal proč. Při prvním gólu se prezentoval pohotovou dorážkou, na vyrovnávací trefu Zdeňka Kutláka zase krásně nahrál přes dvojici bránících Sparťanů. To byl příspěvek VIKTORA HÜBLA v důležitém duelu o účast ve vyřazovacích bojích.

Utkání se Spartou jste prohráli v prodloužení. Berete to jako ztrátu?
Ne. Dnes jsme vybojovali, podle mého názoru, hodně dobrý bod.

Přitom úvod utkání vám vyšel a měli jste více ze hry. Souhlasíte?
Měli jsme lepší pohyb než Sparta, byli jsme i častěji na puku.

Úvodní nápor vyvrcholil vaším gólem do Břízovy klece. Pomohlo vám v té situaci štěstí?
Bylo v tom i trochu štěstí. Byl to odražený puk a já jsem do toho zády k brance plácl. Byl to poměrně šťastný gól.

Čím si vysvětlujete výpadek v prostřední dvacetiminutovce. Proč jste přestali hrát tak, jako v úvodní třetině?
Je to o maličkostech. Uskočilo nám pár puků, soupeř lacino vyrovnal a my jsme se dostali do herního útlumu. Naopak Sparta vycítila šanci, dobře napadala a zaslouženě si vybojovala dvoubrankový náskok.

Závěrečná část hry naopak vyšla parádně vám. Co jste museli změnit, abyste Spartu dostali pod tlak a nakonec vyrovnali?
Zhruba od šesté minuty jsme začali Spartu opět přebruslovat. Byli jsme častěji na puku a vyústilo to dvěma brankami.

Proti Spartě jste uhráli bod poprvé po čtrnácti zápasech. Věděl jste vy osobně o té statistice?
Věděl jsem o tom. Před zápasem mi to někdo říkal. Ale já to nijak nevnímám. Já osobně jsem se Spartou prohrál teprve počtvrté za sebou.

Sparta se na vás díky výhře v nastaveném čase bodově dotáhla. Oba celky mají nyní třiašedesát bodů. Změnily se nějak vaše šance na účast v jarním play-off?
To nedokáži odhadnout. Uvidíme po konci základní části.

Opět prokázal, že se mu proti Českým Budějovicím nebývale daří. Na křídle prvního sparťanského útoku odváděl vynikající práci, s jeho fyzicky náročnou hrou měli obránci extraligového nováčka značné problémy. Díky skvělé práci MARTINA ŠTRBY se z gólu mohli radovat postupně Jan Marek i Martin Chabada.

Průběh pátečního utkání byl poměrně divoký. Co jste mu říkal vy?
Myslím si, že to bylo velmi kvalitní střetnutí. S Budějovicemi se vždy hrají výborná utkání. My jsme měli perfektní druhou třetinu, první a třetí zase měli lepší domácí.

Čím si vysvětlujete špatný nástup vašich barev do zápasu?
My jsme věděli o tom, že první třetina bude důležitá. Chtěli jsme tlak domácích eliminovat, ale Budějovice na nás nastoupily a záhy jsme se dostali pod tlak. Možná to byl ještě odraz souboje se Vsetínem, protože to pro nás byl opravdu hodně lehký zápas. Pro nás bylo štěstí, že to po první třetině bylo jen 1:0, protože mohlo být rozhodnuto hodně rychle.

Ve druhé třetině jste si vypracovali dvoubrankový náskok, který jste však v závěrečné části hry poměrně lehce ztratili. Čím to bylo?
Těžko říct. Asi jsme vypadli z koncentrace, pustili jsme domácí do hry a ti toho využili.

V prodloužení jste rozhodli poměrně laciným gólem, kdy Josef Straka využil zakopnutí domácího beka Haranta. Viděl jste tu situaci?
V prodloužení už je to vabank. Chyba se stane.

Jak moc vám v boji o osmičku pomohlo, že jste dokázali proměnit prodloužení v bonusový bod navíc?
Strašně moc. Hraje se o každý bod a třeba ještě budeme na konci sezony šťastní za to, že jsme ho tady dokázali udělat. Budějovice doma hrají výborně a pro nás to jsou každopádně cenné dva bodíky.

Pomohl vám Jaroslav Hlinka, který se v pátečním souboji poprvé představil v základní sestavě Sparty?
Kdo utkání viděl, může jen odkývat, že to z jeho strany byl parádní výkon.

Do konce základní části extraligy zbývá už jen osm kol. Sparta udělala na jihu Čech velmi důležitý krok směrem do play-off. Řekněte, vy osobně věříte Českým Budějovicím, že se do osmičky dostanou po boku Sparty?
Já klukům věřím, že play-off dokáží uhrát. Předvádějí výborný hokej, těžko se proti nim hraje.