30.01.2009, Roman Šperňák

Milan Toman: Nebránili jsme v pěti lidech, i když jsme měli

Č. B u d ě j o v i c e – HC MOUNTFIELD po pěti výhrách v řadě prohrál. Budvar Arénu vyloupily Pardubice, které na čele tabulky bojují se Slavií o postup do Ligy mistrů. Třemi body z jihu Čech si zase o něco přilepšily. Zato České Budějovice mají šest kol před koncem další starost v boji o postup do play off. „Tenhle zápas rozhodly naše neproměněné šance,“ řekl obránce Milan Toman po duelu s Moellerem.

Po utkání mu příliš do řeči nebylo. Klíčem k pardubickému úspěchu se stal brankář Ján Lašák. „Chytal opravdu výborně. Na to se ale nemůžeme vymlouvat. V situaci, jaké jsme, je škoda, že jsme neurvali zápas za stavu 2:1. V takovou chvíli je třeba bránit v pěti lidech, což jsme nedělali a stalo se nám to osudným,“ hodnotil prohrané utkání Milan Toman. Lašák byl od začátku po palbou a ani za jednogólového vedení ho nenechávali domácí hráči vychladnout. „Na začátku jsme ho trochu rozchytali a dostal se do toho. Měl i štěstí, ale to k dobrým gólmanům patří,“ řekl Toman.

Slovenský brankář měl velké štěstí. Několikrát byl už překonán, ale gólem stejně situace neskončily. „Nejdůležitější moment byl na začátku třetí třetiny. Bylo to ještě za stavu 2:1, střílel jsem od modré čáry, ale byla to tyčka. Kdyby se to tam povedlo dostat na 3:1, vypadalo by všechno úplně jinak,“ povídal smutně českobudějovický obránce. „Ale na kdyby se nehraje a my jsme si to neproměněnými šancemi dneska prohráli.“

Jednou ze zmíněných gólových příležitostí byl i nájezd Milana Gulaše za stavu 2:3. Autor dvou gólů v utkání udělal kličku do bekhendu, ale trefil jen brankovou konstrukci. Po zázračném Lašákově zákroku měl vyrovnání na holi právě Toman. Ale nedal. „Mě se puk odrazil od nohy, takže jsem ani nějak nestihl zakončovat,“ řekl domácí zadák.

„Zákrok se asi objeví ve Zlaté přilbě.,“ poznamenal hořce ke zmíněné situaci Milan Gulaš, který podle svých slov měl překonat slovenského brankáře sám při kličce. „Lašák to vytahoval z brankové čáry. Z mého pohledu puk normálně letěl po odrazu od jeho zad do brány. Kdyby se nám povedlo včas vyrovnat, věřím, že bychom minimálně bod brali. Škoda,“ řekl potichu Gulaš. I když se stal hrdinou zápasu, když dal oba góly Jihočechů, radost z toho neměl. „Vstoupili jsme do utkání perfektně a podařilo se nám dát i gól, ale pak jsme trochu polevili. I přesto jsme soupeře přehrávali a měli to dobře rozehrané,“ hovořil mladý útočník.

„Před třetí třetinou jsme si řekli nějaké taktické věci, ale ty se nám nepodařilo plnit. Taky to podle toho dopadlo. Dostali jsme dva góly a ztratili výborně rozehraný zápas,“ poznamenal. HC MOUNTFIELD v závěrečné dvacetiminutovce dvakrát inkasoval a ze stavu 2:1 byl díky trefám Havíře a Nakládala stav 2:3. „Třetí třetina se nám prostě nepovedla,“ uzavřel Gulaš.

Právě slovenský brankář si vysloužil ocenění pro nejlepšího muže pardubické sestavy. Předchozí řádky ukazují proč. Dokázal zkrotit více než čtyřicet pokusů domácích ostrostřelců a chvílemi je přiváděl téměř k šílenství. Na jeho výstroji i tyčkách jeho branky si je vylámali téměř všichni kromě Milana Gulaše. I toho však v klíčových momentech zápasu dokázal Ján Lašák vychytat.

Jak se vám chytalo v dnešním utkání. Ze začátku do vás domácí hodně šili, ale poté jste vyhráli 3:2.
Předně musím říct, že jsme velmi rádi, že se nám podařilo vyhrát, protože naše sestava byla trochu okleštěná. Chyběl nám Divoch a Tvrdík. Začátek zápasu mě vyhecoval. Dostalo to nádech takového play-off zápasu, kdy jde o všechno a já mám takové zápasy rád. Chytalo se mi díky tomu dobře.

To jste potvrdil výborným zákrokem ve třetí třetině zápasu proti střele Milana Gulaše a posléze Milana Tomana…
Protihráč dostal přihrávku mezi kruhy do jízdy. Zkusil bekhendový blafák a jeho střela šla do víka. Já to trochu tečoval hokejkou a odrazil to do tyčky, od které se puk odrazil do mého loktu a směřoval zpátky do branky. Otočil jsem se a rukavicí vyrážečky ho vyrazil ven. Vyrazil jsme to před hráče, který stál před bránou. Kdyby to dal pod víko, asi bych to nechytil, ale takhle mi dal šanci vyrazit to ven.

V tu dobu už jste neměl hokejku, která se válela za brankou. Scházela vám? Já jsem jí pustil. S ní v ruce bych se tak rychle neotočil. Proto jsem jí pustil, když puk padal do brány, abych ho mohl vyrazit ven.

Byl to zákrok, který byste zařadil na vrchol svých dosavadních zákroků?
Myslím, že bych ho dal hodně vysoko, co se týče estetiky. Jenže jsou zápasy, které jsou důležité a v nich jsou mnohé zákroky důležitější. Kdyby z toho byl gól, bylo by to tři tři a pro nás by to taková tragédie nebyla. Doufám, že moje důležité zákroky ještě přijdou.

Bylo znát, že už se blíží play-off? Hlavně na hře domácích to bylo znát. Oni museli. Šli do nás, ale pak bylo znát, že po druhé třetině už se začali trochu bát o výsledek. Psychika pracovala.

A co první branka, kterou jste inkasoval. Na rozhodčího jste se docela dlouho zlobil.
Z mého pohledu to byl faul a ten gól neměl platit. Naštěstí to bylo hned ve 2. minutě, takže zápas byl otevřený. Trochu se rozhodčího zastanu. Asi to ve změti těl neviděl. Já jsem po chvíli vychladl, kašlal na to a soustředil se dál. Nijak mě to nerozhodilo.