21.01.2010, Petr Novotný

Na jih Čech přijede k zápasu vedoucí Plzeň

Č. B u d ě j o v i c e - Smolná porážka 1:2 gólem v závěru zápasu v Kladně už je zapomenuta a extraliga ledního hokeje pokračuje ve svém zběsilém tempu dalším kolem. Jihočeši mají možnost rychle odčinit zaváhání z kladenského ledu, ale k tomu musí doma porazit překvapivého lídra soutěže HC Plzeň 1929, jak se klub v této sezoně jmenuje. Zápas začne v pátek v 17.10 hodin. A vysílat ho bude v přímém přenosu program ČT4 Sport.

O soupeři – HC PLZEŇ 1929

Kdo byl čekal, že se zrovna Plzeň, u které se přes léto přetřásal úplný zánik tamního hokeje, ocitne v poslední čtvrtině základní části na prvním místě extraligové tabulky? Tuzemská nejvyšší soutěž tak má za poslední dobu asi nejpřekvapivějšího lídra, jakého může mít. Plzeňský tým před sezonou nebudil dojem toho, kdo se bude vyhřívat na čelných pozicích tabulky. Ale i to může být jeho výhoda.

Mužstvo, které má dvě klíčové řady a zbytek je doplněn mladými hráči, odchovanci nebo hráči druhé výkonnostní garnitury z nižších zámořských soutěží, těžko hledá přemožitele. Hlavní postavou celku ze západu Čech je bezesporu zkušený matador Martin Straka, kterého umě doplňuje Tomáš Vlasák, Petr Vampola nebo Martin Adamský. Jako velmi produktivní se ukázal také Mark Bomersback, který je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu, třetím nejlepším nahrávačem a čtvrtým nejlepším střelcem.

V bráně se v poslední době usadil na pozici jedničku Tomáš Pöpperle a když naposledy chytal jeho náhradník Francouz, prohrála Plzeň v Kladně. V tu chvíli se zdálo, že Plzenští ztratily svou vítěznou gloriolu, ale hned další zápas ukázal, že šlo pouze o chvilkové zaváhání, poněvadž doma porazila Plzeň Vítkovice přesvědčivě 4:1.

A to neměl kouč Marián Jelínek, který byl dlouhá léta spolupracovníkem Františka Výborného ve Spartě k dispozici hlavního tahouna týmu Martina Straku a podle všech indicií by neměl být Straka připraven ani v zápase na jihu Čech.

„Po slabším výkonu na Kladně jsme se vrátili k naší hře založené na dobrém pohybu. Prvních deset minut byly Vítkovice lepší a kromě vedoucího gólu tam měly další šance. Utkání se lámalo v dlouhotrvající přesilovce Vítkovic pět na tři, kterou jsme ubránili. Tomáš Pöpperle se rozhodl nastoupit po ranním rozbruslení a hodně nám tím pomohl," komentoval poslední utkání svého týmu asistent Mariána Jelínka Milan Razým.

BRATRSKÝ SOUBOJ Souboj dvou bratrů Jana a Jakuba Kovářových, který byl k vidění v prvním vzájemném zápase s Plzní konat nebude. Zatímco mladší Jan dál válí v dresu Plzně, starší Jakub už chytá v prvoligovém Táboře.
Autor: František Panec

Z kabiny HC MOUNTFIELD

Nadějný rozlet českobudějovického mužstva, při kterém dokázali Jihočeši bodovat ve třech zápasech po sobě, zastavila nešťastná situace na kladenském zimním stadionu. Vteřinu před koncem zápasu tečoval střelu obránce Milana Tomana Kuchler a vstřelil rozhodující branku zápasu.

„Bylo to vyrovnané utkání se šťastným koncem pro domácí. Bylo vidět, že oba týmy body potřebují,“ hodnotil zápas asistent trenéra Milan Kupka. Připomněl, že oba celky začaly zápas opatrně a dobře bránily. Když už se nějaké šance naskytly, dokázali je oba brankáři zlikvidovat.

Závěr zápasu byl ze strany host nešťastný. „Bylo dvacet vteřin do konce zápasu a my měli puk za naší brankou,“ popisoval Kupka a naznačil, že se čekalo na prodloužení. „My místo abychom to dohráli u nás ve třetině, založili jsme útok, který nevyšel,“ dodal asistent trenéra.

Při zápase s Plzní nečeká jeho svěřence nic lehkého. Ale to není žádné překvapení. Stále se sice udrželi na sedmé příčce tabulky, ale potřebovali by všechny tři body, aby tam setrvali i nadále. „Plzeň to je hlavně Straka a ti mladší hráči se vedle něj dokáží vybičovat k výborným výkon,“ uvedl už dříve Kupka. „Nedovolí si vypustit žádný souboj a makají naplno.“ Jihočeši v posledním utkání postrádali kapitána Sailera i dalšího útočníka Květoně. Zatímco Květoň by měl hrát. Sailer pravděpodobně nenastoupí.

Zápas HC MOUNTFIELD – HC Plzeň 1929 začne v pátek v 17.10 hodin.

Páreček zajímavostí

Nový sportbar
Diváci v Budvar aréně se dočkají občerstvení i v poslední tribuně, kde zatím žádné nebylo. Nad tribunou A bude definitivně otevřen nový Sportbar, který si fanoušci mohli vyzkoušet už v zápase s Třincem.

Televizní utkání
Páteční utkání s Plzní bude další ze série zápasů, které odehrají Jihočeši před televizními kamerami ČT4 Sport. I proto se startuje netradičně už v 17.10 hodin.

Jaroslav Modrý (75 tr. minut)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.