ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
29.07.2019, Jiří Michal

Na koho v přípravě? Dorazí hned čtveřice zahraničních soupeřů

Nové tváře, nový led, nové dresy – i těmito slovy by se dal popsat postupný příchod nové sezony. Příprava je v plném proudu a s ní pomalu českobudějovičtí fanoušci začínají vyhlížet první přípravné zápasy, které Motor v průběhu srpna odehraje. Celkem jich v tuto chvíli můžeme napočítat osm, z toho čtyři domácích a tři na ledě venkovním (jeden na neutrálním). Pojďme se tedy společně v následujících odstavcích blíže seznámit s vyzyvateli výběru Václava Prospala.

Škoda Plzeň

Plzeňská Škodovka, nejen díky svým fanouškům, patří k nejvýraznějším týmů českého hokeje. Kádr generálního manažera Martina Straky přes léto doznal pár změn, ale jednu z nich můžeme považovat za velice zásadní – k týmu se po zahraničním angažmá připojil, jihočeským fanouškům známý hráč, Tomáš Mertl, který byl v předminulé extraligové sezoně společně s Milanem Gulašem, taktéž blízkým hráčem jihočeského hokeje, doslova nezastavitelný. Plzeň ale postihl i jeden velký odchod, a to v podobě vydání se na švýcarskou misi Jana Kováře. Indiáni mají také velkou jistotu ve svém brankovišti v podobě Dominika Frodla, jenž své kvality potvrdil především v letošním play off a jako bonus si před měsícem přivezl domů ze Španělska stříbrnou medaili z MS v inline hokeji.

S Plzní se Motor v přípravě utkal už v loňském roce.

Kometa Brno

První venkovní zápas čeká hráče Motoru proti týmu s rovněž velkou fanouškovskou základnou. V posledních letech je Kometa nejúspěšnější tým v rámci domácí nejvyšší soutěže, jelikož v roce 2017 a 2018, v té době tým pod vedením Libora Zábranského, zvedl nad hlavu mistrovský pohár a v uplynulém roce taktéž sahal po další finálové účasti, nicméně jejich snahu o zlatý hattrick zastavil Liberec. Mezi nejzvučnější posily bez pochyby patří podpis Tomáše Plekance, který byl sice i v letošní sezoně na soupisce Brňanů, ale odehrál pouze šestnáct zápasů, jelikož jeho prioritou bylo vrátit Kladno do extraligy. Za největší odchod se dá považovat konec kariéry Leoše Čermáka a na lavičce po letošním play off skončil také trenér a zároveň majitel Komety Libor Zábranský. Na jeho pozici ho nahradil Petr Fiala.


Pavlodar

Opět po roce do Českých Budějovic zavítá kazašský klub z Pavlodaru. Loňské utkání ovládli Jihočeši jednoznačným rozdílem 4:0. Hlavním trenérem výběru je Alexej Fetisov, který před letošním ročníkem nahradil Tomáše Vaka. V uplynulé sezoně hráči Pavlodaru v tabulce po základní části skončili na 8. místě s osmibodovou ztrátou na první celek. V play off to již tak úspěšné tažení nebylo. Hned v prvním kole, tedy ve čtvrtfinále byl nad jejich síly Kulager, který obsadil 6. místo v prvotní fázi soutěže.


Linec

Dalším zahraničním soupeřem pro hokejisty Českých Budějovic bude rakouský tým Black Wings Linec, hrající tamní nejvyšší soutěž, se kterým se klub z jižních Čech utká dvakrát (pokaždé před jiným publikem). Oba týmy se v přípravných fázích sezony potkaly již loni. Jednou uspěl Motor v prodloužení, před tím se radoval Linc z výhry 1:0. Hokejisté z rakouského města se v posledních letech nemůžou přiblížit k medailovým pozicím v domácí soutěži. Do play off se v poslední sezon museli dostat přes nadstavbu v části poražených, když v tabulce po základní části skončili na sedmém místě a postup zaručovalo pouze prvních šest míst. Do vyřazovacích bojů nakonec nakoukli, ale k jejich zklamání je konec čekal již ve čtvrtfinále s týmem z Grazu, se kterým padli v poměru 2:4 na zápasy.


Lausitzer Füchse

Opět známý název klubu pro fanoušky Motoru, na který budou moci zajít do hlediště domácí arény i venkovního prostředí zázemí Lausitzer Füchse. Výčet zemí nám rozšíří pro změnu německý tým, který hraje druhou nejvyšší ligu v daném regionu. Loni Jihočeši dvakrát jednoznačně účastníka DEL2 ligy přehráli 5:1 a 6:1. Svěřenci Coreyho Neilsona v letošním ročníku soutěže skončili na konečném 5. mstě, když se nedokázali, stejně jako další zahraniční sokové Motoru, prokousat přes čtvrtfinále.


Chabarovsk

Posledním prozatím naplánovaným soupeřem v přípravě Motoru a pravděpodobně posledním zahraničním soupeřem je tým Amur Chabarovsk, který je pravidelným účastníkem Kontinentální hokejové ligy. V týmu od řeky Amur či Ussuri však letos nepanovala moc dobrá nálada s pohledem na uplynulou sezonu. Chabarovsk se do play off letos nedostal a skončil na posledním místě konference a celkovém 23. místě v soutěži. Pro potěšení českých fanoušků však v aktuálním kádru ruského týmu figuruje hned pět českých jmen s reprezentačními zkušenostmi. O své pozice v tomto týmu bojuje na brankářské pozici Marek Langhamer, obránci Michal Jordán a Ondřej Vitásek a bratrské útočné duo Hynek a Tomáš Zohornovi.

Generálku na první mistrovské utkání v sezoně obstará duel proti Chabarovsku.

Rozpis přípravných utkání:

úterý   6.8.	 ČEZ Motor Č. Budějovice	Škoda Plzeň (v Milevsku) 17:30	 
čtvrtek  8.8.	 Kometa Brno	        ČEZ Motor Č. Budějovice	 18:00	 
pondělí  12.8.	 ČEZ Motor České Budějovice	Pavlodar 17:30	 
pátek   16.8.	 Linec             ČEZ Motor České Budějovice 19:00	 
středa  21.8.  ČEZ Motor Č. Budějovice    Lausitzer Füchse      17:30
neděle  25.8.	 Lausitzer Füchse	    ČEZ Motor České Budějovice 16:00	 
středa  28.8.	 ČEZ Motor České Budějovice	Linec (turnaj) 17:30
čtvrtek  29.8.  ČEZ Motor České Budějovice	Chabarovsk (turnaj) 17:30
Sociální sítě

Škola pořád ještě naplno nezačala a učit se s dětmi doma je někdy hodně náročné. Jedna naše fanynka ale přišla na zlepšovák, jak...

Škola pořád ještě naplno nezačala a učit se s dětmi doma je někdy hodně náročné. Jedna naše fanynka ale přišla na zlepšovák, jak...

65. narozeniny dnes slaví bývalý útočník Motoru Karel Caldr. V klubu hrál 3 sezony, celkem byl připraven do 45 zápasů a v nich...

???? Ve čtvrtek ráno se našemu obránci Niklasovi a jeho přítelkyni Alvě narodil syn Lukas! Gratulujeme a přejeme hodně zdraví, a...