21.12.2009, Michal Špírek

Nadělí Jihočeši Vítkovicím pod stromeček porážku?

Č.  B u d ě j o v i c e - Českobudějovičtí diváci mají možnost odpočinout si od předvánočního shonu na hokeji. Do Budvar Arény zavítá třetí tým tabulky z Vítkovic. Jihočeši tak nebudou mít zrovna nejjednoduššího soupeře k přerušení série čtyř porážek v řadě. HC MOUNTFIELD navíc 135 minut nevstřelil branku, spraví si hráči chuť na reprezentačním brankáři Jakubu Štěpánkovi? Zápas začíná v úterý v 17:30.

O soupeři – HC VÍTKOVICE STEEL

Něco mají úterní soupeři společného. Reprezentační přestávka jim určitě nebyla proti mysli. Vítkovice ani HC MOUNTFIELD totiž v posledních prosincových zápasech zrovna ukázkové výkony nepředváděly a trenéři určitě vzali za vděk možností dodat týmu v přestávce impuls. Vítkovický hlavní trenér Alois Hadamczik musel v posledním kole přetrpět porážku od posledního celku extraligy. Vítkovice doma prohrály s brněnskou Kometou, rozhodující úder navíc zasadil Ostravanům útočník Varaďa, jehož Vítkovice do Brna zapůjčily v průběhu sezóny. "Zklamal mě celý tým. Nebyl znát rozdíl postavení v tabulce. Zklamali mě hráči, kteří mají rozhodovat přesilovky. Přesilovek jsme měli dost, ale góly z nich nedali. Dneska se za svůj výkon musí stydět i naši reprezentanti. Mám z utkání špatný pocit, ať už vůči divákům nebo vůči klubu. Musíme na tom zapracovat," vypovídal naštvaně Alois Hadamczik.

Vítkovice se od počátku ligy drží na špičce tabulky, ale bezchybné výkony se v posledních kolech změnily v rozpačité a z jasných výher se staly výhry vydřené. "Ve druhé polovině soutěže máme střídavé výsledky i špatnou herní disciplínu," je si vědom i muž za vítkovickým trenérským kormidlem.

Do zápasu s HC MOUNTFIELD by měl po zlomenině prstu zasáhnout útočník Lukáš Krenželok, nastoupit by měl i gólman Jakub Štěpánek, který se na turnaji Euro Hockey Tour potýkal s lehčím nachlazením. Od posledního vzájemného střetnutí se vítkovické řady zúžily o již zmíněného Václava Varaďu, ze sestavy zmizel i zkušený bek Marek Malík, kterého se rozhodlo vedení klubu uvolnit. I kvůli tomu má ve vítkovické sestavě stále pevnější místo obránce Vladimír Sičák, jehož mají fanoušci na jihu stále v živé paměti. Sičákovi angažmá na východě republiky vyloženě svědčí, vždyť za odehraných 32 kol zaznamenal Sičák 20 kanadských bodů, na chlup stejné číslo, jaké měl Sičák na kontě za dvouleté působení v dresu HC MOUNTFIELD...

JISTOTA V BRANKOVIŠTI... Jakub Štěpánek je jedním z nejlepších brankářů ligy a jedním z adeptů na brankářské posty pro olympiádu ve Vancouveru. Do prvního letošního zápasu s HC MOUNTFIELD Štěpánek nezasáhl, Vítkovice v Budvar Aréně neudržely tříbrankové vedení a prohrály 3:4. V ČEZ aréně už mladý brankář chytal, ale v 54. minutě se zranil a do brány putoval opět Šindelář (na snímku). Zápas skončil výhrou domácího celku 3:2p.
Autor: František Panec

Z kabiny HC MOUNTFIELD

HC MOUNTFIELD bude v úterý chtít přerušit hned dvě nepovedené série. Tu jednu by rád ukončil po šedesáti minutách, to by znamenalo vítězství za tři body po čtyřech kolech, ze kterých odešli svěřenci trenéra Výborného poraženi. Za tou druhou by ale rádi udělali hokejisté HC MOUNTFIELD tlustou čáru v utkání co nejdříve. Již 135 minut nevsítili Českobudějovičtí gól, posledním šťastným střelcem byl v 52. minutě utkání se Slavií Milan Gulaš!

Vítkovice jsou bezesporu jedním z nejsilnějších týmů extraligy. Přesto by přes vítkovickou obranu mohla vést cesta, již není tak pevná jako na začátku ročníku. V rozhovoru pro Českobudějovický deník odpovídal obránce Petr Gřegořek. "Padesát dva zápasů nelze udržet vysokou výkonnost. To se nepodaří nikomu. To mohl možná Vsetín v dobách největší slávy. Tehdy byl ale hokej přece jen někde jinde. Vítkovice naposledy prohrály doma s Brnem. Liga je vyrovnaná. Možná teď dělají trochu méně bodů než na začátku sezony, ale nemyslím si, že by hrály nějak hůř."

Obě letošní bitvy mezi jihem a východem byly vyrovnané a tak trochu bláznivé. V prvním zápase domácí vyhráli 4:3 poté, co prohrávali již 0:3, pro Vítkovické to v 8. kole znamenalo první porážka v ročníku. V tom druhém ztratil HC MOUNTFIELD vedení pár vteřin před koncem. "První zápas jsme sice otočili, ale v první polovině zápasu nás Vítkovice přehrávaly tak, jako se to tady ještě nikomu nepodařilo. Otočili jsme to šťastnými góly. Na druhou stranu, když jsme hráli u nich, tak se do nějakého extra tlaku nedostaly a vyrovnávaly po naší chybě minutu před koncem," vzpomínal Gřegořek.

V době reprezentační přestávce si mohli hokejisté užívat dva dny volna, pak ale již následovaly poměrně náročné tréninky. Ty by měly pomoci k tomu, aby si Jihočeši i po utkání s Vítkovicemi udrželi pozici nejlepšího celku na domácím hřišti.

Utkání HC MOUNTFIELD – HC Vítkovice Steel začne v Budvar Aréně v úterý v 17:30 hodin.

Páreček zajímavosti

Zápasy před Vánocemi nevycházejí
Českým Budějovicím se v předvánočních zápasech nedaří. Dokladem budiž pět zápasů z posledních pěti ročníků, které se datu 24.12. přiblížily alespoň na dva dny. Sezóna 2004/2005 - porážka od Ústí 1:3, sezóna 2005/2006 prohra s Vary 2:3, o rok později padl HC MOUNTFIELD ve Znojmě 1:3, v sezóně 2007/2008 nestačili Českobudějovičtí na Liberec 2:3p a v poslední sezóně podlehli 23.12. Jihočeši v Pardubicích 1:3.

Na žádost Vítkovic se hraje již 22.12.
Utkání HC MOUNTFIELD a Vítkovic se spolu se střetnutím Třinec - Liberec jako jediné ze 34. kola O2 extraligy odehraje v úterý, zbytek zápasů bude následovat ve středu 23.12. Zásluhu na tom, že hráči budou mít více času na klidné prožití svátků, má žádost Vítkovic na přeložení zápasu na dřívější termín, které HC MOUNTFIELD bez většího váhání vyhověl.

Jakub Kovář (11/90,28%/2,66)
Statistiky brankářů (zápasy/úspěšnost/průměr)
Jakub Štěpánek(21/93,20%/2,20)
Filip Šindelář (13/91,06%/2,54)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.