14.10.2011, Pavel Kortus ml.

Nevážili jsme si brzkého vedení, lituje Lukáš Květoň

Č e s k é B u d ě j o v i c e - V dalším kole Tipsport extraligy urvali hokejisté HC MOUNTFIELD dva body za výhru 4:3 na samostatné nájezdy na Karlovými Vary. Hlavní hvězdou duelu byl českobudějovický forvard Lukáš Květoň, který vstřelil dvě branky. Přesto úplně spokojen nebyl. "Nevážili jsme si brzkého vedení. Soupeř začal hrát důrazně před brankou, z čehož vstřelil dvě branky po dorážkách," řekl po utkání.

Lukáši, váš start do utkání byl impozantní, již ve 4. minutě jste vedli 1:0. Proč jste se s Karlovými Vary tak trápili?
Nevážili jsme si brzkého vedení. Soupeř začal hrát důrazně před brankou, z čehož vstřelil dvě branky po dorážkách. Byli jsme v průběhu utkání často pod tlakem a Vary hrály velice dobře.

Co ve vašem podání znamená, že jste si nevážili vedení?
Začali jsme chybovat v obraně. U jedné z branek jsem to byl já, kdo měl pokrýt toho hráče na vrcholu. Náš přístup byl malinko laxní, naštěstí se to zlepšilo. Na to že jsme hráli doma, se musíme více tlačit do útoku.

Ale všechny vaše branky padly po přečíslení, kdy jste se dostali za obranu soupeře.
Od druhé třetiny jsme se do těchto šancí dostávali, a kdybychom ty šance proměnili, mohli jsme utkání rozhodnout daleko dřív. Ale i soupeř měl šance a Kuba Kovář jich opět několik zlikvidoval. Zaplať pánbůh za dva body, ještě že to tam v té třetí třetině padlo z přečíslení, jinak jsme také nemuseli mít nic.

Když jste jel na brankáře Závorku, uvědomoval jste si, že je to méně zkušený brankář?
Vůbec ne. V té rychlosti nad tím vůbec nepřemýšlíte. Vystřelil jsem někam na vyrážečku a naštěstí mu to propadlo někde pod rukou.

Obě vaše vstřelené branky byly po perfektní nahrávce Petera Mikuše. Jsou to nacvičené varianty?
Máme výborné beky a od Petera to byly výborné nahrávky, obzvláště ta druhá, jež byla přes celé pásmo. Klobouk dolů před ním.

V prodloužení jste byl blízko hattricku, co chybělo?
Kousíček. Kdybych to zvedl, možná, že by to propadlo. Ale máme zkušené střelce na nájezdy, takže jsem jim v nájezdech věřil.

Věřil jste si na samostatný nájezd?
Abych se přiznal, tak jsem nájezd ještě v životě nejel, takže nevím, jak by to dopadlo. Třeba si v sezoně ještě nějaký nájezd zajedu.

Milan Gulaš: Na nájezd jsem se dopředu připravoval

Rozhodl jste duel v samostatných nájezdech. Jak si to ceníte?
Prvořadně jsem rád, že jsme na nájezdy uspěli a že jsem pomohl týmu. Každá branka mě těší a dnešní dva body jsou pro nás hrozně cenné.

Váš nájezd byl vskutku elegantní. Byl to váš záměr?
Myslel jsem na toto zakončení dlouho, ale příliš jsem si na to nevěřil a dnes jsem doufal, že by to mohlo vyjít. Věděl jsem, že chytá mladý, nezkušený gólman, který by mě nemusel tolik znát. Dopředu jsem se na to připravoval a naštěstí to vyšlo a snad mi ten nájezd zvýší sebevědomí do dalších střetnutí.

Gulaš to udělal výborně, chválí Tomáš Závorka jihočeského střelce

Odchytal jste další zápas v extralize na pozici jedničky. Jak těžké to pro vás bylo?
Každopádně to bylo hodně náročné. Budějovice jsou silný tým a obzvláště v domácím prostředí nechtějí body příliš rozdávat. K pozici jedničky jsem se dostal jako slepý k houslím. Snažím se podávat co nejlepší výkony a Lukáše Mensatora co nejlépe nahradit.

Všechny branky byly z přečíslení soupeřů, dalo se s tím něco dělat?
Při první brance soupeř ujel do přečíslení dva na jednoho a já jsem šel brzy na led a trefil mi to mezi hlavu a lapačku. Druhý gól byl také pěkně trefený, tentokrát bekhendem nad beton. V první třetině jsem toho moc nechytl. Dvakrát jsem inkasoval, zbytek střel byly prakticky pouhá nahození. Od druhé části jsem se zlepšil a připsal jsem si pár těžkých zákroků. Ve třetí třetině po naší brance nás Budějovice zmáčkly a pořádně jsem si zachytal. Škoda, že mi propadl ten puk čtyři minuty před koncem.

Věřil jste, že už byste to vedení mohli udržet do konce?
Pomalu ano. Při té situaci mě Květoň trošku překvapil, že střílel k bližší tyči, kde mi kotouč propadl pod rukou.

Vraťme se k nájezdům, kde vás Milan Gulaš poměrně lehce vymíchal.
Udělal to výborně. Před utkáním jsem sledoval, jak jezdili loni českobudějovičtí nájezdy na Lukáše Mensatora. Většinou stříleli na lapačku, takže jsem je zkoušel tam nalákat. Gulaš to udělal výborně, u Aleše Kotalíka jsem očekával spíše střelu, než bekhendový blafák.