17.01.2010, Petr Novotný

Po dvou zápasech venku přijede na jih Třinec

Č. B u d ě j o v i c e - Série bez vítězství je pryč. Hokejisté HC MOUNTFIELD dokázali přivést pět bodů ze dvou venkovních zápasů v Liberci a v Litvínově a teď je musí také potvrdit na domácím ledě. Dalším soupeřem jim bude Třinec, který v této sezoně překvapuje všechny soupeře a je v popředí tabulky. Zápas začne v neděli v 17 hodin v českobudějovické Budvar aréně.

O soupeři – HC OCELÁŘI TŘINEC

Na oficiálních internetových stránkách třineckého klubu se píše: Třinec se momentálně veze na vítězné vlně. V novém roce zatím Oceláři hrají v pohodě. Pokud platí pořekadlo „jak na nový rok, tak po celý rok“, mají se fandové týmu zpod Javorového ještě v roce 2010 na co těšit, vždyť Třinečtí zatím ze čtyř zápasů ztratili jediný bod.

Je to tak. Třinec v této sezoně překvapil nejednoho protivníka. Vždyť i českobudějovický Tomáš Vak ho v rozhovoru pro internetové stránky českobudějovického klubu označil jako jedno z největších překvapení. Třinec do sezony vstupoval se zúženým rozpočtem i kádrem a vstupoval do ní celkem nevýrazně. Během první čtvrtiny základní části se ale rozjel k výborným výsledkům a jeden čas se přetahoval s tehdy suverénními Vítkovicemi o vedení v tabulce.

V současné době už není třinecký tým na prvním místě, ale na sedmý Liberec má náskok čtrnácti bodů. Může se směle tvrdit, že play-off by mu v žádném případě nemělo utéct a pravděpodobně mu neuteče ani účast v první šestce po základní části. Jak už bylo zmíněno Třinec se v úvodu do nového roku veze na vítězné vlně. Nejprve doma porazil Litvínov. Zápas, ve kterém dvakrát vedl o dva góly, nakonec nedotáhl do vítězného konce po 60 minutách, radoval se však v nájezdech. Následně Oceláři odjeli na Kladno, kde si jasně poradili s až příliš odevzdanými domácími. Z Kladna Třinec cestoval přímo k dalšímu zápasu do Pardubic, kde Slezané vyhráli v ofenzivní bitvě 5:4. V pátečním zápase se pak potkali se Slavií, která se v poslední době prezentuje mátožnými výkony. Oceláři vyrovnaný duel zvládli a vyhráli 3:2.

„Byly to body za obrovskou dřinu. Rozhodlo, že jsme dokázali ubránit oslabení. Třikrát jsme byli potrestáni za špatné střídání, ale dnes se střídá tak rychle, že takových situací je během zápasu na obou stranách více. Pravda je, že u nás je trochu problém v tom, že v některých lajnách brání jiní hráči a v tom se může stát chyba," popisoval poslední duel kouč Pavel Marek, který přiveze svůj soubor na jih Čech pro další body.

TŘINECKÉ ZKUŠENOSTI Třinec a České Budějovice jsou kluby, které spolu hráče moc nemění. Ze současného kádru Jihočechů mají třinecké zkušenosti jen Tibor Melichárek (na snímku), Petr Gřegořek a Václav Pletka.
Autor: František Panec

Z kabiny HC MOUNTFIELD

Těžko by českobudějovický tým hledal v této sezoně oblíbenějšího soupeře, než je třinecký klub. Ze tří vzájemných zápasů totiž Jihočeši vytěžili téměř maximum. Získali osm z devíti bodů. Dvakrát vyhráli v Třinci, i když to jednou bylo v prodloužení a nezaváhali ani doma. A to je před nadcházejícím zápasem potěšitelná zpráva.

Zdá se, že se svěřenci Františka Výborného zvedají. V boji o play-off dokázali porazit v posledních dvou zápasech protivníky ze svého okolí v tabulce a jestli konečně objevili svoji formu, bylo to v pravý čas. V Litvínově měl českobudějovický tým výborně rozehraný zápas a vedl 3:0 ještě pět minut před koncem zápasu. Ale konečný stav 3:3 byl pro hosty hodně krutý. Napravit ho dokázali alespoň v nájezdech, kde poprvé v sezoně vyhráli.

"Věděli jsme, že utkání nebude jednoduché, ale za stavu 3:0 jsme měli utkání lépe kontrolovat. Našimi chybami jsme domácím pomohli vyrovnat, tudíž jsme ztratili bod," hodnotil zápas viditelně zklamaný asistent trenéra Milan Kupka.

Pro nedělní duel budou mít Jihočeši opět trochu problémy se sestavou. Antibiotika dobírá Lukáš Květoň a nemoc zřejmě nedovolí naskočit do zápasu ani Petru Sailerovi. Pozitivní je návrat Tomáše Vaka do sestavy, i když v Litvínově hrál až ve čtvrtém útoku.

Zápas HC MOUNTFIELD – HC Oceláři Třinec začne v neděli v 17.00 hodin.

Páreček zajímavostí

Mikeska poprvé doma
Zápas s Třincem 11. října byl prvním utkáním, kdy se svým divákům představila nová posila českobudějovického klubu Michal Mikeska. K vítězství 4:2 tehdy dopomohl asistencí u branky Michala Hudece. Předtím hrál dvakrát venku. V Liberci a v Litvínově a oba zápasy Jihočeši prohráli.

Petr Gřegořek oslavil 600 zápas právě s Třincem
Českobudějovický bek Petr Gřegořek má na Třinec štěstí. V jeho dresu vstupoval do velkého hokeje, kdy začal hrávat pravidelně extraligu. V posledním vzájemném střetnutí pak přebíral ocenění od klubu, protože odehrál 600 utkání v nejvyšší soutěži ve své kariéře.

Ladislav Kohn (101 tr. minut)

Poznámka: V kolonce statistik jsou údaje řazeny v tomto pořadí: zápasy / výhry - výhry v prodloužení - prohry v prodloužení - prohry - skóre - body.